مبلغ تهیه جهیزیه ایرانی 16 میلیون می شود

جهیزیه ایرانی، حداقل ۱۶ میلیون تومان

قیمت وسائل اولیه زندگی این روزها نسبت به چند ماه گذشته بیش از دو برابر شده است. در این میان مادران و پدرانی که قصد دارند دختران خود را به خانه بخت بفرستند هزینه های کمر شکنی را باید پرداخت کنند.در چند ماه اخیر با نوسانات شدید قیمت لوازم خانگی و مبل و… مادر و پدرها حسرت روزهای گذشته را می خورند که فشار ناگهانی خرید جهزیه رابه سال های عمر دختر دم بختشان تقسیم می کردند. کافی است به یکی از بازارهای لوازم خانگی سری بزنیم تا ببینیم پدری که سه ماه گذشته دخترش را عروس کرده و با خانواده ای که امروز قصد فرستادن دخترش را به خانه بخت دارد چه تفاوت قیمتی را باید بپردازد.

 

مبلغ جهیزیه

 

صبح یک روز پاییزی در خیابان سه راه امین حضور

خیابان امین حضور هنوز خلوت است. ساعتی مانده به ظهر . همه مغازه ها باز اما کم مشتری است. ویترین برخی مغازها خالی است .

اولین مغازه ای نمایندگی فروش یکی از لوازم خانگی های معروف و اما گران را دارد. مرد فروشنده می گوید این مارک از ابتدا 15درصد از سایر مارک ها گران تر بوده است. اما در این سه ماه نیز 15 تا 20 درصد به قیمتش افزوده شده است.

افزایش قیمت تاثیری در میزان مشتری هایش نداشته است و ترسی هم از بی مشتری شدن ندارد زیرا همین که سرمایه اش را بگذارد تا چند ماه دیگر چند برابر می شود ومشخص نیست گاز و یخچالی که به قیمت امروز می فروشد خودش بتواند چند ماه دیگر بخرد . شاید برای همین است که بسیاری از مغازها درزمان نوسات شدید بازار ترجیح می دادند به جای فروش کر کره مغازه هایشان را پایین بکشند و یا بگویند انبارهایشان از جنس خالی است.

این موضوع را مرد فروشنده نیز تایید می کند و می گوید این روزها اگر هم فروش نکنیم،ضرر نکرده ایم.

در این میان زن و مرد جوانی که مدتی است وارد مغازه شده اند هم به میان حرف می آیند می گویند: 6 میلیون تومان با سختی های فراوان به عروس و دامادها وام می دهند اما این 6 میلیون هزینه خرده ریزهای زندگی هم نمی شود. دختر خریدار ادامه می دهد: دیروز با 3 میلیون تومان به بازار رفتم اما تنها توانستم یک گاز و یک یخچال ایرانی بخرم .با شوخی ادامه می دهد قبلا شوهر کردن آرزوی دختران بود حالا داشتن جهیزیه تبدیل آرزو شده است.

عروس خانمها کالاهای خارجی بخرند !

چند مغازه جلوتر نمایندگی فروش یکی از مارک های پر مخاطب کره ای است. او می گوید : قیمت لوازم صوتی و تصویری الی جی در 3 ماه گذشته تنها 12 تا 15 درصد افزایش داشته و برخی از کالاهایمان مانند تلویزیون 3 بعدی و یا سینمای خانگی مان تغییری نداشته است.

او اضافه می کند: گرانی ها از مشتری های ما کم نکرد بلکه سبب افزایش خریداران هم شد زیرا مردم به سوی بازار هجوم آوردند وبه طور مثال ما در حال حاضر تلویزیون ال سی دی 42 اینچ چیزی در انبار نداریم.

این مغازه دار ادامه می هد: بیشتر از کالا های خارجی کالاهای داخلی است که در این سه ماه گران شده است و آدرس پاساژ محمد را می دهد که بیشتر مارک های ایرانی در این پاساژ فروخته می شود .

افزایش 100 درصدی جهیزیه ایرانی

به پیچ خیابان را که بگذارنی و از کنار مغازه اکبر مشتی فروشی هم عبور کنی پاساژ محمد پیدا است. اینجا از خیابان های بی مشتری هم خلوت تر است.

از اولین مغازه دار که می پرسم قیمت لوازم خانگی در این 3 ماه چقدر تغییر کرده و یک خانواده چقدر باید برای خرید یک جهیزیه بپردازد می گوید: خرید جهیزیه کامل دیگر برای یک خانواده متوسط امکان پذیر نیست وقتی تمامی کالاهای ایرانی 100 درصد افزایش قیمت داشته اند .

او ادامه می دهد : یخچال الکترو استیل که سه ماه پیش 800 هزار تومان بود حالا به یک میلیون 300 هزار تومان افزایش داشته است یا مارک هیمالیا از 706 هزار تومان به 1 میلیون تومان تغییر نرخ داده است .

این فروشنده با بیان این که کالاهای ایرانی در این سه ماه هفته ای 10 تا 20 درصد افزایش قیمت داشته اند می گوید: با وجود گرانی ها مردم باز هم خریدار این کالاها هستند .

یکی دیگر از مغازه داران این پاساژ که سال ها کارش خرید و فروش لوازم خانگی است می گوید: افزایش قیمت مارک های کره ای و آلمانی دروغ است همه کالاهای 100 درصد گران شده است اما جنس های ایرانی بیشتر.ل باس شویی آبسال از 370 هزار تومان به 800 هزار تومان افزایش قیمت داشته و جاروبرقی چینی سامسونگ که سه ماه پیش 135 هزار تومان بود حالا به قیمت 318 هزار تومان فروخته می شود مردم هم مجبورند این قیمت ها را بپردازند وقتی یخچال خانه شان سوخته یا عروسی دخترشان یک هفته دیگر برپا می شود .

او به تیتر یکی از روزنامه ها صبح اشاره می کند که نوشته ” آرامش به بازار لوازم خانگی بازگشت ” و می گوید: چه آرامشی وقتی هنوز هیچ کدام از قیمت ها پایین نیامده است .

این فروشنده ادامه می دهد: 50 هزار تومان هزینه ساخت یک اجاق گاز ایرانی بالا رفته اما از کارخانه دار گرفته تا فروشنده هر کدام 200 هزار تومان به قیمت فروش آن افزوده اند .

مدل های قلابی به جای مدل های جدید

او ادامه می دهد: برخی از مارک ها که قصد دارند به ظاهر نشان دهند قیمت کالاهایشان تغییری نکرده است مدل سازی های قلابی می کنندبه طور مثال دو صفر آخر مدل یک جارو برقی را حذف می کنند و می شود یک مدل تازه و آن وقت قیمت مدل جدید را چندین برابر افزایش می دهند .

حالا با یک حساب سر انگشتی یک پدر برای آن که حداقل وسائل زندگی رابرای دخترش فراهم کند باید 5 تا 6 میلیون داشته باشد و یک جهیزیه 8 میلیونی در فصل تابستان حالا به 16 میلیونی رسیده است . البته این رقم ها ربطی به نرخ جهیزیه های تجملاتی ندارد .حالا یک پدر نمی داند باید از این که درخترش به خانه بخت می رود بخندد و یا بگرید !/مهر

 

مطالب مشابه را ببینید!