مجله تاپ‌ناز‌

همسر حسود و حساس | چطور با همسری که حسود و حساس است رفتار کنیم؟

همسر حسود و حساس

زندگی با همسر حساس و حسود اصلا کار آسانی نیست و باید با توجه به رفتارهای همسرتان تشخیص دهید که آیا او حساس یا حسود است یا نه و سپس راهکارهای مناسب برای رفتار کرذن با او را بدانید.

چطور با همسری که حساس و حسود است برخورد کنیم؟

اگر از کنترل های وقت و بی وقت همسر خود خسته شده اید و نمی دانید دلیل این رفتارش چیست و یا دقیقا نمی دانید همسر شما حسود است یا حساس؛ زیرا حس می کنید ایرادهایی که از شما می گیرد به دلیل حسادتش به شما است ولی خودش معتقد است شما را دوست دارد و به همین دلیل روی شما تعصب دارد و حساس است. در این بخش از تاپ ناز این موردرا بررسی می کنیم که طور باید همسری که حساس و حسود است رفتار کرد.

همسر حسود و حساس

برخورد با همسر حساس و حسود چطور باشد؟

چه کسی حسود است؟

برای درک بهتر ابتدا به تعریف حسادت می پردازیم . به طور کلی 2 نوع حسادت داریم . حسادت مخرب که در آن فرد به فرد دیگری به علت داشتن توانایی بالاتر از او حسادت می کند و دوست ندارد آن فرد از تواناییش استفاده کند مانند کسی که همسرش در صحبت کردن توانا تر از اوست و او دوست ندارد همسرش در جمع صحبت کند پس مانع از صحبت او در جمع می شود.

حسادت مثبت یا غیر مخرب به حسادتی می گویند که در آن فرد به فرد دیگری که توانایی بالاتری نسبت به او دارد غبطه می خورد و دوست دارد خودش نیز این توانایی را کسب کند . این نوع حسادت به پیشرفت فرد می انجامد. مثلا همسرتان نسبت به شما در صحبت کردن توانا تر است و دیگران از مصاحبتش لذت می برند، در مجالس همه توجه ها به او جلب می شود و … به همین دلیل او نیز سعی می کند مانند همسرش شود و این توانایی را کسب کند.

منم که حساااس!

در برخی از مواقع زوجین بر روی رفتار یکدیگر حساسند . مثلا آقایان بر روی نوع رفتار همسرشان با دیگران حساسند و یا خانم ها پی در پی با تلفن از همسرشان می پرسند کجایی و کی می رسی چرا که آنان بر روی رفت و آمد همسرشان حساسند و می خواهند مطمئن شوند او در محلی غیر از محل کارش نیست.

اما گاهی برخی از حسادت های زوجین به یکدیگر به پای حساسیتشان حساب می شود در حالی که در این مواقع یکی از همسران به دیگری به خاطر توانایی بالاترش حسادت می کند. مثلا همسری که مانع از ادامه تحصیل همسرش می شود و به او می گوید «حق ادامه تحصیل نداری.» به دلیل حسادت به همسرش او را از این کار منع می کند زیرا احساس می کند خودش نمی تواند به جایگاه او برسد، بنابراین این رفتار را نباید به پای حساسیت گذاشت.

یا وقتی خانمی همسرش را از پوشیدن لباسی منع می کند این رفتار نشان دهنده این است که این خانم می داند همسرش خوش پوش است و چون خودش نمی تواند به خوش پوشی همسرش باشد، او را هم از پوشیدن یک لباس زیبا منع می کند. اما دیگران به غلط تصور می کنند این رفتار به علت حساس بودن این خانم نسبت به همسرش است.

همسر حسود و حساس

چطور با همسر حسود باید رفتار کرد؟

وقتی ریشه پیدا نیست

در برخ از موارد فرد درباره علت کارهایش چیزی نمی داند مثلا نمی دانند نام رفتاری که از خود بروز می دهند حسودی است یا حساسیت و یا بدبینی و شکاکی . مثلا وقتی فردی وقتی همسرش را از صحبت در جمع منع می کند گاهی اسم اسم «حساسیت»، «اهمیت» و گاهی حتی «تعصب یا غیرت» بر این رفتارها می گذارد.

نوع حساسیت ریشه در فرهنگ خانوادگی ما دارد به همین دلیل بهتر است افراد قبل از ازدواج و در دوره نامزدی به این حساسیت ها توجه کنند و در این دوران دقت لازم را داشته باشند.

در برخی از مواقع در اوایل ازدواج حساسیت خانم و یا آقا در برابر رفتارهای یکدیگر از سوی افراد دیگر به عنوان اهمیت تلقی می شوند . یعنی خانم علت رفتارهای همسرش را وقتی می گوید :« فلانجا تنها نرو / فلان کار را انجام نده و … به دوست داشتن تعبیر می کند.»یا آقا پیش خودش فکر می کند:«اینکه همسرم مدام با من تماس می گیرد و می خواهد بداند کجا هستم، برای این است که برایش مهم هستم.» اما شاید دلیل این رفتار چیزی بیشتر از این تعابیر باشد یعنی وقتی کسی بیش از حد روی موضوع هایی حساسیت به خرج می دهد، ممکن است آدم شکاک و بدبینی باشد که در ادامه زندگی بخواهد شما را کنترل کند . همه این ریشه ها می تواند به شکل های مختلف تعبیر شود بنابراین مهم است که ریشه این رفتارها مشخص گردد.

گوش هایتان را تیز کنید

در دوران آشنایی هنگامی که با همسر آینده تان صحبت می کنید کمی گوشهایتان را تیز کنید و به همه رفتارهای هم دقت کنید . مثلا واکنش همسرتان را در مورد پیشرفت (کاری، تحصیلی و …) ببیند. آیا همسرتان از پیشرفت شما خوشحال می شود ویا سوالاتی مانند حالا منظور رییس ات از این تعریف چی بود؟/ یعنی هیچ کس جز تو توی دانشگاه معدلش بالا نشده؟ از شما می پرسد . با این واکنش او باید کمی به حسود، شکاک، حساس بودن همسرتان شک کنید اما برای رسیدن به جواب قطعی باید بقیه رفتارهای او را نیز در نظر بگیرید.

در شناخت طرف مقابل توجه به حرف های اومی تواند کمک کننده باشد . اگر حواسمان جمع باشد ، می توانیم از صحبت های همسرمان در مورد موقعیت هایی که برای خانواده اش یا خودش پیش آمده است ، چیزهایی در مورد خصوصیات و ویژگی های رفتاری او بفهمیم .

برخی از رفتارهای همسران مانند اینکه مداوم تماس می گیرند و یا پیگیری می کنند نشان دهنده عدم اعتماد آنها نسبت به همسرشان است اما آنها این رفتار خود را نشانه علاقه خود به همسرشان می دانند و اگر از او علت رفتارش را بپرسید، می گوید «عادت کرده ام چند بار در روز زنگ بزنم.» یا «من این طوری به همسرم اهمیت می دهم.» اما صرفا این رفتارها عدم اعتماد را می رساند.

بدبینی و شکاک بودن همسر

سوال پرسیدن و سین جیم کردن نشانه اهمیت دادن و نشان دادن محبت نیست و این افکار آنان ریشه در کودکیشان دارد مثلا ممکن است این افراد پدر یا مادر شکاکی داشته اما این شک را این طور برای فرزندانش معنی کرده که:«برایم مهم هستید که می خواهم همیشه در جریان همه کارهای تان باشم!» به همین دلیل فرزندش نیز همین کارها را نشانه دوست داشتن می داند .

به جای این کارها دوست داشتن را با رفتارهایی مانند :عصبانی نکردن او با انجام ندادن برخی از کارهایمان ، تلاش برای رفع نیازهایش و به دست آوردن چیزهایی که خوشش می آید ، برنامه ریزی برای گذراندن اوقات خوش در کنار همسرمان ، برای عشقمان معنا کنیم.

در برخی مواقع خانم ها به علت بی مشغله گی و بی حوصلگی مدام به همسرشان زنگ می زنند . این دسته از خانم ها باید با ایجاد یک سرگرمی خوب مثل مطالعه کتاب، تماشای فیلم، آشپزی کنترل کردن همسرش را ترک کند.

ریشه یابی کنید

بررسی رفتار طرف مقابل و دقت در آن به شرطی که طرف مقابل هم نسبت به افکار و احساس خود آگاه باشد، می تواند علل حسادت همسر را مشخص کند. اما معمولا افراد وقتی این رفتارها را از خود نشان می دهند متوجه علت این رفتارها نیستند و به دخالت فردی باتجربه و متخصص دارند که علت این رفتارهای آنان را دریابد و راهی برای مقابله با «پیشنهاد نماید.

متخصص نیز برچسب « شکاک »، « حسود »، « حساس »، « تعصبی » و … به فرد نمی زند زیرا برچسب زدن باعث گارد گرفتن افراد می شود و باعث می شود آنها در حالت تدافعی قرارگیرند. پس این افراد با مشخص کردن ریشه مشکل برای زوج راه حلی برای رفع این مشکل می کنند.

مطالب مشابه را ببینید!