مجله تاپ‌ناز‌

کپسول کی پی تیوا چیست و چه عوارضی دارد؟

کپسول کی پی تیوا

اطلاعات دارویی کپسول کی پی تیوا

کی پی تیوا نوعی کپسول استنشاقی است که باعث گشاد کردن مجاری تنفسی و آسان شدن تنفس می شود. مصذف این دارو باعث بهبود تنفس می شود. از عوارض این دارو می توان به سینوزیت، درد قفسه سینه، یبوست، خشکی دهان، استفراغ و تاری دید اشاره کرد.

وقتی مجاری هوا تنگ می شود، تنفس سخت می شود و فرد مدام سرفه می کند. برای کنترل کردن این حملات می توان متناسب با ضعف و شدت بیماری از داروهای مرتبط در این زمینه استفاده کرد. این داروها به صورت خوراکی و به صورت استنشاقی هستند. در این مطلب اطلاعات دارویی کپسول کی پی تیوا را می خوانید.

وقتی مجاری تنفسی تنگ شود باعث ایجاد مشکلاتی مانند تنگی نفس و تنفس صدا دار می شود. با استفاده از بعضی از داروها می توان میزان التهاب و سرفه ناشی از بیماری های تنفسی را کمتر کرد. اینکه چه چیزی باعث تنگی تنفس می شود هیچ پاسخی واضحی وجود ندارد. بعضی از عوامل مانند عوامل ژنتیکی، گرد و غبار در هوا، دود سیگار، استرس شدید، عفونت های تنفسی، مصرف بعضی از داروها خاص مانند آسپرین، ناپروکسن، اسبوپروفن، فعالیت شدید فیزیکی و ورزش و یا بعضی از مشکلات گوارش مانند رفلاکس معده همگی می توانند باعث ایجاد اختلال شوند.

کپسول کی پی تیوا چیست و به چه منظور مصرف می شود؟

کپسول کی پی تیوا جزو داروهای استشاقی ضد آسم است که مصرف این دارو باعث بهبود تنفس می شود. این دارو برای جلوگیری از برونش اسپاسم در بزرگسالان مبتلا به بیماری مزمن انسداد ریوی، از جمله امفیزم و برونشیت مزمن استفاده می شود. کپسول های استنشاقی، به منظور گشاد نمون مجاری تنفسی و آسان شدن تنفس به کار می رود و تنفس برای این دسته از بیماران را آسان می کند.

کپسول کی پی تیوا

نام های دیگر این دارو، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی این کپسولنام های دیگر : …

موارد مصرف دارو : رفع تنگی نفس

عوارض این دارو : درد پا، میالژی، علائم سرماخوردگی مثل سرفه، عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، بثورات جلدی، واکنش‌های آلرژیک، درد قفسه سینه، سینوزیت، یبوست، خشکی دهان، استفراغ، تاری دید، عفونت ادراری، آرتریت

تداخل دارویی : داروهای آنتی‌کولینرژیک

دوز مصرف و نحوه مصرف کپسول کی پی تیوا

مقدار مصرف این دارو باید توسط پزشک مشخص شود. دوز مصرفی این دارو 2 بار در روز و از طریق استنشاق مصرف می شود. طریقه مصرف کپسول های استنشاقی این دارو به این صورت است که کپسل را از سر رنگی آن در وسیله استنشاقی قرار می دهید، دستگاه را به حالت افقی نگه دارید و با حرکت دادن قسمت وسط دستگاه کپسول را درون دستگاه ثابت می کند. پس از آن با حرکت دادن قسمت متحرک دستگاه به جلو و عقب کپسول را سوراخ کنید، هوای ریه را تا جایی که ممکن است خارج کنید، دستگاه را به حالت افقی نگه دارید و آن را بین لب هایتان قرار دهید و دهان را کاملا ببندید، سر را مقداری به عقب متمایل کنید، نفسی عمیق از طریق استنشاق بکشید و به مدت 10 ثانیه نفستان را نگه دارید سپس به آهستگی نفس بکشید.

نکاتی در مورد مصرف کپسول کی پی تیوا

 • اگر باردار هستید و قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • داشتن هر گونه سابقه حساسیت دارویی را به پزشک اطلاع دهید.
 • اگر مصرف این دارو مشکل تنفسی را در شما برطرف نکرده است، بهتر است درباره ادامه مصرف آن با پزشک مشورت کنید.
 • اگر در دوران شیردهی هستید حتما درباره مصرف یا عدم مصرف کپسول کی پی تیوا با پزشک صحبت کنید.
 • دارو را تنها مطابق با دستور پزشک مصرف کرده و میزان مصرف آن را خودسرانه افزایش ندهید.
 • چنانچه به بیماری‌هایی مثل دیابت، نقص کلیوی یا کبدی مبتلا هستید قبل از مصرف دارو در این باره با پزشک معالج خود مشورت کنید.
 • چنانچه مصرف یک نوبت از دارو را فراموش کردید و به زمان مصرف بعدی نزدیک بودید دوز فراموش شده را رها کرده و طبق برنامه مصرف دارو را ادامه دهید. هیچ گاه برای جبران نوبت فراموش‌شده میزان دارو را در نوبت بعدی افزایش ندهید.
 • اگر هم زمان داروهای دیگری مصرف می‌کنید برای جلوگیری از تداخلات احتمالی به پزشک یا داروساز اطلاع دهید.
 • از قطع خودسرانه دارو پرهیز کنید.
 • کودکانی که از فرم استنشاقی داروی اسپیریوا استفاده می‌کنند باید توسط بزرگ‌سالان کنترل شوند.
 • قرار گرفتن در معرض هوا می‌تواند کپسول را خراب کند. بنابراین هر كپسولی كه بعد از خارج شدن از بسته استفاده نشد را نگه نداشته و دور بیندازید.
 • برای دست یافتن به بهترین نتایج درمانی این دارو را به‌طور منظم مصرف کنید.
 • کهیر، اشکال در تنفس، تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو از نشانه‌های حساسیت به داروست. در صورت مشاهده این علائم سریعا به اورژانس مراجعه کنید

همچنین بخوانید : علائم تنگی نفس چیست و چگونه درمان میشود؟

مطالب مشابه را ببینید!