مجله تاپ‌ناز‌

دیر خوابیدن چه مشکلاتی برای کودک ایجاد می کند؟ + راه حل

کودک باید به موقع بخوابد ار کودک شما دیر می خوابد شاید از تاریکی و تنهایی می ترسد که ممکن است باعث عوارضی مانند کوتاهی قد، افسردگی و کاهش تمرکز در درس خواندن شود که باید به آن توجه ویژه شود.

دیر خوابیدن کودک و اختلالات رایج خواب کودکان

انسان ها در سنین مختلف ساعات خواب مختلفی دارند مثلا کودکان بیشتر به خواب نیاز دارند و البته شاید خواب کودکان با هم تفاوت داشته باشد به طوری که یک کودک 4 ساله نیاز به 11 و نیم ساعت و کودک 11 ساله نیاز به 9 ساعت خواب داشته باشد.

بعضی از کودکن مشکلات خواب زیادی دارند و در ساعات اول شب برای خوابیدن مشکل دارند و بی خوابی شبانه را تجربه می کنند. این مشکلات خواب در کودکان کوچکتر باعث بهانه گیر شدن و بد اخلاق شدن آنها می شود و در کودکان بزرگتر باعث می شود که خیلی احساس گرسنگی کنند و در یادگیری دروس هم مشکل داشته باشند.

دیر خوابیدن کودک

عوارضی که دیر خوابیدن ایجاد می کند

دیر خوابیدن کودکان و مشکلاتی که ایجاد می کند

بهتر است راهکارهایی که در این بخش تاپ ناز برای حل این مشکل در کودک ارائه داده ایم را اجرا کنید زیرا خواب برای کودک مانند تغذیه لازم و ضروری می باشد.

در مورد خواب کودک سوالاتی وجود دارد که می توانید با پاسخ دادن به این سوالات کمی به مشکل خواب کودکتان کمک کنید.

 

1- آیا کودکتان در ساعت مشخصی به خواب می رود ؟

2- آیا تخت کودک شرایط لازم مانند تشک خوب برای خواب او را فراهم می کند؟ ویا محل خواب کودک از نظر دما و روشنایی مطلوب است؟

3- آیا محل خواب کودکانتان با یکدیگر مشترک است و آن ها باعث بی خوابی یکدیگر می شوند؟

4- آیا مسائل روز کودک مانند :هیجانات، دعوا و درگیری، فیلم های مهیج یا تولد بچه دیگرباعث درگیری فکر او می شود ودر خواب شبانه کودک اثر دارد؟

5- آیا وجود صداهای زیاد موجب اختلال در خواب کودک شما می شود؟

6- آیا کودک دوست دارد همراه میهمانان بیدار بماند؟

7- آیا کودکتان از تنهایی در اتاق خواب هراس دارد؟

دیر خوابیدن کودک

دلایل دیر خوابیدن کودک چیست؟

عوارض دیر خوابیدن بچه ها

مطمئن شوید کودکانتان به اندازه کافی می خوابند زیرا برای رشد کلی آن ها مهم است خواب با کیفیت به اندازه تغذیه خوب مهم است. اهمیت داشتن خواب با کیفیت کم تر از تغذیه برای رشد کلی کودکان نیست. اگرچه این موضوع ممکن است واضح به نظر برسد، اما بسیاری از مردم به برنامه خواب کودکان و دیر وقت خوابیدن آنها فکر نمی کنند.

سبک زندگی مدرن ما تاثیر زیادی بر این موضوع گذاشته است؛ افراد کم تر و کم تر می خوابند چون والدین بسیار مشغول کار هستند، کودکان فعالیت های مدرسه زیادی دارند و با وسایل الکترونیکی خیلی کار می کنند . موضوع نگران کننده این است که بسیاری از عواقب آن بی اطلاع هستند. اگرچه چرت نزدن یا دیر به خواب رفتن ممکن است به نظر بی ضرر برسد، اما این چیزها واقعا اثرات منفی دارند که می تواند یک عمر طول بکشد.

تاثیر دیر خوابیدن روی زندگی کودکان

چرا دیر خوابیدن کودکان این قدر بد است ؟ چه کاری می توانید برای تغییر آن انجام دهید ؟

با توجه به اینکه بسیاری از والدین به این مساله توجه چندانی نمی کنند، در این بخش از نمناک تصمیم گرفتیم خطرات بزرگ و برخی نکات برای کمک به تغییر عادت های خواب کودکان را به اشتراک بگذاریم.

چرا مهم است کودکان خوب بخوابند ؟ عوارض بی خوابی بچه ها چیست ؟

قبل از این که جزئیات مربوط به عواقب دیر خوابیدن را به تفصیل شرح دهیم، مهم است به یاد داشته باشید چرا کودکان باید خوب بخوابند. اگرچه برخی از کودکان از زود خوابیدن امتناع می کنند، این عادت بسیار مهم تر از آن است که به نظر می رسد.

استراحت خوب شب یکی از بهترین روش ها برای افزایش انرژی است، خوابیدن ” باتری ” مغز را شارژ می کند به این ترتیب می توانید عملکرد ذهنی بهینه در طول روز داشته باشید. بنابراین، ذهن کودک پس از خواب خوب شبانه هوشیار و آرام خواهد بود.

از طرف دیگر، خواب نیز بر توانایی های فیزیکی تاثیر می گذارد. وقتی استراحت می کنید، ماهیچه ها تنش های روز را آزاد می کنند و آماده هستند تا با چالش های جدیدی روبرو شوند. البته کلیدی برای فعالیت های ورزشی و مدرسه کودکان است.

» همچنین بخوانید : روش هایی برای سریع تر به خواب رفتن

اثرات مثبت خواب کافی کودکان

خواب سالم چه معنایی دارد:

خواب سالم نه تنها زود خوابیدن است بلکه :

 • به اندازه کافی خوابیدن ( کم تر از 10 ساعت در شب )
 • بدون وقفه خوابیدن
 • چرت زدن به اندازه کافی
 • برنامه خوابی که با ریتم شبانه روزی کودک ( ساعت زیستی داخلی ) هماهنگ است.

اگر یکی از موارد ذکر شده در بالا مورد بررسی قرار گیرد، می تواند علائم محرومیت از خواب را تحریک کند . خبر خوب این است که چندین عادت وجود دارند که می توانند به نگه داشتن آن ها در مسیر کمک کنند.

 

به اندازه خوابیدن کودکان

دلایل اینکه چرا دیر خوابیدن برای کودکان بد است

یکی از سخت ترین کارها برای والدین این است که بچه هایشان را زودتر بخوابند. با این همه حواس پرتی، بچه ها نمی خواهند به رختخواب بروند اما نپرداختن به این موضوع می تواند به رشد آن ها آسیب برساند. اگرچه ممکن است بی ربط به نظر برسد، اما خواب بی کیفیت شب ممکن است باعث بسیاری از مشکلات آینده شود.

دیر خوابیدن کودکان باعث سختی تمرکز می شود :

خواب بی کیفیت تاثیرات منفی روی سلامت روانی کودک دارد. خواب ناکافی کودک باعث می شود هوشیاری و تمرکز پایین بیاید ؛ خواب بد شبانه شایع ترین علت کم توجهی در کلاس است. هم چنین می تواند کودک را کم تر فعال و تنبل سازد.

» همچنین بخوانید : دیر خوابیدن باعث افزایش چربی و اضافه وزن می شود

تاثیر دیر خوابیدن روی تمرکز کودکان

دیر خوابیدن کودکان موجب خواب آلودگی می شوند :

دیر خوابیدن ممکن است دلیلی باشد که کودکان از خواب آلودگی روز رنج ببرند. خوابیدن به اندازه کافی ( کم تر از 10 یا 12 ساعت، بسته به سن آن ها ) باعث می شود آن ها تمام روز احساس خستگی و خواب آلودگی کنند.

 

خواب آلودگی کودکان در مدرسه

دیر خوابیدن کودکان موجب احساس خستگی می شود :

خواب آلودگی با خستگی مرتبط است برخلاف آنچه برخی فکر می کنند، نه تنها بزرگسالان از این مساله رنج می برند. کودکان نیز از ضعف و خستگی به دلیل پیامد خواب بی کیفیت رنج می برند.آن ها همچنین می توانند در حالت ” هوشیار ” قرار بگیرند که می تواند باعث اختلالات خواب شود. به این دلیل است که این حالت ترشح هورمون ها مانند آدرنالین که مغز را بیدار نگه می دارد را افزایش می دهد.

 

دلیل خسته بودن کودکان در طول روز

دیر خوابیدن کودکان خطر چاقی را افزایش می دهد :

براساس شواهد حاصل از تحقیقات علمی جمع آوری شده از 29 مطالعه در 16 کشور نشان می دهد ، الگوهای خواب بی کیفیت می توانند ریسک چاقی کودکان را افزایش دهند .این تحقیق بیان می کند دیر خوابیدن ممکن است عامل خطر چاقی باشد.

مشکل تجمع سموم با دیر خوابیدن کودکان :

دیر خوابیدن و دیر بلند شدن از خواب باعث می شود تجمع مواد سمی در بدن میگردد و باعث می شود آمادگی جسمی و مغزی دچار مشکل شود .

دیر خوابیدن کودکان دلیل اختلال رشد قد :

علاوه بر این کاهش میزان رشد قدی در کودکانی که شبها دیرترمی خوابند بیشتر دیده می شوند . همچنین کودکانی که شبها دیر می خوابند رشد تحصیلی کمتری نسبت به سایر کودکان دارند .

» همچنین بخوانید : دلیل دیر خوابیدن کودک چیست؟

رابطه دیر خوابیدن کودکان و کوتاه قدی آنها

 افسردگی کودکان بخاطر دیر خوابیدن :

در کودکانی که دیر به رختخواب میروند احتمال بروز افسردگی بیشتر از کودکانی است که خواب منظم و دقیقی دارند.

دیر خوابیدن کودکان و مشکلات افسردگی

چگونه عادات خواب کودکان را بهبود دهید:

والدین باید درک کنند کودکان از مشکلات خواب آگاه نیستند و در نتیجه به کمک برای حل آن ها نیاز دارند. برای انجام این کار باید الگوهای خواب خود را زیر نظر داشته باشید و به خاطر داشته باشید آن ها باید از ساعت 7:30 تا 8:30 شب به رختخواب بروند.

 • تمام افراد خانواده باید در این فرآیند مشارکت داشته باشند؛ برای کودک آسان تر است زمانی که می بینند والدین و خواهر و برادر به اندازه کافی استراحت می کنند. همچنین برای اطمینان از اینکه خواب آن ها بی وقفه خواهد بود ، آن ها باید در اتاق هایی که بدون عوامل حواس پرتی مانند تلویزیون، کامپیوتر یا تبلت باشند ، بخوابند.
 • برای تعیین زمان خواب کودک باید با او صحبت کنید وزمانی را انتخاب کنید که به زمان انتخابی کودکتان نزدیک باشد و هنگامی که این زمان فرا رسید با یک برخورد قاطعانه او را آماده خوابیدن کنید.
 • کودک خودتان را مجبوربه خوابیدن نکنید زیرا اجبار کردن کودک به خواب باعث ایجاد تنش در کودک می شود و آرامش او را سلب می کند پس سعی کنید به کودکتان بگویید می توانی نخوابی فقط به تخت برو و استراحت کن.
 • برای خوابیدن به موقع کودکتان می توانید به او جایزه دهید و از شیوه تشویق برای این کار استفاده کنید مثلا می توانید جایزه ای مانند یک لباس خواب زیبا و یا خوراکی های مورد علاقه کودک را به اوبدهید.
 • از جمله عواملی که باعث ایجاد خواب آرام در کودکان می شوند قصه گفتن ، لالایی خواندن ، حمام کردن ،ماساژ قبل از خواب و تکان آرام کودکان است .

 

کمک به سروقت خوابیدن کودکان

 • عوامل زیادی موجب برهم خوردن خواب کودکان می شود که برخی از این عوامل مربوط به اتاق خواب و وسایل مربوط به خواب کودکان مانند لباس نامناسب خواب ، لحاف های سنگین و اتاق خواب دارای هوای نا مطبوع است .
 • خوابیدن در طول روز سبب می شود که برخی از کودکان شب دیر بخوابند بنابر این به آن ها اجازه خواب روز را ندهید.
 • مصرف برخی مواد غذایی مانند چای و نوشابه در کودکان علاوه بر خطراتی که برای آن ها دارد سبب می شود خواب شبانه آن ها نیز دچار اختلال شود.
 • برای بازی کردن کودکتان برنامه ریزی کنید و بازی های پر تحرک مانند بازی کردن در پارک، برنامه های ورزشی را مخصوص روزاو قرار دهید و فعالیت های کم تحرک مانند مطالعه کردن و شنیدن قصه و یا تماشای تلویزیون را به شب کودک اختصاص دهید زیرا انجام بازی های پر تحرک سبب اختلال در خواب شبانه کودک می شود.
 • برخی از کودکان از محل خواب خود می ترسند که شما باید علت ترس کوکتان را ریشه یابی کنید و اگر مسایلی در روز سبب این هراس کودکان می شود بهتر است بگذارید کودکتان درباره این مسایل با شما صحبت کند .همچنین برخی از کودکان تخیلات زیادی را در ذهن می پرورانند که این تخیلات سبب ترس شبانه آن ها می شود برای حل این مشکل بگذارید کودکتان داستانی برای شما بگوید و شما با او درباره این داستان صحبت کنید و تخیلات را از ذهن او دور کنید این مسائل به خواب کودکتان کمک می کند و سبب می شود که خواب راحتی داشته باشد.

 

شناسایی دلایل دیر خوابیدن کودکان

مطالب مشابه را ببینید!