نگاهی به قلعه های تاریخی کشور عمان + تصاویر

قلعه عمان

نگاهی قلعه های تاریخی عمان

در کشور عملن چه بر بلندی کوه ها، چه در کنار ساحل و چه در میانه بیابان های سوزان این کشور باشید، قلعه ای تاریخی در اطراف شما وجود خواهد شدات، خیلی از این قلعه ها مربوط به دوران استعمار پرتغالی ها در این منطقه می شوند و بسیاری دیگر نیز توسط حکومت های محلی اداره می شدند. هر کدام از این قلعه ها برای خود داستانی دارند. در این مطلب این قلعه های معروف تاریخی را به  شما معرفی می کنیم.

قلعه تاریخی مطرح | Mutrah Fort

قلعه تاریخی مُطرح یکی از قلعه های قدیمی است که وظیفه نگهبانی از بندرگاه مطرح و جاده ارتباطی از این بندر با شهر مسقط را به عهده داشته است. این قلعه با دیوارهای پیچ در پیچ و برج های زیبایی گه دارد به طرز با شکوهی بر بلندای تپه ای مشرف به بندر قرار گرفته است. این قلعه که به “Koot Mutrah” شهرت دارد، یکی از قدیمی ترین قلعه های کشور عمان است که از قرن شانزدهم در این کشور به یادگار مانده است.

 

قلعه عمان

برای اینکه از اهمیت این قلعه تاریخی اطلاع پیدا کنید باید سفری در زمان داشته باشید و به اوایل قرن 16 بازگردید. مانند قلعه بزرگ بحرین، دیو، گوا و مومیاسا، قلعه مطرح نیز در دوران اولین امپراطوری پرتغالی ها احداث شده است. در این دوران، پرتغالی ها از این بندر، ادویه را که تجارت آن دست ونیزی ها بود، به دیگر نقاط جهان صادر می کردند.

 

آن ها انحصار تجارت ادویه در منطقه را در دست گرفتند.  در همین دوران بود که بندرگاه مطرح رونق گرفت و قلعه تاریخی آن احداث شد. برخی از مورخان اعتقاد دارند که کل این قلعه به وسیله پرتغالی ها ساخته شده و برخی نیز بر این عقیده اند که پرتغالی ها فقط دو برج و یک دیوار دفاعی در سال ۱۵۰۷ به قلعه ای که از قبل وجود داشت، اضافه کردند. در هر صورت پرتغالی ها هر جنبده را که به این بندر نزدیک می شد، از درون این قلعه زیر نظر داشتند.

» همچنین بخوانید : نکات جالب در مورد کشور عمان، بهترین انتخاب برای گردشگران

قلعه تاریخی صحار | Fort of Sohar

 

قلعه عمان

 

قلعه صحار در بلندای تپه ای در سومین شهر بزگ عمان که ۲۰۰ کیلومتر با مسقط فاصله دارد، قرار گرفته است. با کمتر از دوساعت رانندگی از مرزهای کشور امارات، می توان به این قلعه رسید. اهمیت تاریخی این قلعه، ارتباط نزدیکی با تاریخ شهر صحار دارد. این شهر سالیان دراز، به عنوان یکی از بنادر مهم منطقه و محلی برای تجارت کالا از چین به دریای سرخ و خاور دور بود.

کاوش های باستان شناسی در قلعه، قدمت آن را به قرن ۱۴ میلادی نسبت داده اند. بعدها با روی کار آمدن پرتغالی ها، بخش هایی به این قلعه تاریخی اضافه شد. طبق گزارش های تاریخی، درون این قلعه چندین چاه آب شیرین قرار داشت. ۳۰۰ سرباز درون این قلعه زندگی می کردند. مدت ها بعد این قلعه توسط امام نصیر بن مرشد تسخیر شد. امام نصیر کسی بود که پرتغالی ها را از عمان خارج کرد.

قلعه الرستاق | Ar Rustaq Fort

 

قلعه عمان

 

الرستاق یکی دیگر از قلعه های تاریخی عمان و از قدیمی ترین بناهای ساخته شده در این کشور است. قدمت این قلعه به دوره ساسانیان باز می گردد، یعنی زمانی که شاه ساسانی ایرانیان، بر اکثر نقاط آسیا فروانروایی می کرد. قدمت زیاد این قلعه، آن را به یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری عمان تبدیل کرده است. این قلعه در دوره های بعدی هم مورد استفاده قرار می گرفته است. امام نصیر بن مرشد زمان کوتاهی را در این قلعه سپری کرده است. الرستاق معماری قابل توجهی دارد و تزئینات زیبایی درون آن به کار رفته است. این قلعه در طی سال های اخیر به خوبی بازسازی و برای بازدید عموم اماده سازی شده است.

قلعه تاریخی الحزم | Al Hazm Castle

 

قلعه عمان

 

قلعه الحزم، دژ بزرگیست در میانه های دشتی پهناور، که با الرستاق فقط ۱۵ دقیقه فاصله دارد. این قلعه، با دارا بودن دروازه ای تاریخی و سیاه چال هایی معروف، یکی از دیدنی ترین قلعه های موجود در کشور عمان است. در این قلعه راهنماهای صوتی به شما داده خواهد شد و به هرجای قلعه که پای بگذارید می توانید سرگذشت آن را بشنوید.

 

دستور ساخت این قلعه را امام سلطان بن یوسف در سال ۱۷۱۱ داده است. اولین چیزی که در این قلعه ۳۰۰ ساله توجه گردشگران را جلب می کند، دروازه چوبی آن است که به عقیده کارشناسان در سوراط ساخته شده و ۱۳ ساعت طول کشیده که به این محل رسیده است.
درون این قلعه تاریخی کتیبه ای بر روی دیوار حکاکی شده است. همچنین یک تونل مخفی به خارج از قلعه و چند سیاه چال، از جمله ویژگی های منحصربه فرد آن هستند.

قلعه جلالی و میرانی | The Forts of Jalali and Mirani

 

قلعه عمان

 

قلعه های جلالی و میرانی در منطقه قدیمی مسقط واقع شده اند و علی رغم اینکه برای عموم باز نیستند، جذابیت زیادی برای گردشگران خارجی این کشور دارند. این قلعه ها را نیز پرتغالی ها ساخته اند و پس از آن ها نیز از آن ها استفاده شده است. جلالی و میرانی در مجاورت هم هستند. در رابطه با دلیل نام گذاری این قلعه ها، اختلاف نظرهایی وجود دارد. چیزی که از تاریخچه این قلعه مشخص است، این است که آن ها در قرن ۱۶ میلادی ساخته شده اند.

قلعه بارکا | Barka Castle

 

قلعه عمان

قلعه بارکا یکی از قلعه های تاریخی عمان است که بین شهرهای صحار و مسقط قرار گرفته است. این قلعه، وظیفه محافظت از کشتی های تجاری این منطقه و همچنین مسیر به سمت الرستاق را بر عهده داشته است. برکا، به خاطر ساحل بسیار زیبا، گاوهای پر تعدا و خرمای مرغوبش شهرت زیادی دارد. این قلعه با شهر مسقط ۸۰ کیلومتر فاصله دارد.

قلعه بهلاء | Bahla Fort

 

قلعه عمان

 

آخرین قلعه ای که در مطلب قلعه های تاریخی عمان برایتان معرفی می کنیم، قلعه بهلاء است. این قلعه زمانی مرکز حکومت سلسله نبهانی، که ۵۰۰ سال بر عمان حکومت کردند، بود. این بنا، معروف ترین بنای به جای مانده از آن دوران در عمان است. کارشناسان قدیمی ترین بخش های این قلعه را به قرن ۱۳ میلادی نسبت می دهند.
قلعه بهلاء، یکی دیگر از قلعه های تاریخی عمان است که به عنوان نمونه برجسته ای از معماری اسلامی در این کشور شناخته می شود.

» همچنین بخوانید : جاهای دیدنی و مکان های گردشگری مسقط عمان

 

مطالب مشابه را ببینید!