مجله تاپ‌ناز‌

قارچ گانودرما چیست و چه خواصی دارد؟

قارچ گانودرما
قارچ گانودرما بیشتر جنبه دارویی دارد و بسیار خواص دارد. درمان بی خوابی، ضعف اعصاب، تنگی نفس و مشکلات تنفسی، سردرد، تقویت حافظه، بیماری های کبد و کلیه، پیشگیری و درمان سرطان جزو خواص قارچ گانودرما هستند که در طب سنتی به آن اشاره شده است.
در مورد گیاهان دارویی شاید زیاد شنیده باشید ولی شاید در مورد قارچ گاندورما زیاد چیزی نشنیده باشید. از قارچ گاندورما برایت تهیه دمنوش و چای استفاده می شود و در کشورهای آسیایی مانند چین و ژاپن برای درمان بیماری های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. در این مطلب در مورد خواص قارچ گانودرما برای درمان بیماری های می خوانید.

قارچ گانودرما چیست؟

این قارچ خواص متعددی دارد و به عنوان دارو مورد ساتفاده قرار می گیرد. قارچ گانودرما lucidum Ganoderma بیشتر در کشورهای آسیای شرقی استفاده می شود. در تمام متون طب سنتی چین از خواص قارچ گانودرما نام برده شده است و برای درمان انواع بیماری موثر است.

این قارچ در گونه های مختلفی مانند رنگ قرمز، زرد، بنفش، سفید و سبز پیدا می شود.نوع قرمز و سیاه این قارچ بیشتر مورد توجه قرار گرفته و خواص بیشتری دارند.
قارچ گانودرما حاوی مواد بیولوژیکی فعال از جمله آنتی‌اکسیدان‌ها، پلی ساکارید و پلی ترپنوئید، اسید گانودریک، استرول‌های گیاهی، پروتئین‌ها و ویتامین‌ها، پتاسیم، فسفر و کلسیم است.این قارچ اغلب در پای درختان یا حفره‌های پایین آن‌ها می‌روید؛ موطن اصلی آن کشور‌های چین و ژاپن است و از طریق همین کشور‌ها نیز به دنیا معرفی شده است. در کشور ما نیز این قارچ در شهر‌های شمالی و کرانۀ دریای خزر می‌روید. امروزه نیز به دلیل جنبه‌های دارویی متعدد این گیاه، کشت و پرورش قارچ گانودرما متداول شده و به یک شغل پردرآمد تبدیل شده است.

 

تمام خواص و فواید درمانی قارچ گانوردما

در اینجا به بعضی از مهمترین خواص درمانی قارچ گانوردما اشاره می کنیم که بسیار مفید هستند :

1. از بین بردن تومورها :
مواد موجودی که در قارچ وجود دارد باعث فعال شدن سیستم ایمنی بدن می شوند و از رشد تومورهای سرطانی از طریق فعال کردن پاسخ سیستم ایمنی و تحریک تولید سیتوکین ها جلوگیری می کند.
2. کاهش کلسترول خون :
این قارچ می تواند از حملان قلبی و بیماری های قلبی و عروقی جلوگیری کند و همچنین کلسترول خون ررا کاهش دهد.
همچنین بخوانید : روش کاهش کلسترول خون در منزل با این نوشیدنی خوشمزه
3. کاهش قند خون :
پلی ساکاریدهایی که در این قارچ موجود هستند باعث کاهش قند خون می شوند و به همین دلیل باعث درمان دیابت می شوند.
4. کاهش وزن و لاغری 
دمنوش این قارچ باعث هضم بهتر و افزایش سوخت و ساز بدن می شود و برای کاهش وزن و لاغری بسیار مفید است.

5. پیشگیری از بیماری کبد

بررسی محققان در مورد خواص این قارچ نشان داد که ماده گانودریک اسید می تواند تاثیر مخربی که بعضی از مواد سمی روی کبد دارند را جلوگیری کند و به همین دلیل برای سلامت کبد و بیماری های کبد مفید می باشد. سم زدایی بدن، افزایش ادرار و جلوگیری از ایجاد موارد ناخواسته در سیستم ایمنی بدن جزو خواص قارچ گاندورما است.

 

6. کاهش فشار خون با این قارچ
این قارچ می تواند باعث کاهش خون و تنظیم فشار خون شود.
7. اثر آنتی هسیتامینی
ترکیباتی که در این قارچ موجود هستند از آزاد شدن هیستامین جلوگیری می کنند. مصرف این قارچ باعث جلوگیری و یا کاهش واکنش های آلرژیک بدن می شود.

میزان و روش مصرف قارچ گانودرما

این قارچ طعمی تلخ و نامطبوع دارد، در تهیه غذا و به صورت خام از آن استفاده نمی کنند. این چای به صورت دمنوش و چای استفاده می شود. در طب سنتی چینی آن را کاملا خشک می کنند و سپس خرد می کنند و برای تهیه سوپ و دمنوش استافده می کنند. میزان مصرف دقیق این قارچ 2.5 گرم در روز است که در 4 وعده با شکم خالی مورد استفاده قرار میگیرد.

قارچ گانودرما چه عوارض و خطراتی دارد؟

در طب سنتی گفته شده که عوارضی ندارد وی بعضی از واکنش های آلرژیک مربوط به آن که شامل خشکی دهان، گلو و سینوس همراه با التهاب، ناراحتی معده، وجود خون در مدفوع و مسمومیت کبد در صورت زیاده روی در مصرف این قارچ گزارش شده است. این دارو نباید همزمان با داروهای فشار خون و ضد سرطان مصرف شود.

مطالب مشابه را ببینید!