مجله تاپ‌ناز‌

بیوگرافی مریم مقدم؛ زندگی شخصی و خانوادگی و عکس های مریم مقدم و همسرش

مریم مقدم بازیگر با استعداد ایرانی است که سال ها در کشور سوئد زندگی کرده و حتی در آنجا به بازیگری نیز پرداخته است. ما نیز در ادامه نگاهی بر زندگی این بازیگر ایرانی خواهیم داشت. با تاپ ناز همراه شوید.

photo 2024 03 29 18 50 58

بیوگرافی مریم مقدم

مریم مقدم بازیگر متولد سال 1348 در تهران است و اکنون در سوئد زندگی می کند و به ایران هم رفت و آمد دارد.

مریم مقدم نخستین بار در فیلم بلندی های صفر در سینمای ایران ایفای نقش کرد.

او فارغ التحصیل در مدرسه بین المللی هنرهای نمایشی گوتنبرگ سود از سال 1384 تا 1390 بازیگر تئاتر ملی کشور سوئد بوده است.

تحصیلات او در رشته علوم سیاسی در سوئد ناتمام ماند.

بازی در سینما را در سال 1372 در فیلم بلندی های صفر به کارگردانی حسینعلی لیالستانی شروع کرد.

مریم مقدم

آغاز فعالیت در سینما

مریم مقدم بازیگری را از ۲۴ سالگی در سال ۱۳۷۲ با فیلم بندی های صفر بکارگردانی حسینعلی لیالستانی شروع کرد، اما ادامه راه چندان پر کار نبود و تعداد کارهایش بزور به اندازه انگشتان دو دست می رسد. در سال ۷۵ در فیلم سینمای سینما سینماست بعنوان پارتنر رضا کیانیان ایفای نقش کرد بعد از آن ۱۰ ساله در سوئ به تحصیل مشغول شد البته در این بین در چد کار بصورت کوتاه حضور داشت

اهل ادبیات هستم

علاقه من به سینما از تعلق خاطرم به ادبیات به وجود آمده. چون همیشه عاشق مطالعه و کتاب بوده ام و پایه ذهنی من بر مبنای ادبیات گذاشته شده است.

نوشتن همیشه جایگاه مهمی در زندگی من داشته و با اینکه در این زمینه کمی کند هستم، اما سعی می کنم روز به روز بهتر شوم

ازدواج

او با کارگردانی ایرانی بهتاش صناعی ها ازدواج کرده است. بهتاش صناعی ها متولد ۱۳۵۷ در شیراز، کارگردان و نویسنده است فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی عمران و انصرافی فوق لیسانس معماری از دانشگاه آزاد است بعد از چند تجربه کارگردانی و بازیگری در تاتر، مشغول به ساختن فیلم کوتاه، مستند، انیمیشن و تیزر تبلیغاتی شد.

کارگردانان مورد علاقه

حیف كه بهرام بیضایی دیگر در ایران نیست و ناصر تقوایی فیلم نمی سازد اینها كسانی هستند كه واقعا آرزو می كنم بتوانم روزی با آنها كار كنم.

احضار به دادسرا

مریم مقدم در فروردین سال 1398 در یک نامه به وزیر ارشاد از وضع سینمای ایران و انحصار در آن سخن گفت. گفته شد علت این توقیف بدلیل بازی کردن در این فیلم که مجوز قانونی برای ساخت و ارسال به خارج از کشور را نداشت، یکسال طول کشید تا گذرنامه خانوم مقدمی به او بازگردانده شود

مریم مقدم

دیگر آثار سینمایی

او در سال 1395 در سریال روزهای بهتر به کارگردانی بیژن میرباقری و حمیدرضا لوافی ایفای نقش کرد. در این سریال در کنار کاظم هژیرآزاد، غلامرضا اسانلو، امیررضا دلاوری و نگین معتضدی همبازی شد.

در سال 1393 در سن 45 سالگی در فیلم احتمال باران اسیدی به کارگردانی بهتاش صناعی ها ایفای نقش کرد.

او به عنوان نویسنده در سینما و تلویزیون هم فعالیت داشته است. در حرفه عکاسی هم مشغول است و از مهمترین آثار مریم مقدم در حرف عکاسی به فیلم مواجهه و در حوزه نویسندگی هم به فیلم احتمال باران اسیدی می توان اشاره کرد.

مریم مقدم

فیلم‌شناسی

کارگردانی

 • مستند دیپلماسی شکست ناپذیرآقای نادری (بهتاش صناعی‌ها و مریم مقدم) ۱۳۹۴

سینمایی

 • موریانه (مسعود حاتمی، ۱۳۹۶)
 • برگ جان (ابراهیم مختاری، ۱۳۹۵)
 • احتمال باران اسیدی (بهتاش صناعی‌ها، ۱۳۹۳)
 • پرده (جعفر پناهی و کامبوزیا پرتوی، ۱۳۹۱)[۲]
 • مواجهه (سعید ابراهیمی‌فر، ۱۳۸۳)
 • سکوت بین دو فکر (بابک پیامی، ۱۳۸۱)
 • چریکه هورام (فرهاد مهران‌فر، ۱۳۷۸)
 • سینما سینماست (سید ضیاءالدین دری، ۱۳۷۶)
 • بلندی‌های صفر (حسینعلی لیالستانی، ۱۳۷۲)

تلویزیون

 • سریال Fallet (کشور سوئد)
مریم مقدم

جوایز

سی و سومین جشنواره فیلم فجر (نگاه نو) برنده دیپلم افتخار فیلمنامه اصلی

جشنواره سینما حقیقت (هنر و تجربه) برنده تندیس بهترین فیلم

جشن دنیای تصویربرنده تندیس بهترین مستند

جشنواره فیلم پراگ برنده تندیس بهترین مستند

مریم مقدم

گفتگو با مریم مقدم

« اگر بخواهم خیلی خیلی صادق باشم فکر می کنم همه آدم ها انتظارشان از خودشان خیلی بیشتر از آن اتفاقی است که درزندگیشان می افتد، حداقل اگر آدمی باشند که اطمینانی به خودشان داشه باشند چون آدم فکر می کند که همیشه من کم مایه گذاشته ام و از همه نظر می توانستم بهتر از این باشم که فکر می کنم این بد نیست چون باعث می شود آدم درجا نزند و فکر کند من مستحق بهتر از اینها هستم.

مریم مقدم

ولی اینکه حسرت بخورم از اینکه چیز دیگری باید باشم هیچوقت، چون من آدم خیلی قانعی هستم. در واقع همیشه سعی می کنم با موجودی هایم راضی باشم ولی این به معنی این نیست که می خواهم همین که هستم بمانم، هیچوقت خودم را با دیگران مقایسه نکرده ام که من باید فلانی می بودم و همیشه دلم می خواست خودم رشد کنم.

به خیلی جاها رسیدن خیلی «مایه» گذاشتن ها می خواهد که بماند این مایه گذاشتن ها چه هستند که من نمی خواستم آنقدر مایه بگذارم، شاید کسانی یک مایه ها و سرمایه هایی از خودشان گذاشته اند که من راضی نبوده ام پس من از شرایط امروز خودم راضی هستم.»

مریم مقدم

در این قسمت بیوگرافی مریم مقدم بازیگر زن ایرانی و عکس های او را مشاهده کردید و امیدواریم که مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

مطالب مشابه را ببینید!