مجله تاپ‌ناز‌

معرفی بهترین مکان های تفریحی شهر مشهد مقدس

اگر به شهر مقدس و زیارتی مشهد می روید می توانید به مکان های تفریحی این شهر نیز بروید و از دیدنی های آن لذت ببرید. در این مطلب تاپ ناز چند مکان تفریحی شهر مشهد مقدس را معرفی کرده ایم.

معرفی بهترین مکان های تفریحی شهر مشهد مقدس

مکان های تفریحی و زیبای مشهد

در ادامه لیست بهترین مکان های تفریحی و گردشگری مشهد را آماده کرده ایم.

طرقبه

طرقبه یکی از ییلاق های کوهستانی در حاشیه شهر مشهد است که در 18 کیلومتری جنوب غربی مشهد و در مسیر راه جاغرق قرار گرفته و از غرب به کوه های بینالود و از شما به کوه تخت رستم محدود شده است. طرقبه باغ های زیادی دارد که انواع میوه ها را دارد و چشمه سارهای زیبا و رودخانه های زیبایی نیز دارد و در فصل تابستان هوای آن بسیار خنک و مطبوع است. دره سرسبز و خرم طرقبه به دلیل اتصال به ییلاق های دیگر و نزدیکی به شهر مشهد از قدیم به عنوان تفریجگاه مورد توجه ساکنان و زائران این شهر قرار گرفته است.چاذبه های گردشگری و سیاحتی طرقبه موقعیتی توریستی برای این منطقه ایجاد کرده است که در ززندگی مردم طرقبه و مشهد بسیار تاثیر داشته با hهمیت بوده است.

منطقه طرقبه بین دو گودی قرار گرفته است و در سمت چپ آن رودخانه و در سمت راست بازه زو واقع شده است و ارتفاع آن حدود 1433 متر از سطح دریا است. طرقبه دارای امکانات و خدمات شهری مانند پارک زیبا و رودخانه کنار آن و دوایر مخابرات، پست، جایگاه پمچ بنزین، درمانگاه، مسجد و رتسوران خای متعدد در محیط طبیعی و فروشگاه های صنایع دستی و دیگر امکانات رفاهی می باشد. وجود این امکانات و شرایط خوب آب و هوایی باعث جذاب شدن بیشتر این منطقه شده است. از جمله ویژگی های این منطقه ییلاقی و تفریحی، تولیدات صنایع چوب به ویژه سبدبافی و لوح بافی و صنایع دستی دیگر مانند گلدوزی و قالیبافی است که مورد توجه مسافران و ژائران قرار گرفته است و سبد حصیری آن معروف به لوخ و فالی گلباقیان طرقبه مشهور است.

معرفی بهترین مکان های تفریحی شهر مشهد مقدس

شاندیز 

شاندیز یکی از مناطق ییلاقی و بسیار خوش آب و هوا در اطراف شهر مشهد است که در بخش طرقبه و در فاصله 30 کیلومتری غرب مشهد و حدود 13 کیلومتری طرقبه و در مسیر راه مشهد به ابرده و زشک واقع شده است.

چشمه سارهای زیاد و باغ های زیبا، فضای سرسبز، رودخانه ها و چشم اندازهای طبیعی و همچنین آب و هوای عالی به ویاژه تولیدات صنایع دستی از قبیل انواه وسایل پوستی و چوبی و سوغاتی های دیگر و امکانات رفاهی و واحدهای اداری و خدماتی، این منطقه ییلاقی را به صورت گردشگاهی مهم در آورده است که مورد توجه مردم مشهد و زائران قرار گرفته است. از دیگر نقاط دیدنی شاندیز می توان به پارک جنگلی اشاره کرد. محصولات عمده باغی شاندیز شامل گیلاس، زردآلو، گوجه فرنگی، هلو، آلو، انگور، توت، گردو و بادام می باشد.

روستا های سرآسیاب ، ارچنگ ، خادر ، ابرده پایین و بالا و زشک دراطراف شاندیز و در امتداد یک دره طولانی قرار دارند و از آب یک رودخانه مشروب میشوند.

جاغرق 

جاغرق 

رروستای جاغرق هم یکی از روستاهای ییلاقی و سرسبز است که در 21 کیلومتری جنوب غربی مشهد و در فاصله 7 کیلومتر جنوب غربی طرقبه قرار گرفته و به روستاهای عنبران، طرقدر، کردینه، تغاره و دهستان شاندیز محدود می شود.درباره وجه تسمیه جاغرق نوشته اند که نام اصلی و قدیمی آن چاه غرق بوده که به تدریج به جاغرق تبدیل شده است.قدمت این آبادی زیاد و به قولی به قبل از اسلام می رسد.

آب و هوای این روستا معتدل کوهستانی است و زمستان های سرد و تابستان های معتدل دارد. وجود باغ های میوه و دره رسبز و چشم اندازهای زیبا و محیط با صفا، جذابیت خاصی به این دره ییلاقی بخشیده است. جاغرق علاوه بر رودخانه فصلی دارای چندین رشته قنات و یک چشمه و آبشارها متعدد است و اقامتگاه های موقت و رستوران هایی نیز در حاشیه رودخانه و یا به صورت جزیره در بخش های مختلف این دره سرسبز ایجاد شده است که در فصل تابستان محل استراحت و تفرج مسافران و دوستداران طبیعت می باشد.
جاغرق علاوه بر جذابیت های گردشگری ، یکی از مراکز عمده تولید میوه دراستان خراسان به شمار می آید.

نغندر 

نغندر 

روستانی نغندر از توابع بخش طرقبه و در فاصله 10 کیلومتری آن واقع شده است و به وسیله جاده ای به طول 12 کیلومتربه جاده اصلی مشهد- طرقبه متصل می شود.
این روستای سرسبز و آباد که در دامنه کوه های شمالی بینالود و در میان یکی از چند دره محصور میان کوه ها واقع شده، منطقه ای است ییلاقی و سرسبز و زیبا و مصفا که به دلیل داشتن چشم اندازهای طبیعی ، به ویژه درتابستان مورد توجه مسافران و ساکنان مشهد است .

کنگ 

کنگ 

این روستا دردامنه کوه های بینالود و در قسمت جنوب رشته کوه و در فاصله 22 کیلومتری جنوب غربی طرقبه واقع شده است.
جاده کنگ از میدان دوم طرقبه و یازده کیلومتری جاده نغندر منشعب می گرددو با شیبهای تند بر بستر دره به روستای کنگ متصل می شود.
روستای ییلاقی کنگ به دلیل داشتن چشم اندازهای طبیعی و چشمه سارها و باغ های گوناگون و دامنه ها و کوهپایه های مورد علاقه کوهنوردان ، دارای جاذبه های تفریحی و گردشگری است. درهمه ایام سال به ویژه درتابستان ها ، حاشیه کنگ با این که جاده مناسبی ندارد، رودخانه و اطراف دره آن ، محل استراحت موقت مسافران است.

عنبران

عنبران

روستای عنبرای در 26 کیلومتری مشهد و در فاصله یک کیلومتری طرقبه واقع شده است. مناظر سرسبز با علف خودرو و خوشبو باعث شده این روستای زیبا را عنبران بنامند. عنبران با باغ های سرسبز ، کافه و رستوران های متعدد و سایه اندازهای فراوان و شبهای بسیار زیبا ، اقامتگاه مناسبی برای مسافران و زائران و ساکنان مشهد است.

حصار

حصار

روستای حصار در مسیر طرقبه و قبل از بند گلستان واقع شده و دارای باغ های وسیع میوه و آب و هوای معتدل درتابستان و دره های سرسبز و فضای طبیعی مصفا با چشم اندازهای زیباست . این روستا به عنوان یکی از مناطق ییلاقی در تابستان ها مورد توجه اهالی مشهد و مسافران و زائران قرارمیگیرد.

زشک

زشک

این روستا درامتداد جنوب شرقی رشته کوه بینالود و در سرچشمه دره شاندیز و 48 کیلومتری جنوب

سد طرق

این سد در14 کیلومتری جنوب شرقی مشهد و بر روی رودخانه طرق و در نزدیکی بند قدیمی طرق قرار دارد. سد طرق از نوع بتونی با دو قوس متقارن است که از 22 بلوک و به عرض 14 متر و ارتفاع 81 متر از پی ساخته شده است. ضخامت تاج سد 80/4 متر و دارای 84/12 متر ضخامت درپی و طول تاج 322 متر است . گنجایش سد حدود 13 میلیون متر مکعب پیش بینی شده و با هدف تأمین بخشی از آب مورد نیاز مشهد احداث شده است. سد طرق علاوه بر استفاده های اقتصادی ، به دلیل برخورداری از آب و هوای خوب و جاذبه های طبیعی از نظر سیاحتی نیز دارای اهمیت می باشد.

بند طرق در مسیر رودخانه طرق و در مجاورت سد بتونی جدید قرار دارد و تا سال های اخیر قابل بهره برداری بوده است. بنای این سد را به امیر علیشیرنوایی (906-844ق.) وزیر سلطان حسین بایقرا نسبت داده اند. درمجاورت بند طرق دو آسیاب وجود داشته است.

سد چالیدره

سد چالیدره یکی از تفرجگا های مشهد است که در جاده طرقبه و 10 کیلومتری غرب مشهد و در دره ای به همین نام (چالی دره) واقع شده است.
این سد توسط رودخانه جاغرق پر می شود و مساحت آن حدود 140 هکتار است.

بند گلستان

از جمله آثار تاریخی مشهد، سدی قدیمی معروف به بندگلستان است که در 12 کیلومتری غرب مشهد و در حدود 4 کیلومتری طرقبه واقع شده است. این بند از آثار دوران تیموری می باشد. از امکانات موجود در بند گلستان می توان به رستوران، قهوه خانه و مجموعه قایقرانی اشاره کرد.

پارک ملت

این پارک بزرگ ترین پارک در محدوده شهرستان مشهد می باشد.
پارک ملت درغرب مشهد و در ضلع شمال غربی میدان آزادی و ابتدای بلوار وکیل آباد واقع شده و با مساحت 720000 مترمربع یکی از بزرگ ترین پارک های داخل شهر مشهد است که هم اکنون جزو محدوده خدماتی منطقه 11 است.
این پارک درسال 1345 ش. احداث شد و از آن زمان تاکنون بخش های مختلف فرهنگی و ورزشی و تفریحی درآن احداث شده است و هم اکنون نیز امکانات جدیدی در دست احداث می باشد.
دربخش های مختلف پارک علاوه بر امکانات بهداشتی و مسجد ، شهربازی و مجموعه های تفریحی کودکان ،میادین ورزشی،استخر شنا و استخر طبیعی با امکانات جدیدی دردست احداث می باشد.
دربخش های مختلف پارک علاوه بر امکانات بهداشتی و مسجد ، شهربازی و مجموعه های تفریحی کودکان، میادین ورزشی ،استخر شنا و استخر طبیعی با امکانات قایقرانی و میادین اسکیت وجود دارد. نیز با احداث مجتمع فرهنگی امام رضا (ع) توسط اداره کل ارشاد اسلامی خراسان ، کتابخانه و مراکز فعالیت های فرهنگی و هنری نیز در داخل این پارک فراهم شده است.
درخت های گوناگون و گلکاری ها و خیابان و حوض ها و اقامتگاه های موقت ودیگر تجهیزات و امکانات تفریحی و موقعیت مناسب شهری باعث شده است تا این پارک همواره محل استراحت و تفریح شهروندان مشهدی و زائران باشد. ضمن آن که به مناسبت های مختلف نمایشگاه هایی درداخل و اطراف این پارک برگزار می شود.
قدیمی ترین شهر بازی مشهد درسال 1351 ش. دراین پارک احداث شد و به تدریج توسعه یافت.

کوهستان پارک شادی

مجتمع فرهنگی تفریحی تحت پوشش شرکت سرمایه گذاری شاهد خراسان است و بنیاد شهید مشهد اداره می شود و دارای امکانات تفریحی و شهر بازی است که از سال 1370 درمساحتی حدود 18 هکتار دردامنه تپه های شمالی و غرب باغ وکیل آباد و در انتهای بلواروکیل آباد مورد بهره برداری قرار گرفته است . کوهستان پارک همه ساله از 27 اسفند لغایت 15 خرداد به صورت مقطعی و از 15 خرداد به صورت مقطعی و از 15 خرداد تا 31 شهریور به صورت مدام در بعد از ظهرها دایر است.
اطاق های اداری ، نمازخانه ، اورژانس ، تعمیرات وپارکینگ و فوریت های پلیسی و بانک و ساختمان های اداری و نگهبانی در قسمت های مختلف این مجموعه ایجاد شده است . فضای سبز و غرفه های مختلف آجیل و شیرینی و محل های استراحت خانوادگی ،محیطی با صفا و شاد برای گذران ایام فراغت فراهم کرده است.

پارک جنگلی وکیل آباد

یکی از پارک های وسیع و قدیمی مشهد پارک جنگلی وکیل آباد است که در جنوب غربی مشهد واقع شده و با بلوار عریض و زیبای وکیل آباد به میدان آزادی مرتبط می شود. پارک جنگلی وکیل آباد که درگذشته به نام میرطراز یا باغ وکیل آباد شناخته می شد، درسال 1348 ش. توسط مالک آن، خامه حسین آقای ملک ، به صورت رسمی وقف استفاده عموم گردید و به شهرداری مشهد واگذار شد و هم اکنون جزو محدوده خدماتی منطقه 9 می باشد.
پارک وکیل آباد که دارای 259659 متر مربع مساحت است با آب قنات آبیاری می شود. این پارک قدیمی با پستی و بلندی های طبیعی و درختان کاج و چنار از گذشته های دور به عنوان یکی از مراکز ییلاقی حاشیه مشهد مورد توجه بوده است و شهرداری با احداث خیابان و جدول بندی وکف سازی معابر و ایجاد آب نما و برق کشی و اقامتگاه های موقت و تأسیسات بهداشتی و وسایل بازی کودکان و کافه رستوران بر جاذبه های این پارک افزوده است. این پارک با اتمام طرح های دردست اجرای شهرداری ، درآینده بیش ازپیش توسعه خواهد یافت.

کوهسنگی 

ارک کوهسنگی در انتهای خیابان اسدی و در جنوب شهر مشهد و در دامنه و اطراف کوه منفرد و با فاصله از رشته کوه های بینالود قرار گرفته و در حدود 30 هکتار است.

منطقه کوهسنگی از قدیم به عنوان یکی از تفریحگاه های نزدیک شهر مشهد، محل سیاحت و تفریح ساکنان و زائران شهر مشهد بوده و نام آن در منابع تاریخی عهد صفویه آمده است.

این مکان تا سال 1310 شمسی با همان ساختار طبیعی به عنوان منطقه ییلاقی با جاذبه های طبیعی از قبیل کوه های سهل الصعود و باغ های سرسبز و چشم اندازهای طبیعی و رودخانه ها و آب و هوای معتدل به ویژه در روزهای گرم تابستان، اقامتگاه سیاحتی زائران بود. در این زمان با ایجاد بعضی از امکانات سیاحتی مانند استخر ئ جاری شدن قنات، وسعت و اهمیت پیدا کرد و در سال 1318 شمسی بازسازی شد. با احداث ساختمانی دو طبقه با سالن و جدول کشی خیابان ها و نرده کشی و گل کاری و نصب مجسمه های سنی به صورت پارک طبیعی در آمد و در سال 1340 با گسترش شهر مشهد از طریق خیابانی وسیع و عریض و مشجر به بدنه اصلی شهر مشهد متصل شد. در سال های بعد با احداث جاده آسیایی در جنوب آن و میادین و خیابان های مختلف در اطراف شهر به صورت پارکی محصور در حاشیه شهر تبدیل شد.

مطلب مشابه: زندگی در شهر مشهد چگونه است؟ | تمام اطلاعات در مورد زندگی در مشهد

مطالب مشابه را ببینید!