مجله تاپ‌ناز‌

تاثیر ماساژ دادن بدن خانم ها در دوران بارداری

ماساژ زن حامله

آیا ماساژ دادن بدن خانم ها هنگام بارداری مجاز است؟ متخصصان بارداری بدن خانم ها باردار را مجاز نمی دانند زیرا ممکن است باعث سقط جنین شود.

ماساژ بدن زن باردار مفید است یا مضر؟

بهتر است قبل از ماساژ بدن خانم در دوران بارداری با پزشک مشورت کنید. امکان دارد ماساژ باعث بعضی از مشکلات در بدن زن باردار شود. درصورتی که قصد دارید طبق نظر پزشک برای ماساژ بارداری مراجعه کنید، باید درحفظ سلامت جنین هنگام ماساژ دقت کنید.

تحقیقات اندکی درباره تاثیرات ماساژ درزمان بارداری انجام شده و هنوزهیچ فایده قطعی برای آن اعلام نشده است. اما طبق یک تحقیق انجام شده در دانشکده پزشکی دانشگاه میامی، ماساژدرمانی می تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد:
کاهش اضطراب
کاهش درد کمرو پا
خواب بهتر
کاهش میزان تولید هورمون استرس

در مطالعه دیگری که در زمینه تاثیر ماساژ در دوران بارداری در زنان افسرده انجام شد، نتایج زیر به دست آمد:
* افزایش میزان تولید هورمون های سروتونین ودوپامین (هورمون هایی که در افکار عمومی به عنوان جاری کنندگان “حس خوب” شناخته شده است)
کاهش میزان کورتیزول، شاخص استرس در بدن
بهبود خلق و خو
کاهش استرس و دلهره
کاهش درد پشت و پا
بهبود خواب
رهایی از تنش ماهیچه و بهبود سردرد
کاهش ورم دست و پا
بهبود گردش خون

ماساژ زن حامله

ماساژ در دوران بارداری

آیا ماساژ بارداری بی خطر است؟

به دلیل این که ماساژهای بارداری انواع گوناگون دارد، پزشکان متخصص مردد هستند که آن را به خانم های باردار توصیه کنند. یکی دیگر ازدلایل تردید پزشکان درخصوص انجام ماساژ بارداری، نبود گواهی نامه استاندارد کشوری در خصوص ماساژ بارداری است.
بسیاری از ماساژهای بارداری در سه ماه اول انجام نمی شود و دلیل آن به احتمال زیاد سقط جنین است. بعضی از کارشناسان، بر این باورند که این نوع ماساژها سبب سقط جنین نمی شود اما تاکنون تحقیقاتی که ارتباط بین ماساژ و سقط جنین را نشان دهد انجام نشده است. به دلیل این که بیشتر سقط ها در 3 ماه اول بارداری انجام می شود، بعضی از پزشکان متخصص و درمان شناسان برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکلی که به سقط منجرمی شود، انجام ماساژ در این دوره از بارداری را مجاز نمی دانند.
به تمام خانم های باردار توصیه می شود قبل از انجام ماساژهای بارداری، با پزشک متخصص خود مشورت کنند.

همچنین

آموزش تصویری مرحله به مرحله ماساژ برای رفع خستگی
فایده ماساژ برای بدن و انواع ماساژ
آموزش ماساژ نقاط حساس بدن زن برای تحریک جنسی

مطالب مشابه را ببینید!