آشنایی با 10 کشور با بیشترین جمعیت تحصیلکرده

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) اطلاعاتی را در رابطه با شهروندان 25 تا 64 ساله کشورهای عضو خود منتشر کرده است. در این اطلاعات به نام 10 کشور اشاره شده است که بیشترین جمعیت تحصیلکرده را دارند.

تحصیلکرده


1. کانادا

حدود 51 درصد از جمعیت کانادا، یعنی 40 درصد از بزرگسالان این کشور، تحصیلات عالی دارند. در واقع کانادا در سال های اخیر گوی سبقت را از سایر کشورها ربوده و بدون اینکه از نظر هزینه تحصیلات در صدر فهرست کشورهای جهان باشد، از نظر تعداد تحصیل کردگان مقام اول را به خود اختصاص داده است. به گزارش برترین ها، بودجه ای که کانادا صرف تحصیلات مردم می کند حدود 2.5 درصد تولید ناخالص داخلی بوده است. در کانادا تنها 6.6 درصد از دانشجویان تحصیلات عالی از کشورهای دیگر به کانادا آمده اند.

2. رژیم اشغالگر قدس

طبق آمار سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، 46 درصد از جمعیت رژیم اشغالگر قدس تحصیلات عالی دارند. این رژیم حدود 7.2 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف آموزش و پرورش کرده است که نسبت به اکثرکشورهای عضو سازمان همکاری توسعه بودجه زیادی به نظر می رسد.

3. ژاپن

طبق آخرین آمار، ژاپن حدود 1.6 تولید ناخالص داخلی را صرف تحصیلات دانشگاهی مردم کرده است. این میزان ازمیانگین هزینه تحصیلات در کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی پایین تر است. علیرغم این هزینه نسبتا پایین، جمعیت فارغ التحصیلان دبیرستان های این کشور همچنان زیاد است (حدود 96 درصد) و رتبه دوم را در بین کشورهای عضو به خود اختصاص می دهد.
درصد ژاپنی هایی که تحصیلات عالی دارند 45 درصد است، یعنی 14 درصد بالاتر از میانگین کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی، هرچند فارغ التحصیلان در این کشور همچنان با مشکل بیکاری مواجهند.

4. ایالات متحده آمریکا

اگرچه آمریکا یکی از کشورهایی است که تعداد افراد تحصیلکرده در آن بالا است (حدود 42 درصد) ولی نظام آموزشی آن خالی از اشکال نیست. درصد افراد فارغ التحصیل در مقطع متوسطه 77 درصد است( یعنی 7 درصد پایین تر از میانگین کشورهای سازمان همکاری توسعه). آمریکا یکی از کشورهایی است که بیشترین بودجه را به آموزش و پرورش و تحصیلات عالی اختصاص می دهد.

5. نیوزلند

جمعیت این کشور بین سال های 2000 و 2010 رشدی 13.2 درصدی داشته و نظام آموژشی آن نیز به پیشرفت های قابل توجهی دست یافته است. حدود 41 درصد از جمعیت این کشور دارای تحصیلات عالی هستند. در سال های اخیر تحصیل دانشجویان زیادی از سایر کشورها برای ادامه تحصیل به نیوزلند مهاجرت کرده اند.

6. کره جنوبی

جمعیت تحصیل کردگان در این کشور بین سال های 2000 تا 2010 از 24 درصد به 40 درصد رسید. بسیاری از شهروندان این کشور مایل هستند که هزینه زیادی را صرف آموزش و پروش فرزندان خود کنند. حدود 8 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور صرف آموزش و پرورش می شود که بین کشورهای عضو همکاری اقتصادی و توسعه رتبه دوم را به خود اختصاص می دهد.  رتبه اول بین این کشورها متعلق به ایسلند است.

7. بریتانیا

38 درصد از جمعیت این کشور از تحصیلات عالی برخوردارند یعنی از سال 2000 به بعد تعداد افراد تحصیلکرده بریتانیا 12 درصد افزایش یافته است. دانشگاه های بریتانیا بین دانشجویان کشورهای دیگر بسیار پر طرفدار هستند، یعنی حدود 16 درصد از جمعیت دانشجویان بریتانیا از کشورهای دیگر آنجا آمده اند. البته در سال های اخیر تغییراتی در نظام آموزشی این کشور به وجود آمده است. یعنی بودجه ای که از منابع خصوصی تامین می شود حدود 15 درصد افزایش داشته و دانشجویان ناچارند برای تحصیل خود هزینه بیشتری بپردازند.

8. فنلاند

حدود 6.4 درصد از تولدی ناخالص داخلی فنلاند صرف آموزش و پرورش می شود که 97.6 درصد آن از منابع دولتی تامین می گردد. بین سال های 2000 تا 2010 جمعیت فارغ التحصیلان دبیرستان های فنلاند تنها 2 درصد و جمعیت فارغ التحصیلان دانشگاه های این کشور تنها 6 درصد افزایش داشته است. افراد با تحصیلات عالی تقریبا 38 درصد از جمعیت فنلاند را تشکیل می دهند. در این کشور کسانی که  تحصیلات عالی داشته باشند از فرصت های شغلی بسیار بیشتری برخوردار خواهند بود.

9. استرالیا

بسیاری از دانشجویان در سراسر دنیا برای ادامه تحصیل به استرالیا می روند بنابراین تعجبی ندارد که 21.2 درصد از جمعیت تحصیلکرده استرالیا را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند. در کل 38 درصد از جمعیت این کشور از تحصیلات عالی برخوردارند و البته این افراد پس از فارغ التحصیلی کمتر با مشکل بیکاری روبرو هستند.

10. ایرلند

در ایرلند بین سال های 2000 تا 2010 تعداد افراد برخوردار از تحصیلات دانشگاهی تقریبا 2 برابر شد و به حدود 37 درصد رسید. می توان گفت سرعت رشد جمعیت تحصیل کردگان ایرلندی از همه کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی بیشتر بوده است. در این کشور مردان برای پیدا کردن شغل به تحصیلات عالی نیاز دارند./برترین ها

مطالب مشابه را ببینید!