مجله تاپ‌ناز‌

خستگی ذهنی چیست و چطور خستگی ذهن و فکر را درمان کنیم؟

خستگی ذهنی باعث می شود که شما تمرکز ذهنی نداشته باشید و با یک آزردگی کوچک به شدت ناراحت و عصیی شوید و باید سعی کنید در این مواقع تصمیمات کمتری بگیرید و به خود استراحت دهید.

خستگی ذهنی و فکری یعنی چه و چطور آن را رفع کنیم؟

وقتی دچار خستگی فکری می شوید، شما توانایی کمتری برای انجام کارها دارید، تصمیم گیری خوب کمی سخت می شود، میزان آرامش و تمرکز شما پایین می آید و نمی توانید احساسات خود را بروز دهید. با گذشت زمان، خستگی ذهنی باعث فرسودگی کامل، مسائل فیزیکی و بیماری های مرتبط با استرس شود اما، وقتی متوجه شدید که چرا احساس خستگی می کنید، باید اقداماتی رای بازیابی انرژی خود انجام دهید.

خستگی ذهنی

نشانه ها و علائم خستگی ذهنی و فکری :

خستگی ذهنی می تواند از طریق بسیاری از موارد آشکار شود:

خستگی فیزیکی:

در بدن خود حس خستگی می کنید و در پایان روز به جای دویدن ترجیح می دهید که بدون تحرک بنشینید و از نوشیدن چای لذت ببرید، حتی اگر شما بیشتر وقت خود را پشت میز گذرانده باشید.

 

خستگی ذهنی

اثرات خستگی ذهنی روی بدن

بی قراری و تحریک پذیری:

شما خیلی زود از رفتار دیگران ناراجت م شوید.

 

ناتوانی در تمرکز:

در این حالت تمام کردن پروژه و کار بسیار دشوار میشود ، تصمیم گیری برایتان سخت میشود، کلمه درست را نمی توانید پیدا کنید.

خستگی ذهنی

عدم تمرکز در خستگی ذهنی و فکری

راههایی برای درمان و کاهش خستگی ذهنی:

چطور می توانیم برخی از این روزهای سخت را مدیریت کنیم بدون اینکه ما را از پا دربیاورند؟ برای پاسخ به این سوال در بخش از نمناک چند پیشنهاد بسیار ساده و البته موثر داریم.

تصمیمات کمتری بگیرید:

با توجه به تحقیقاتی که انجام دادیم، ما در هر روز با تعداد زیادی تصمیم گیری مواجه هستیم و در پایان روز موجب تحلیل رفتن انرژی ذهنی میشود سپس ما به احتمال زیاد تصمیمات ناسالم میگیریم و هر کاری که راحت است انجام می دهیم، مثل دراز کشیدن رو نیمکت، به جای ورزش کردن، یا خوردن غذاهای حاضری به جای یک غذای سالم.

یکی از راه های اجتناب از خستگی ذهنی محدود کردن تصمیم گیری است، با حفظ بعضی از تصمیمات اساسی، ساده و معمول (یا حذف آنها)، انرژی ذهنی بیشتری برایتان باقی میماند.

خستگی ذهنی

تصمیم گیری در زمان خستگی ذهنی

به طبیعت نگاه کنید:

کمی به خودتان استراحت بدید و از پنجره بیرون را تماشا کنید ، بر اساس تحقیقاتی از دانشگاه ملبورن، فقط یک دقیقه نگاه کردن به فضای سبز خطا را کاهش و تمرکز را در بین دانش آموزان افزایش میدهد.

دکتر کیت لی، که این مطالعه را هدایت می کند، گفته است:”این واقعا مهم است که استراحت های خیلی کوتاه داشته باشید.” “این چیزی است که بسیاری از ما به طور طبیعی انجام می دهیم وقتی که تحت تأثیر فشار و یا ذهنی خسته می شویم.

یک علت وجود دارد که شما پنجره را نگاه می کنید و طبیعت را دنبال می کنید ؛ این می تواند به شما در تمرکز بر روی کار و حفظ کارایی در طول روز کمک کند. »بنابراین نهار خود را بیرون بخورید یا به آن نگاه کنید این استراحت به شما کمک می کند که احساس بهبودی کنید و قادر به تمرکز بیشتر بر روی وظایف پیش رو باشید.

خستگی ذهنی

راه های درمانی برای رفع خستگی ذهنی

خستگی ذهنی مان را چگونه برطرف کنیم؟

فقط بلند شوید و بروید !:

مطالعات متعدد نشان می دهد که ورزش در افزایش تمرکز مفید است؛ بیست دقیقه ورزش می تواند عملکرد را بهبود بخشد و تمرینات کوتاه و شدید، می تواند جریان خون را به مغز افزایش دهد و خلق و خو، حافظه و خلاقیت خود را بهبود بخشد.

خستگی ذهنی

رفع خستگی ذهنی با روش های عالی

استراحت کنید:

استراحت کوتاه یا بلند مدت فرقی نمی کند استراحت با خستگی ذهن مبارزه میکند ، شما می توانید این کار را حتی در شلوغ ترین روزهای خود انجام دهید، تایم ناهار داشته باشید یا 15 دقیقه بدون هیچ برنامه ای برای پیاده روی یا حداقل نفس کشیدن بیرون بروید. سپس، هر هفته، مطمئن باشید که برای خود زمان آزاد باقی بگذارید. این زمان باز میتواند به شما یک رویکرد روانی بدهد اما همچنین امکان فرصتهای غیرمنتظره برای توسعه را فراهم میکند.

خستگی ذهنی

استراحت از بهترین درمان های خستگی ذهنی

بهترین راه ها برای رفع خستگی ذهنی

افزایش شبکه های مجاز پشتیبانی و منابع:

اکثر افراد فکر می کنند که درخواست کمک به طور خودکار خستگی ذهنی شما را کاهش می دهد. با این حال، دریافت مشاوره و کمک از افرادی که واجد شرایط و یا متعصب در مورد چگونگی غلبه بر چالش می تواند خستگی ذهنی شما را بیشتر و بدتر کند.

خستگی ذهنی

راه کارهایی برای رفع خستگی فکری و ذهنی

برای رفع خستگی ذهنیتان از خود چند سوال بپرسید:

  1. چه نوع حمایت، راهنمایی و کمکی نیاز دارم؟
  2. مکان هایی که می توانم کمک بگیرم کجا هستند؟
  3. چه کسی یا منبعی می تواند به من کمک کند؟
  4. آیا آنها از موقعیتی بیرون می آیند که بدون قید و شرط از من پشتیبانی می کنند یا آیا آنها دیدگاه ها و انتظارات خود را بر من تحمیل میکنند؟

خستگی ذهنی

افکاری که در خستگی ذهنی به سراغتان می آیند!

شکل ذهنی روز خود را تنظیم کنید:

کدامیک از شما فکر میکنید بهتر است که روزی ذهنی ساده تر داشته باشید؟ صبح دیر از خواب بیدار شوید، صبحانه را با قهوه و شکر شروع کنید در حالی که اخبار تراژدی جهان در تلویزیون را گوش می دهید؛ یا پیش از بیدار شدن از خواب، پنج دقیقه به موسیقی آرام گوش کنید، گوش دادن به یک پادکست الهام بخش که به شما ایده ها و راه حل ارائه بدهد و داشتن صبحانه، یک شیرینی یا ابمیوه؟

چگونگی شروع روز خود را انتخاب کنید و تغییرات ساده را انجام دهید و هر روز آنها را تکرار کنید ، مطمئن باشید که همین راه کارهای به ظاهر ساده اثربخش خواهند بود و به راحتی شما را از خستگی ذهنی و فکری نجات می دهند.

همچنین بخوانید : دلیل مرتب خسته شدن و بی حالی بدن چیست؟

مطالب مشابه را ببینید!