مجله تاپ‌ناز‌

قله اورست | دانستی و تحقیق در مورد قله اورست بلندترین قله دنیا

قله اورست

اطلاعات خواندنی در مورد قله اورست

بلندترین قله دنیا قله اورست است که یکی از عجایب بی نظیر دنیا به شمار می آید و کوهنوردان ماهر و حرفه ای عاشق فتح کردن این قله هستند. این قله بر فراز کوه های هیمالیا قرار دارد که در مرز کشور چین است.

شاید قله اورست را به دلیل فتح کوهنوردان بشناسید، کوهنوردانی که نام آنها در رکوردهای مختلف جهانی به ثبت رسیده است و از همین رو بسیار شناخته شده هستند. فتح این قله به دلیل بلند بودن و صعب العبور آن خیلی سخت است و افرادی که توانسته اند این قله را فتح کنند دارای قدرت بالایی هستند. خیلی از حقایق در مورد قله اورست توسط کوهنوردان آن کشف شده است که شاید شنیدن آن برای هر کسی جالب باشد.

 

نگاهی متفاوت به قله اورست

ارتفاع قله اورست 8848 متر است که این اندازه گیری توسط تیم هایی از کشورهای چین، هند، دانمارک، امریکا و ایتالیا انجام شده است. کمپ نپال یکی از پایگاه های کوهنوردی برای صعود به این قله است این تیم سرپرستی که یک تیم نقشه برداری است با اطلاعات و تخصص لامی که دارد اطلاعات مختلف در مورد قله به دست آورده اند.

قله اورست

قله اورست برای 21 بار

یکی از واقعیت های جالبی که درباره این قله می توان به آن اشاره کرد فتح آن در ۲۱ مرتبه است که توسط اپا شرپا یکی از کوهنوردان نپالی صورت گرفته است. او برای اولین بار در سال ۱۹۹۰ به این قله صعود کرد که پیش از آن ۳ صعود ناموفق نیز داشته است او از این کار لذت می برده و کشف های زیادی از آن داشته است.

یکی از موضوعات نگران کننده درباره قله اورست گرم شدن زمین و اشاره شده است که آب شدن برف ها موجب شده است تا صعود به این قله سخت تر شود.

 

قله اورست 450 میلیون سال قدمت دارد

رشته کوه های هیمالیا در حدود ۶۰ سال پیش شکل گرفته است و وجود سنگ های آهکی و لایه های رسوبی این قله نشان دهنده قدمت ۴۵۰ ساله آن است. در این قله فسیل های دریایی بیساری دیده می شود یکی از نمونه سنگ های کشف شده این کوه توسط گروه سویسی کشف شده است.

قله اورست در حال رشد است

یکی از نکات جالب درباره این قله و نشان داده شده است که سالانه ۴ میلی متر بر ارتفاع آن اضافه می شود که این تحقیقات در سال ۱۹۹۴ توسط محققان اندازه گیری شده است.

 

عنکبوت های مخصوص قله اورست

عنبکوت های هیمالیایی که در قله اورست دیده می شوند عنکبوت هایی وجود دارد که با وجود سرما توانسته اند زنده بمانند و این یکی دیگر از عجایب خاص اورست است.

 

حقایقی در مورد قله اورست

هر سال تعداد افرادی که قله را فتح می کنند رو به افزایش است. نام اصلی این قله قومولانگما می باشد. اب مورد نیاز برای فتح این قله برابر با چند هزار دلار است. در اورست نظافت باید رعایت شود.

مطالب مشابه را ببینید!