مجله تاپ‌ناز‌

تحصیلات زیاد بهتره یا تجربه بیشتر؟ با کدامیک موفق تر می شویم؟

تحصیلات زیاد بهتره یا تجربه بیشتر

بعضی از افراد تحصلات در رشته های دانشگاهی را در مقاطع بالا می پسندند و بعضی های دیگر پیدا کردن شغل دلخواه و با تجربه شدن در آن شغل را انتخاب می کنند. اما کدامیک بهتر است؟

شغل خوب و تجربه زیاد یا تحصیلات دانشگاهی زیاد؟

با شروع فصل مدارس و دانشگاه‌ها، بسیاری به این فکر می‌افتند که آیا داشتن تحصیلات دانشگاهی برای پیدا کردن شغلالزامی است؟ تحصیلات دانشگاهی در همه‌جای جهان فرآیندی هزینه‌بر است و از طرفی، هیچ تضمینی وجود ندارد که فردی با مدرک دانشگاهی، شغلی مناسب پیدا کند. نکته‌ی مهم این است که شما برای جذب شدن در موقعیت‌های شغلی مناسب، به تجربه هم نیاز دارید. سؤال اصلی این است که کدام‌یک از این موارد در دنیای تجارت مهم‌تر هستند؟

دانشگاه معتبر یک امتیاز مثبت است

تحصیل در یک دانشگاه معتبر و شناخته‌شده، در همه‌جای دنیا یک مزیت محسوب می‌شود. وقتی شما در دانشگاهی بزرگ تحصیل کنید و فارغ‌التحصیل شوید، در همان سال‌های تحصیل با فرصت‌های کارآموزی و شغلی متنوعی روبرو خواهید شد. در بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ جهان، فرصت آشنایی با دنیای کسب و کار، معرفی‌نامه به شرکت‌های معتبر و استادانی که توانایی راهنمایی و آموزش شما برای استخدام در سازمان‌های بزرگ را دارند، در اختیار شما قرار می‌گیرند.

نکته‌ی مهم دیگر این است که این روزها کسب مدارک دانشگاهی آسان شده و ظرفیت دانشگاه‌ها به‌قدری افزایش داشته که هر کسی به‌راحتی می‌تواند مدارک کارشناسی و حتی کارشناسی ارشد دریافت کند. در این میان افرادی که در دانشگاه‌های معتبر تحصیل کرده‌اند، مزیت‌های بیشتری دارند.

تحصیلات زیاد بهتره یا تجربه بیشتر

در مقابل، افرادی هستند که تصمیم می‌گیرند بدون تحصیلات دانشگاهی، از ابتدای جوانی کار تمام‌وقت داشته باشند. اگرچه این تصمیم نیز می‌تواند راهگشا باشد، اما فراموش نکنید که آموزش و یادگیری مهارت‌های جدید، برای هر فردی اجتناب‌ناپذیر شده است. شما نمی‌توانید روندی ثابت و بدون آموزش‌ دیدن مهارت‌های جدید انتخاب کنید و منتظر پیشرفت‌های بزرگ در مسیر کاری باشید.

بهترین تجربه، تجربه‌ی مرتبط است

ممکن است فردی تحصیلات دانشگاهی نداشته باشد اما چند سال سابقه‌ی کاری در رزومه‌ی خود عنوان کند. سؤال اصلی این است که آیا این سوابق به هم ارتباط دارند یا این فرد انواع شغل‌ها را امتحان کرده است؟ نکته‌ی حائز اهمیت این است که تجربه‌ی شما باید با شغلی که برای آن اقدام می‌کنید، مرتبط باشد.

یکی از انتخاب‌های مفیدی که برای داشتن شغلی عالی در آینده برای دانشجویان وجود دارد، کار کردن در کنار تحصیلات است. وقتی شما در حین تحصیل،‌ فعالیتی کاری در کنار درس خود داشته باشید، نشان داده‌اید که فردی سخت‌کوش با اهداف بلندمدت هستید. انجام هم‌زمان این دو کار دشوار است و انگیزه‌ی زیادی می‌طلبد. شما با انتخاب این سبک از زندگی، خود را برای شغل‌های دشوار در آینده آماده می‌کنید و از طرفی، رزومه‌ی خود را نیز قوی می‌کنید.

حتی اگر کار تمام‌وقت در کنار تحصیل برای شما دشوار است، سعی کنید کارهای نیمه‌وقت یا کارآموزی‌های تابستانی را در برنامه‌ی تحصیلی خود بگنجانید. با این کار در کنار تحصیل، تجربه‌ی لازم را به دست می‌آورید و به ترکیبی طلایی برای شروع مسیر کاری خود می‌رسید.

مطالب مشابه را ببینید!