مجله تاپ‌ناز‌

اگر به بمبئی سفر می کنید این غذاها را حتما میل کنید

اگر به بمبئی در کشور هند سفر کرده اید این غذاهای خوشمزه را حتما امتحان کنید.

معروف ترین غذاهای خوشمزه بمبئی هند

تاریخ غذا در شهر بمبئی، همراه با تبدیل شدن این شهر از یک دهکده ماهیگیری به یک کلان شهر، فراز و نشیب های زیادی داشته است. مهاجرانی که از شهر های مختلف به بمبئی سفر کردند، هرکدام فرهنگ غذایی خودشان را آورده و با این شهر ترکیب کردند. مهاجران مسلمان، گوجاراتی، ایرانی و ساکنین جنوب هند، هر کدام فرهنگ غذایی جدیدی به این شهر اضافه کردند. مجموع این فرهنگ ها، بمبئی امروزی را ساخته است. شهری پر از طعم و رنگ و عطر. شهری سرزنده و پر انرژی که می توانید در آن بهترین غذاهای هندی را امتحان کنید و از سفری پر ماجرا لذت ببرید.

غذا بمبئی

۱- آکوری (Akuri)

شاید برای اولین بار است که اسم این غذا را می شنوید، اما این املت معروف و محبوب شهر بمبئی، ریشه ایرانی دارد. آکوری با نان تست، یکی از صبحانه های محبوب شهروندان بمبئی است و هر کسی دستور مخصوص خودش را برای درست کردن این املت دارد. با وجود اینکه مواد اولیه این غذا برای هر فردی می تواند متفاوت باشد، آکوری را معمولا با تخم مرغ، پیاز، گوجه و یا انبه، پودر فلفل قرمز چیلی، چیلی سبزبه همراه گشنیز درست می کنند. در تهیه نوعی از این غذا، از زنجبیل، شیر، زردچوبه و سیر هم استفاده می شود.

غذا بمبئی

۲- تیفان جنوب هند  (South Indian tiffin)

این غذا در زمان استعمار بریتانیا، با اسم تیفان شناخته می شد. تیفان به معنی غذای سبک و مختصری است که بین وعده ها خورده می شود. خیلی زود تیفان جنوب هند یا ایدلیس و واداس، نه تنها در این منطقه، بلکه در تمام هند و مخصوصا شهر بمبئی طرفداران زیادی پیدا کرد. در شهر بمبئی، در هر گوشه و کنار و هر ساعتی از شبانه روز می توانید این غذای هیجان انگیز را پیدا کنید. این دامپلینگ های بخار پز شده (ایدلیس) و یا سرخ شده (واداس)، از خمیر عدس درست می شوند.

غذا بمبئی

۳- باتاتا وادا (Batata vada)

محلی های بمبئی نمی توانند بدون این غذا زندگی کنند! برای صبحانه، نهار و یا عصرانه و یا هر زمان دیگری، باتاتا وادا خوراکی محبوب این شهر است. این غذا که می شود آن را نوعی فست فود هندی دانست، از ترکیب سیب زمینی و چیلی سبز، سیر، آبلیمو، زردچوبه و گشنیز تازه درست می شود و بعد از غلتادن در آرد سوخاری سرخ می شود. این غذا را می توانید با چوتنی سبز (سس مخصوص هندی) و یا چیلی سبز سرخ شده نوش جان کنید.

غذا بمبئی

۴- واران بهات (Varan bhaat)

اگر فقط یک غذای بمبئی باشد که بتواند دل هر کسی را به دست بیارود، آن واران بهات است! این غذای ساده و سبک، از خورش آرام پز شده ی عدس مخصوص هندی به همراه زردچوبه و کره درست می شود. این خورش به همراه برنج داغ، ترکیبی جادویی را خلق می کند. بهتر است در سفر به بمبئی حتما این غذای خوشمزه را امتحان کنید.

غذا بمبئی

۵- ساندویچ بمبئی (Bombay sandwich)

در غذاهای خیابانی هند، معمولا مواد اولیه ی متفاوت تری را پیدا می کنید. این ساندویچ های هوس انگیز از نان تست کره زده شده به همراه ورقه های نازک چغدر، سیب زمینی آب پز، خیار، گوجه فرنگی، پیاز حلقه ای و چوتنی نعنایی تهیه می شوند. با هر گازی که از این این ساندویچ های مثلثی می زنید، حس دلنشینی از تازگی و طعم های هندی را به شما می دهند. در تهیه بعضی از این ساندویچ ها از سبزیجات مختلف استفاده می شود. به هر حال این مدل ساندویچ ها در دنیا همتا ندارند!

غذا بمبئی

۶- زونکا باکار (Zhunka bhakar)

این غذا که به عنوان غذای محبوب مردان یا کارگران شناخته می شود، در سراسر این شهر پیدا می شود. غرفه های غذایی زیادی را می توانید در سطح شهر پیدا کنید که این غذا را به قیمت ۱۰ روپیه می فروشند. در تهیه زونکا باکار از پیاز، دانه های خردل، برگ های کادی پاتا و آرد نخود استفاده می شود. این غذای ساده و اصیل با نان بهاکری با روتی خورده می شود.

غذا بمبئی

۷- بل پوری (Bhel puri)

بل پوری یکی از پر فروش ترین اسنک های خیابانی در بمبئی است. این اسنک هم مثل بیشتر غذاها، دستور تهیه های متفاوتی دارد. اما مواد اصلی تهیه این غذا، برنج تفت داده شده، پیاز، سیب زمینی، انبه و چوتنی شور و شیرین است. چیزی که طعم این غذا را در غرفه های مختلف فروش آن متفاوت می کند، میزان استفاده از هر کدام از این مواد اولیه است.

غذا بمبئی

۸- مونچوریان مرغ (Chicken manchurian)

ظاهر این غذا هر کسی را حسابی گرسنه می کند. این غذا را می توانید در رستوران های چینی شهر بمبئی پیدا کنید. با این وجود، بیشتر چینی ها حتی اسم این غذا را هم نشنیده اند!  مونچوریان مرغ که اسم آن هم کمی شبیه به زبان چینی است، چیزی نیست جز مرغ سرخ شده در لای خمیر مخصوص به همراه پیاز، چیلی سبز، سیر، سس سویا، سرکه و آب گوشت. این غذای خوش رنگ و لعاب به همراه برنج سرو می شود.

غذا بمبئی

۹- سابودانا وادا (Sabudana vada)

سابودانا وادا را می شود نوعی فست فود سنتی دانست! این غذای ترد و خوشمزه را می توانید در بیشتر رستوران های شهر بمبئی پیدا کنید. در تهیه این غذا از سیب زمینی آب پز، چیلی سبز (پای ثابت غذاهای هندی!) و برگ گشنیز استفاده می شود. این ترکیب را به صورت گلوله ای درمیاورند و در روغن زیاد سرخ می کنند تا ترد و طلایی رنگ بشود. یک گاز از این غذا کافی است تا شما را ترغیب به خوردن ده ها عدد سابودانا وادا بکند!

غذا بمبئی

۱۰- دوکلاس و فارسان (Dhoklas and farsan)

این اسنک های پرطرفدار، آنقدر کامل هستند که بیشتر غذاها بدون آن ها معنی ندارد! هندی ها حتی در سفر هم این غذا را با خودشان می برند. دوکلاس یا خامان، از خمیر نخود بخار پز و سرخ شده به همراه چیلی و زنجبیل و دانه های خردل تهیه می شود. این غذای هوس انگیز را می توانید در بیشتر نقاط شهر بمبئی پیدا کنید. البته مراقب باشید، تندی این غذا ممکن است بیشتر از حد تحملتان باشد!

مطالب مشابه را ببینید!