مجله تاپ‌ناز‌

قرص نورکرین؛ اطلاعات دارویی قرص نورکرین عوارض و موارد مصرف این دارو

قرص نورکرین

قرص نورکرین در دسته مکمل ها جا دارد. از داروی نورکرین برای درمان ریزش مو استفاده می کنند. در این موارد ریزش مو به دلیل عدم استحکام مو به دلایل مختلفی اتفاق می افتد.

برای این دارو از ویژگی های خاصی صحبت شده است ولی مهمترین ویژگی آن مربوط به امکان رشد دوباره فولیکول های نهانی مو است. میزان این مکمل برای مردان و زنان یکسان نیست و بر حسب میزان نیازمندی تفاوت دارد.

قرص نورکرین

ترکیبات موجود در نورکرین از پروتئین های دریایی تشکیل شده است. این پروتئین ها از صدف ها و غضروف کوسه گرفته می شوند. ماریلکس مهمترین عنصر شناخته شده در این دارو می باشد و شامل لوسین، گلوکزامین، لسیتین و پروتئوگلیکان ها می شود.

این ماده باعث رویش مجدد مو می شود که به دلیل تحریک فولیکول های مو است. گلوکزامین های موجود در نورکرین بافت های جدید مو را تضمین می کنند.

آسرولا از دیگر ترکیبات در نظر گرفته شده برای قرص نورکرین است. یک گیاه مخصوص مناطق گرمسیری است و با طعم شیرین معرفی می شود. ویتامین سی دارد و ویتامین های دیگری مانند A ،B1، B2 و B3  را به همراه بیوفلاونوئیدها و کارتنوئیدها دارا می باشد. ویتامین C درون آسرولا براحتی جذب می شود. به همین دلیل این ماده برای رویش مو خیلی ارزشمند است.

ویتامین های سی و ای درون آسرولا می تواند نقض محافظتی برای پوست داشته باشد و پیری پوست را کند کند. این ویتامین ها با ویژگی آنتی اکسیدانی برای بدن مهم هستند. قادر هستند با رادیکال های آزاد مبارزه کنند. فولیکول های مو هم د مقابل رادیکال های آزاد به شدت آسیب پیدا می کنند. ویتامین سی اسرولا با تولید کلاژن همراه است. کلاژن در بافت مو، ماهیچه و پوست اهمیت زیادی دارد. مطالعات نشان داده که با کم شدن ویتامین سی، در بعضی از ژن ها تغییراتی ایجاد می شود. این تغییرات باعث کند شدن رشد مو می شوند. با قرص نورکرین می توان از این موارد جلوگیری کرد.

سیلیکا یک عنصر معدنی به نام سیلیسیوم با فرم اکسید شده می باشد. این ترکیب با فرمول شیمیایی SiO2 شناخته می شود. از این ماده معدنی نیز برای بهبود زخم، درمان پوکی استخوان و … کمک گرفته می شود.

سیلیکا برای تولید کلاژن اهمیت دارد. بیشترین پروتئین شامل کلاژن می گردد. این پروتئین در بخش های مختلف بدن مانند رباط، مو، ماهیچه، استخوان، تاندون و … وجود دارد. میزان کلاژن با بالا رفتن سن کم می شود. البته این موضوع تا حدی به دلیل کمی سیلیسیوم می باشد. کمبود کلاژن باعث شکنندگی مفاصل، خشک شدن پوست، ریزش مو و … می گردد.

سیلیکا برای هدایت مواد معدنی به قسمت های بیرونی بدن مانند مو و ناخن اهمیت دارد. سیلیکا سبب برقراری تعادل از نظر وضعیت اسیدی و قلیایی می شود. به همین خاطر موجب بهبود رشد مو می گردد. از بین رفتن تعادل وضعیت قلیایی-اسیدی بدن در نتیجه تغذیه نامناسب و … رخ می دهد و این موضوع شکنندگی مو را به دنبال خواهد داشت. این ماده نیز در قرص نورکرین یافت می شود.

گیاه دم اسب یکی از گیاهانی است که در قرص نورکرین یافت می شود. این برگ ها در وضعیت ظاهری شبیه به دم اسب هستند. ترکیبی از منگنز، اسید سیلیسیک، سلنیوم و سیلیکون را دارا می باشد. تاثیرات ضد التهابی به همراه نقش آنتی اکسیدانی آن سبب جریان خون بهتر در فولیکول های مو می گردد. به همین خاطر وجود این گیاه درمان موثری برای ریزش مو قلمداد می شود. این دو ماده موها را از رادیکال های آزاد محافظت می کند.

قرص نورکرین

سلنیوم و سیستئین از جمله مواد موجود در گیاه دم اسب می باشند. سلنیوم در رشد و استحکام موها نقش دارد. در نورکرین آقایان ازگیاه شنبلیله استفاده می شود. این گیاه از گیاهان بومی ایران بوده و مجموعه ای از ویتامین B، ویتامین C، A و فولیک اسید را به همراه دارد. این گیاه لیزین، دیوژنین، تریپتوفان، استروئید ساپونین و پروتئین را در بر می گیرد. ضمن اینکه مواد معدنی مختلف آهن، منگنز، سلنیوم، روی، منیزیم، پتاسیم، کلسیم و مس را ارائه می نماید. تاثیر گیاه شنبلیله بر روی مو مشخص نمی باشد اما این گیاه دارای ترکیبات فنولی است. همین موضوع اشاره به نقش آنتی اکسیدانی شنبلیله دارد.

فرآیند تغییر تستسترون به دی هیدروتستسترون به وسیله شنبلیله کنترل می شود. این موضوع در صورت کنترل نشدن منجر به ریزش مو در مردان می شود. بنابراین شنبلیله نقش مهمی برای درمان ریزش مو در مردان دارد.

عنصر دیگر موجود در شنبلیله روی می باشد و این ماده مستقیماً بر رشد مو تاثیر دارد. آلکالوئید و تریگونلین خون رسانی به پوست را بهبود می بخشند. این موضوع تغذیه فولیکول های مو را به دنبال دارد.

روغن کبد ماهی از دیگر عناصر موجود در قرص نورکرین آقایان می باشد. این روغن حاوی امگا ۳ است و تغییر تستوسترون به DHT را کنترل می کند. به همین خاطر برای ریزش موی آقایان تجویز می شود.

مطالعات زیادی بر روی تاثیر داروی نورکرین انجام شده و این موضوع بر روی ۳۰۰۰ نفر مورد بررسی قرار گرفته است. ۶۲ درصد از این افراد در ۲ ماه اول نتیجه این قرص را دریافت کردند. ۷۰ درصد این جمعیت پس از ۶ ماه تاثیر این قرص را مشاهده نمودند و حدود ۸۳ درصد افراد بعد از گذشت یک سال از مصرف مکمل نورکرین از نتایج مثبت آن بهره مند شدند.

قرص نورکرین فقط برای ریزش مو مورد استفاده قرار نمی گیرد. بلکه برای تقویت ناخن ها نیز تجویز می شود. بازه زمانی مصرفی این مکمل حداقل شش ماه و روزی ۲ عدد می باشد. البته افرادی که وزنی بیش از ۸۰ کیلوگرم دارند یا سیگار مصرف می کنند، باید دفعات مصرفی این قرص را به ۳ بار در روز برسانند.

این قرص در ماه اول و دوم مصرف، نشانه هایی را برای موها به دنبال دارد. مانع ریزش مو شده و این روند را تا حد زیادی کنترل می کند. در ماه دوم و سوم مصرف، محکم شدن موها را مشاهده خواهید کرد. در ماه سوم و چهارم مصرف این دارو، رشد موها را به شکل پنهانی تجربه خواهید کرد. در مرحله آخر نیز موهای رشد یافته به خوبی استحکام لازم را دریافت خواهند کرد.

برای رشد مو نیاز به طی کردن چرخه زمانی در حد ۶ ماه دارید. با گذشت این چرخه فرصت لازم برای رشد مو را فراهم می کنید. فولیکول های مو در ۲ وضعیت تلوژن و آناژن قرار می گیرند. تلوژن وضعیت استراحت و آناژن وضعیت رشد می باشد. به دلیل متفاوت بودن وضعیت فولیکول ها، حداقل زمان ۶ ماهه برای رویش مو در نظر گرفته می شود.

بعد از طی شدن یک ماه از مصرف، نشانه های تغییر وضعیت ملاحظه می شود. در صورتی که استرس یا وضعیت هورمونی شرایط ریزش مو را به وجود آورده باشد، قطع قرص نورکرین بعد از ۶ ماه دارای تاثیر ماندگار بر روی موها خواهد بود اما اگر این ریزش دلیل ژنتیکی داشته باشد، فقدان مواد مغذی برای فولیکول ها با ریزش مو ادامه خواهد داشت. حد لازم برای ماندگار شدن تاثیر این قرص بازه زمانی یک ساله است.

نورکرین را با از دست دادن استحکام بافت مو مصرف کنید. این زمان قبل از مشاهده ریزش مو می باشد.  گیاه دم اسب موجود در قرص نورکرین حاوی آلکالوئیدهایی است که درون فرد باردار جمع خواهد شد. این موضوع احتمال زایمان زودرس را بالا می برد. البته این موضوع هنوز به اثبات نرسیده است.

کسانی که به محصولات دریایی حساسیت دارند، نباید از این قرص بهره مند شوند. مبتلایان به بیماری سلیاک نیز می توانند از این قرص برای درمان کمک بگیرند. چون این دارو گلوتن ندارد.

 

تداخلات دارویی نورکرین

میزان زیادی از ویتامین C را دارا می باشد. در صورتی که با وارفارین مصرف شود، می تواند تا اندازه زیادی تاثیر این دارو را خنثی نماید. در صورتی که از هر دو دارو استفاده می کنید، حتماً با پزشک خود در این باره مشورت نمایید.

دم اسب موجود در نورکرین مدر بوده و افرادی که مصرف کننده دیورتیک هستند، امکان دارد با مصرف این دارو به کم آبی دچار شوند. برای این موضوع نیز از پزشک خود راهنمایی بخواهید.

دم اسب موجود در این قرص، سطح پتاسیم خون را کم می کند. در صورتی که به آریتمی قلبی دچار هستید، این موضوع را با پزشک در میان بگذارید. ضمن اینکه دم اسب ویتامین B1 را نیز در بدن کاهش می دهد.

تخلیه لیتیم موجود با مصرف دم اسب کاهش می یابد و از آن جایی که لیتیم یک سم می باشد، باید در حین مصرف این دارو مراقب باشید و فرصت تجمع بیش از اندازه این سم را در بدن فراهم نکنید. برای این موضوع از پزشک راهنمایی بخواهید.

اگر مصرف کننده همیشگی الکل هستید، بهتر است با این قرص مکمل از ویتامین B نیز بهره مند شوید.

دم اسب برای تنظیم قند خون دیابتی ها مفید بوده و سطح آن را کاهش می دهد. در حین مصرف این دارو به فکر کاهش قند خون خود باشید.

۸۵ تا ۹۰ درصد از موها در فاز رشد یا همان آناژن قرار دارند. زمان این دوره سه سال یا بیشتر می باشد. فاز کاتاژن یا گذار یک درصد موها را پوشش می دهد. این دوره به اندازه یک تا ۲ هفته طول می کشد. مویرگ خون رسان در این دوره از فولیکول مجزا می شود و این موضوع رشد را متوقف می کند.

فاز تلوژن یا استراحت ۱۰ تا ۱۵ درصد از موها را در بر می گیرد. مو حد نهایی رشد خود را سپری کرده و از نظر فولیکول غیر فعال شده است. در نتیجه آماده ریزش می گردد. فاز نامبرده سه یا چهار ماه را در بر می گیرد. رویش مجدد مو در فولیکول شروع شده و دوره تازه ای از سر گرفته می شود.

در این قسمت اطلاعات دارویی قرص نورکرین، موارد مصرف، مقدار مصرف، عوارض و عوار احتمالی داروی نورکرین را خواندید.

مطالب مشابه را ببینید!