مجله تاپ‌ناز‌

باید و نبایدهای غذایی و رژیم غذایی در ماه سوم بارداری

در ماه سوم بارداری هم میزان تهوع بالا می رود و هم فشار خون زن باردار بیشتر می شود. در ماه سوم مصرف بعضی از ویتامین ها و دریافت پروتئین کافی لازم می باشد.

رژیم غذایی و باید و نباید های ماه سوم بارداری

از رژیم غذایی و رژیم غذایی مخصوص دوران بارداری در سایت تاپ ناز که برای ماه های مختلف بارداری به صورت جداگانه تهیه شده است و همچنین از برنامه ماه سوم می توانید استفاده کنید. آیا شما در حال حاضر در ماه سوم هستید؟ در این ماه هنوز برامدگی شکم مشخص نیست و کسی زیاد به حالت تهوع و گرسنگی زیاد شما ممکن است توجه نداشته باشد.

باید و نبایدهای غذایی و رژیم غذایی در ماه سوم بارداری

تمام تغییرات جنین در ماه سوم بارداری

در اعماق بدن شما و در رحم شما موجودی کوچک وجود دارد که هر لحظه و هر ثانیه به طور شگفت انگیزی رشد می کند او در لانه امن خود که بدن شما باشد، دچار تغییرات بزرگی می شود که بزودی باعث می شود او به یک جنین کامل تبدیل شود. در این زمان همه چیز کوچک و منیاتوری است. جوانه های دندان، موها، ناخن ها و خیلی از تکان ها در مه سوم خواهند بود.

در ماه سوم جنین شما یک قلب، کلیه، دو چشم، اندام های تناسلی و حتی تارهای صوتی تشکیل شده است و البته متاسفانه خیلی از سقط های جنین در این ماه می تواند اتفاق بیفتد. در ماه سوم باید بدانید که رژیم غذایی خوب برای مادر باردار و جنین بسیار حیاتی است.

در ماه سوم بارداری حالت تهوع، گرسنگی و خواب آلودگی شما زیاد می شود. نوک سینه ها مانند قبل سفت نیستند و گرفتگی عضلات کمتر می شود. وزن شما شروع بع بالا رفتن می کند تا بتواند سرعت رشد جنین را بیشتر کند.

البته مشکلاتی مانند تحریک پذیری، حساسیت به غذا و بو می تواند در این ماه بروز پیدا کند و شما باید Hرام باشید. در این مطلب لیستی از توصیه های رژیم غذایی در ماه سوم بارداری را اماده کرده ایم.

 

باید و نبایدهای غذایی و رژیم غذایی در ماه سوم بارداری

حالت تهوع در ماه سوم بارداری بیشتر می شود

رژیم غذایی و برنامه خوراک مناسب برای ماه سوم بارداری

چه خوراکی های در ماه سوم بارداری مصرف کنیم ؟

1. غذاهایی سرشار از ویتامینB 6

در این ماه شما خیلی حالت تهوع دارید که می تواند به دلیل ناراحتی و خستگی در شما باشد. غذاهای غنی شده با ویتامین B6 باعث کاهش تهوع می شوند و روحیه شما را تقویت می کنند. تخم مرغ، میوه و مرکبات، سبزیجات سبز، سیب زمینی با داشتن دوزی از این ویتامین به شما خیلی کمک می کنند.

2. میوه های تازه

هنگام بارداری از میوه های تازه بیشتر مصرف کنید زیرا کنسروها دارای مواد نگهدارنده هستند که بدن را اسیدی می کنند. میوه ها غنی از ویتامین هستند، پس میوه های مختلف را میل کنید. میوه دارای آب، فیبر، قند طبیعی و آنتی اکسیدان است. میوه هایی را می توانید استفاده کنید که باعث افزایش وزن می شوند.

باید و نبایدهای غذایی و رژیم غذایی در ماه سوم بارداری

میوه تازه در سه ماهه اول بارداری بخورید

3. کربوهیدرات

غذاهای کربوهیدرات دارد مانند نان، برنج و سیب زمینی می توانند مقدار کربوهیدرات لازم برای جنین را تامین کنند. البته باید بدانید که خوردن تنقلات شیرین (شکلات، شیرینی و …) می تواند باعث اضافه وزن شما شود.

4. آهن و فولاد

این دو عنصر برای جنین خیلی حیاتی هستند که اگر انها را نادیده بگیرید باعث کندذهنی و مشکلات جسمی جنین می شوید، پس باید مطمئن شوید که غذای شما سرشار از این دو عنصر است. چغندر قند، جو دو سر، سوسیس، لوبیا و گوشت و نارنجی رنگ ها، سیب زمینی، کلم بروکلی، تخم مرغ، و سبز رنگ ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا این مواد مهم را بری خود و جنین تامین کنید.

5.گوشت ها

اگر گوشت مصرف می کردید حال باید مقدار گوشت مصرفی خود را بیشتر از قبل بکنید. باید گوشت را خوب بپزید و از بهداشت آن اطمینان حاصل کنید. مرغ، گوشت گوسفند و ماهی منابع خوبی از پروتئین و مواد معدنی هستند.

باید و نبایدهای غذایی و رژیم غذایی در ماه سوم بارداری

نحوه دریافت پروتئین لازم در ماه سوم بارداری

6. محصولات لبنی

استفاده از لبنیات در دوران بارداری و زمان شیردهی مفید می باشد و جنین شما به کلسیم و مواد معدنی در شیر نیاز دارد. شیر، کنجد، پنیر و روغن کره را حتما مصرف کنید.

در ماه سوم بارداری این غذاها را نخورید

ماه سوم :غذاهایی که باید از خوردن آن ها اجتناب کرد

بزودی هفته 8 تا 1 بارداری پایان خواهد یافت و شما به سه ماهه دوم می رسید. اما باید مراقب باشید، در حال حاضر شما در حساس ترین بخش بارداری خود هستید. پس دستورات غذایی پزشک را رعایت کنید.

1. هله هوله

نیازی به گفتن نیست ولی غذاهای مضر مانند برگرها، پیتزا، مرف تاندوری در این ماه شاید به نظر چذاب برسند، اما به دلایل بهداشتی اصلا نباید آنها را بخورید. این غذاها ممکن است شامل میکروارگانیسم هایی باشد که باعث بیماری شما شود.

2. غذاهای دریایی

تا قبل از اینکه بند ناف را ببرند ، روی علایق خود به غذاهای دریایی درپوش بگذارید .متیل مرکری یک ترکیب مرگبار است که اغلب در غذاهای دریایی یافت می شود، این ماده با اختلال در عملکرد مغز مرتبط است.

3. غذاهای کنسرو شده

غذاهای کنسروی طعم ها مصنوعی و مواد نگه دارنده دارند، سعی کنید به جای مصرف کنسرو، غذاهای طبیعی میل کنید.

 کاهش تهوع و بی حالی در ماه سوم بارداری

برای کاهش تهوع و بی حالی در ماه سوم بارداری چه بخوریم؟

موز

موز سرشار از فیتوکمیکال هایی بنام میریستین (یک آنتی اکسیدان قوی که می تواند قندخون را کاهش دهد) و بتاسیتوسترول (باعث می شود سطح کلسترول بد خون پایین بیاید) می باشد. پایین بودن فشار و همچنین سطح قند خون ، برای داشتن بارداری سالم اهمیت بسزایی دارد.

باید و نبایدهای غذایی و رژیم غذایی در ماه سوم بارداری

داشتن بارداری سالم با مصرف موز

برنج قهوه ای

برنج قهوه ای دارای نیاسین، منگنز، منیزیم، فسفر و سلنیوم است. نیاسین یک کوانزیم است که برای ایجاد انرژی مورد نیاز است. این فرایند می تواند از خستگی شما در 3 ماهه اول بارداری جلوگیری کند.

منابع ویتامین ب
ویتامین B6 می تواند تهوع صبحگاهی در 3 ماه اول بارداری را از بین ببرد. باید مطمئن شوید که غذای شما مقدار زیادی ویتامین ب 6 دارد تا این حالت ناخوشایند در صبح سراغ شما نیاید.

مطالب مشابه را ببینید!