مجله تاپ‌ناز‌

روستای پاده، روستایی زیبا در دل کویر

روستای پاده، روستایی زیبا در دل کویر

آشنایی با روستای پاده و رفتن به این روستای کویری زیبا

روستای پاده یکی از روستاهای قدیمی است که در استان سمنان قرار گرفته است و در گذشته در جاده ابریشم قرار دداشت و به همین دلیل بسیار با اهمیت شده بود. در آن زمان در این شهر کاروانسرا و قلعه تاسیس شد و پس از بنای امام زاده، تکیه و چندین آب انبار در آن ساخته شد.

بیشتر سرزمین های اران کویری هستند و پاده یکی از نمونه های با شکوه از تاریخ زندگی در دل کویر ایران می باشد. یکی از چجاذبه های گردشگری این منطقه که آن را متمایز می کند، وجود تونل های نمک در این منطقه است. برای آشنایی و سفر به این منطقه شگفت انگیز با ما همراه باشید.

 

موقعیت قرارگیری روستای پاده

روستای پاده در 2 کیلومتری شرق روستای اسلام آباد و در 4 کیلومتری شمال شرقی شهرستان اراد قرار گرفته است. ارتفاع این دریا از سطح دریا حدود 840 متر است. این روستا در کنطقه ای کویری قرار گرفته است و اب و هوایی نیمه بیابانی دارد. آب و هوای این روستا در تابستان گرم و در زمستان سرد است.  بهترین زمان برای سفر به روستای پاده در نیمه اول بهار، پاییز و زمستان است که در فصل تابستان گرمای کویر شاید باعث آزار شما شود.

روستای پاده، روستایی زیبا در دل کویر

از تهران وارد اتوبان خاوران شوید و بعد از عبود از پاکدشت مسیر خود را به سمت ایوانکی و گرمسار ادامه دهید. بعد از عبور از گرمسار با طی کردن مسیری در حدود 20 کیلومتر به آرادان می رسید. بعد از یک کیلومتر از خروجی آرادان، یک خروجی سمت راست قرار دارد که به سمت علی آباد پایین می رود. وارد خروجی شوید و مسر را ادامه دهید تا به روستای پاده برسید.

 

گویش و مذهب مردم روستای پاده

گویش مردم روستای پاده الیکایی پاده ای است و مانند اکثر مردم کشور مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. اهالی این روستا تا 150 سال پیش همگی درون قلعه زندگی می کردند، ولی کم کم از قلعه خارج شدند و در اطراف ساختمان سازی کردند.  در سال های گذشته مردم به دلایلی مختلف به این روستا مهاجرت کرده اند و به دلیل جابجایی های پی در پی، تنوع  فرنگی در این روستا ایجاد شده است.

نی ساز محلی روستای پاده است که نغمه زیبا و دلنشینی دارد. اشکنه یکی از معروف ترین غذاهای محلی مردم روستای پاده به شمار می آید.

 

روستای پاده، روستایی زیبا در دل کویر

علت نام گذاری روستای پاده

درباره انتخاب این نام دلیل های متفاوتی بیان می شود که از جمله رایج ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
صنیع الدوله این طور می گوید: اصل اسم این ده، پایین ‌ده‌ است چون از سمت مغرب از این ده که می ‌گذرد، خاک خوار است. ولی آبادی نیست، جز ده نمک، آن هم جمع دیوانی ندارد. به‌ علاوه جدید است از این جهت اینجا را پائین ده نامیده‌ اند.

نظریه دیگری که برای نام گذاری آن عنوان می شود این است که، در گذشته پاده شامل دو قسمت بوده یکی حصار بالا و دیگری حصار پائین که مرکز روستا بود و حمام، آسیاب، مسجد و سایر امکانات مهم در این قسمت قرار داشت. با توجه به اینکه مرکز اصلی جمعیت و سکونت در حصار پائین جریان داشت، نام روستا کم کم به پایین ده و سپس به پاده تغییر یافته‌ است.

برخی معتقد هستند به دلیل این که زمین ‌های روستا بسیار حاصلخیز بودند و برای مردم آن سود زیادی داشتند، به بهره ده شهرت یافتند و به مرور زمان برای تلفظ آسان تر به پاده تغییر یافته است.

 

روستای پاده، روستایی زیبا در دل کویر

جاذبه های دیدنی روستای پاده

ساختمان های قدیمی و خانه های روستا بدون تغییر مانده اند و بافت قدیمی خود را حفظ کرده اند بنابر این قدم زدن در کوچه پس کوچه های آن حال و هوایی خاص دارد. در روزگاران گذشته مسیر جاده عبور کاروان ها تغییر کرد و همین امر باعث شد کم کم خاک فراموشی بر روی روستای پاده بنشیند. امید است این روستا با جاذبه های فراوانی که دارد دوباره به زمان ها پر رونق خود بازگردد.

قلعه قدیمی

بدون شک می توان گفت که قلعه قدیمی مهم ترین جاذبه تاریخی روستای پاده است قلعه قدیمی بسیار مرتفع  و باعظمت  است. وسعت آن بیش از یک هکتار است و از خشت و گل ساخته شده است. دژ کهن در مرکز روستا واقع‌ شده است. ساخت آن به دوران قبل از اسلام باز می گردد اما در طول سال ها مرمت شده و آثار معماری اسلامی نیز بر روی آن مشاهده می شود. دوره اسلامی آن به قرن ۱۳ هجری باز می گردد. این قلعه به شکل مدور بر روی یک محوطه بزرگ و بلند آبرفتی بنا شده است.

در پیرامون آن و بالای تپه عظیم دیوارهای بسیار بزرگی ساخته اند. دیوارهای شمالی آن بسیار بلند و غیر قابل دست رس است، در سمت جنوب که دروازه ورودی در آن احداث شده و احتمالا دارای طاق نیز بوده است، دیوارهای اطراف کوتاه‌ ترند. ورودی قلعه در دوره قدیم دارای یک در سنگی بزرگ بود و برای مدتی از این در به ‌عنوان پل استفاده می ‌شد.

 

روستای پاده، روستایی زیبا در دل کویر

 معادن نمک

حدود ده سال است که از معادن روستای پاده نمک استخراج می ‌شود. این معدن محل بالا آمدن گنبد نمکی با پوشش گچ و نمک است. یکی از این معادن به شکل کوه است و نحوه استخراج نمک از آن باعث شکل ‌گیری غاری دستکند شده است. معمولا برای ساختن تونل در جاده‌ ها از یک قالب خاص الگو برداری می ‌شود، قالبی که استحکام، دوام و امنیت تونل را تضمین کند.

اما برای حفر دهانه و شکل ‌گیری این غارنمکی تنها فاصله ارتفاع از سطح و عرض در نظر گرفته شده است، بدین معنی که به طور تقریبی ارتفاع دو برابر عرض و به شکل مستطیل است. دقت داشته باشید که ورود به معدن نیاز به کسب اجازه است و احتمال ریزش همواره وجود دارد و بنابر این از ایستادن در دهانه آن خودداری کنید.

» همچنین ببینید :

زیباترین روستاهای ایران برای مسافرت بهاری

چین شهر و روستا هم کپی میکند!+تصاویر

 

مطالب مشابه را ببینید!