دختر جوان پاکستانی هدف گلوله طالبان شد

اصلا برايشان فرق نمي‌كند مخالف‌شان زن، مرد، پير يا جوان و حتي نوجوان باشد. فقط كافي است يكي در يك گوشه كشوري همچون پاكستان از مواضع، كارها و اقدامات شنيع طالبان انتقاد كند. پاسخ تنها يك چيز است: ترور و حذف فيزيكي مخالف. براي اين گونه اقدامات‌شان هم تا دلتان بخواهد توجيه دارند.

دختر پاکستانی

يك‌بار مي‌گويند طرف از راه اسلام خارج شده، يك‌بار مي‌گويند مخالف جهاد و مبارزه است و در نهايت هم با صراحت تمام اعلام مي‌كنند كسي حق انتقاد از ما را ندارد.

كم نبوده و نيستند كساني كه قرباني برداشت اشتباه طالبان و القاعده از دين و دنيا شده‌اند؛ افرادي كه از دين اسلام تنها جهاد و جنگ را فهميده‌اند، آن هم به صورت كاملا اشتباه و ناقص.

معلوم هم نيست قرار است چند نفر ديگر قرباني اين سوء برداشت شوند. ديروز دختري از سرزمين پاكستان به نام بي‌نظير بوتو قرباني اين سياست‌ها شد و امروز دختري نوجوان به نام «ملالي يوسف زي» مورد اصابت گلوله آنها قرار گرفت و تا پاي مرگ هم رفت. ماجرا به دو روز پيش باز مي‌گردد.

ملالي مثل هر روز مدرسه را ترك كرد و همراه دوستانش خانه را با پاي پياده در پيش گرفت. هنوز چند قدم از مدرسه دور نشده بود كه مردي سراغ ملالي را از چند نفر مي‌گيرد و آنها نيز اين دختر نوجوان 14 ساله را به او نشان مي‌دهند. چند ثانيه بعد صداي شليك چند گلوله همهمه عجيبي در كوچه مدرسه ايجاد مي‌كند. يك گلوله به گردن ملالي اصابت كرد و چند گلوله ديگر نيز دوستانش را مجروح كرد.

اما چرا؟ ملالي كيست؟ وي چندي پيش جايزه صلح ملي پاكستان را دريافت كرده بود و همچنين نامزد دريافت جايزه بين‌الملي صلح كودكان بود.

چند ساعت بعد احسان‌الله احسان، سخنگوي طالبان ضمن به عهده گرفتن اين حادثه، دليل چنين اقدامي را اين گونه توصيف كرد: «اين دختر از طالبان و جهاد انتقاد مي‌كرد. به اين دليل، ما او را هدف حمله قرار داديم».

سخنگوي طالبان پاكستاني افزود: «اين هشداري براي آنهايي است كه مي‌خواهند جاي پاي او گام بردارند و صداي‌شان را عليه ما بلند كنند.» البته روز گذشته در خبرها اعلام شد عمل جراحي ملالي موفقيت‌آميز بوده و گلوله از بدن وي خارج شده است. با اين حال طالبان پاكستان ديروز هم اعلام كرد در صورت زنده ماندن ملالي، باز هم ممكن است وي را به قتل برسانند./جام جم آنلاین


مطالب مشابه را ببینید!