مجله تاپ‌ناز‌

پتینه روی دیوار | آموزش پتینه روی دیوار یکی از روش های تزیینی دیوار

پتینه روی دیوار

پتینه روی دیوار یکی از روش های تزیین دیوار و زیباسازی دکوراسیون داخلی منزل است که نقش مهمی را بازی می کند، با خواندن آموزش پتینه روی دیوار می توانید خودتان با ابزار ساده مانند اسفنج و پارچه روی دیوار، خانه خود را تزیین کنید.

آموزش پتینه روی دیوار

پتینه کاری هنری است که در زمینه های مختلف مانند دکوراسیون داخلی منزل کاربرد دارد. پتینه برای برجسته نمودن بخشی از دیوار منزل استفاده می شود. در این مطلب اطلاعاتی مختصر را در مورد پتینه روی دیوار را ارائه می دهیم. پتینه کاری نیازی به تخصص حرفه ای ندارد پس اگر علاقه مند باشید، می توانید با دنبال کردن این مطلب به نتایج خوبی برسید و دیواری زیبا داشته باشید.

  • پتینه روی دیوار با اسفنج

شاید یاداتان باشد که در دوران مدرسه با استفاده از مسواک یا اسفنج طرح های جالبی را روی کاغذ ایجاد می کردیم. در اینجا هم قرار است همان کار را بکنیم. پتیه روی دیوار با استفاده از اسفنج دقیقا به همان سادگی پاشیدن رنگ بر روی کاغذ است. بعد از اینکه رنگ دیوار خشک شد، تکه ای اسفنج را به رنگ آغشته کنید و با ضربه به نقاط مختلف دیوار بزنید.

پتینه روی دیوار

  • پتینه روی دیوار با پارچه

پتینه با پارچه هم شبیه به روش قبلی است با این تفاوت که بافت ایجاد شده بر روی دیوار مقداری تفاوت دارد. انتخاب اینکه از کدام روش استفاده کنید به سلیقه شما بستگی دارد.

می توانید تکه های مختلف پارچه را مچاله کنید و بعد از اینکه به رنگ آغشته شان کردید به دیوار بزنید مانند زدن یک مهر. می توانید پارچه ها را لوله کنید و سپس این لوله ها را شبیه به وردنه بر روی دیوار بکشید تا بافت های جالبی ایجاد شود.

برای ایجاد بافت می توانید از ترکیبات پودر مل، روغن الیف، آب و رنگ روغن استفاده نمایید. با این ترکیبات می توانید یک خمیر درست کنید و با آن بافت دلخواه را بر روی دیوار ایجاد کنید.

پتینه روی دیوار

  • پتینه روی دیوار با رنگ برداری

در این روش نیاز به پارچه خواهید داشت. بعد از اینکه دیوار را رنگ زدید، منتظر بمانید تا رنگ به خوبی خشک شود. سپس یک رنگ رقیق را دو بار به دیوار بزنید از تکه ای پارچه برای برداشتن رنگ و ایجد لکه بر روی دیوار استفاده کنید.

  • پتینه با استفاده از شابلون و خمیر

در ابتدا یک شابلون تهیه کنید، این شابلون می تواند آماده باشد یا می توانید آن را روی یک مقوا و یا فوم محکم طراحی کنید. سپس با استفاده از خمیر بسکت درون شابلون را روی دیوار پر کنید و بگذارید تا خشک شود. حالا می توانید با استفاده از سمباده یا یک قلم موی زبر این خمیر را شکل دهید و نرم کنید. پس از اینکه شکل خمیر بر روی دیوار به صورت دلخواه درآمد با رنگی متفاوت مانند طلایی روی خمیرها را رنگ کنید.
پتینه روی دیوار

نکاتی در مورد پتینه روی دیوار

در صورتی که تصمیم به پتینه کاری بر روی دیوار دارید، حتما باید رنگ ها را به دقت انتخاب کنید. همه چیز باید هماهنگ و متحد باشد. در همه روش ها سرعت عمل خیلی مهم است زیرا برای لکه گذاری تنها تا خشک کند رنگ ها یا خمیرها فرصت دارید. به همین دلیل بهتر است دیوار را به چندین بخش تقسیم نمایید و تکه تکه این کار را به اتمام برسانید.

بیشتر :

آموزش تصویری تزیین دیوار آشپزخانه با تکه های کاشی
آینه کاری دیوار؛ نحوه آینه کاری دیوارهای منزل و مغازه و زیباتر کردن دیوارها

 

مطالب مشابه را ببینید!