مجله تاپ‌ناز‌

بیوگرفی پگاه آهنگرانی و همسرش + زندگی شخصی هنری و عکس های خانوادگی

پگاه آهنگرانی

پگاه آهنگرانی یکی از بازیگران موفق ایرانی است که در فیلم های موفقی حضور پیدا کرده است و البته مدتی هم زندانی شده است. در این قسمت بیوگرافی کامل پگاه آهنگرانی، اطلاعات زندگی شخصی و هنری و عکس های او و همسرش را گردآوری کرده ایم.

بیوگرافی پگاه آهنگرانی

پگاه آهنگرانی بازیگر و مستندساز متولد 2 مرداد سال 1363 در شهر اراک است. مادرش منیژه حکمت و پدرش جمشید آهنگرانی است که هم پدر و هم مادرش کارگردان هستند.

پگاه آهنگرانی

شروع بازیگری در سن کم

پگاه آهنگرانی برای نخستین بار در سن 6 سالگی در فیلم گربه آوازخوان به کارگردانی کامپوزیا پرتوی در سال 1369 ایفای نقش کرد.

پگاه آهنگرانی

دومین بازی در سن 15 سالگی و موفقیت وی

دومین باری که در یک فیلم بازی کرد 9 سال بعد و در سن 15 سالگی بود که در فیلم دختری با کفش های کتانی خوش درخشید و باعث جلب توجه منتقدان شد و بازی در این فیلم باعث شد که جایزه بهترین بازیگر زن را از جشنواره فیلم قاهره، جایزه بهترین بازیگر از جشن دنیای تصویر، دیپلم افتخار جشواره بین المللی اجتماعی آبادان و جایزه بهترین نقش آفرینی از جشنواره فیلم های کودک و نوجوانان اصفهان را در سال 1378 به دست آورد.

پگاه آهنگرانی

بازی در فیلم مادرش در سه نقش

مادرش منیژه حکمت نخستین تجربه کارگردانی اش فیلم زندان زنان بود که پگاه در این فیلم در سه نقش متفاوت بازی کرد. این فیلم جایزه بهترین فیلم و فیلمنامه در دوره ششم جشن خانه سینما شد و در سال 1380 او به همراه باران کوثری در مستند روزگار ما در مورد انتخابات ایفای نقش کردند.

پگاه آهنگرانی

حادثه در صحنه فیلمبرداری

او در سال 1386 در فیلم اتش سبز بایفای نقش کرد و بدون حضور بازیگر بدل در هنگام فیلمبرداری دچار سقوط شد و در اثر این حادثه تلخ مهره های کمر او شکسته شد و تا مدت ها بستری بود.

پگاه آهنگرانی

بازی در فیلم طنز

پگاه آهنگرانی در فیلم پرهزینه و با مضمون تاریخی راه آبی ابریشم به کارگردانی محمد بزرگ نیا ایفای نقش کرده است. در فیلم ورود آقایان ممنوع و مکس هم که موضوعی طنز داشتن و پرفروش هم شدند ایفای نقش کرده است.

او در سال 87 در دوره بیست هفت جشنواره فیلم فجر نامزد نقش دوم زن برای بازی در فیلم زادبوم به کارگردانی ابوالحسن داوودی شد. او در فیلم های دیگری مانند آقا یوسف، صداها، خواب زمستانی، سه زن و طبقه سوم هم ایفای نقش کرده است.

پگاه آهنگرانی

کارگردانی و ساخت مستند

او سابقه کارگردانی و ساخت مستند هم دارد و تماشاخانه، محاکات غزاله علیزاده و ده نمکی ها را کارگردانی کرده است. مستند تماشاخانه در مورد تئاتر شهر است. او توانست جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم کوتاه اصفهان برای کارگردانی فیلم مستند تماشاخانه در سال 1384 به دست آورد.

وی در ساخت مستند “محاکات غزاله علیزاده ” ضمن مصاحبه با نزدیکان این نویسنده، از جمله دخترش سلمی، و دوستان مشهور او از جمله مسعود کیمیایی، محمد علی سپانلو و بهرام بیضایی تلاش کرده‌است از زوایای مختلف زندگی غزاله علیزاده نویسنده معروف را مورد بررسی قرار دهد. مستند «ده‌نمکی‌ها» نیز دربار مسعود ده‌نمکی کارگردان فیلم اخراجی‌ها  است.

او همچنین قرار است مستندی را با عنوان «وقایع خانه سینما» کارگردانی کند و در ۶۰ دقیقه از اتفاقاتی که طی سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ برای این خانه و اهالی آن پیش آمده، سخن بگوید.

پگاه آهنگرانی

بازی در تئاتر

او هم‌چنین در نمایش‌های تئاتر مانند منهای دو به کارگردانی داوود رشیدی و متولد ۱۳۶۱ به کارگردانی پیام دهکردی در سال ۱۳۸۹ به ایفای نقش پرداخته‌است. نمایش تئاتر متولد ۱۳۶۱ دارای مضمونی سیاسی بود و در اسفند سال ۱۳۸۹ به‌دلیل مخالفت ادارهٔ کل هنرهای نمایشی توقیف شد.

پگاه آهنگرانی

نوازندگی

پگاه آهنگرانی نوازندگی هم می کند و به عنوان نوازنده ساز ویلونسل در گروه نوازندگان حسین علیزاده و هوشنگ کامکار در ارکستر ملی حضور داشته است.

پگاه آهنگرانی

نویسندگی

او نویسندگی هم می کند و به عنوان نویسنده ستنونی در روزنامه اعتماد فعالیت داشته است.

پگاه آهنگرانی

دستگیری

در تاریخ 1 تیر ماه ماموران به منزل او مراجعه کردند و او را بازداشت کردند. شایعه شده بود که به دلیل شکایت مسعود ده نمکی او بازداشت شده است ولی پگاه اهنگرانی تکذیب کرد.

 

دلیل بازداشت و ممنوع الخروج شدن

در آبان سال 92 مادرش خبر از حکم 18 ماه حبس تعزیری او در دادگاه بدوی داد و گفت که سه سال ممنوع الخروج است. دلیل این اتهام شرکت در اعتراضات سال 88 بود. او در آن زمان عضو ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی بود.

پگاه آهنگرانی

همسر پگاه اهنگرانی

هیچ اطلاعات دقیقی در مورد ازدواج و یا مجرد بودن پگاه آهنگرانی منتشر نشده است ولی در بعضی از سایت ها گفته شده است که او متاهل است.

 

مطالب مشابه را ببینید!