معاینه لگنی در خانمها

معاینه لگنی در خانمها

آرمایش لگنی زنان

با آزمایش لگنی خانمها، پزشک می تواند یکی از علائم پس از یائسگی را در اندام های بدن مشاهده کند. این آزمایش قبل، در حین و پس از یائسگی انجام می شود.

واژه « لگنی » به « حفره لگن » اشاره دارد . آزمایش انجام می شود تا اندام های زیر در یک خانم دیده شوند :

 

رحم
واژن ( مجرایی ماهیچه ای که از گردن رحم تا لب های واژن توسعه می یابد )
گردن رحم ( از رحم تا واژن ادامه می یابد )
لوله فالوپ ( یک لوله که تخمک را از تخمدان به رحم می رساند )
تخمدان ( غددی که تخمک را تولید می کنند )
مثانه ( کیسه ای که ادرار را نگه می دارد )
راست روده ( اتاقکی که کولون را به مقعد وصل می کند )

سایز بدن یک خانم ، حساسیت آزمایش لگنی را مشخص می کند . متاسفانه انجام این آزمایش برای افراد سنگین وزن دشوار است و حساسیت آزمایش برای آن ها پایین می آید . گاهی دکتر برای مطمئن شدن از نتایج آزمایش لگنی مجبور است تست ماورائ صوت هم انجام دهد .

چرا خانم های یائسه نیاز به انجام آزمایش لگنی دارند؟

چون افزایش سن باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان می شود . انجام منظم آزمایش لگنی ، هم برای خانم های یائسه و هم برای پس از یائسگی توصیه می شود زیرا به آن ها این امکان را می دهد که اگر به سرطان مبتلا شدند در مراحل اولیه آن را تشخیص دهند و درمان را شروع نمایند .

خانم های یائسه باید هر چند وقت یکبار آزمایش پاپ را انجام دهند؟

براساس گزارش سرویس پیشگیری امریکا، انجام آزمایش پاپ ( پاپ اسمیر ) با آزمایش پاپیلوویروس انسانی ( HPV ) هر ۳ الی ۵ سال یکبار در خانم های ۳۰ الی ۶۵ ساله توصیه میشود . خانم های بالای ۶۵ سال می توانند دیگر آزمایش انجام ندهند اگر : در طی ۱۰ سال ، حداقل ۳ آزمایش پاپ پشت سر هم منفی و یا دو آزمایش HPV پشت سر هم منفی داشته اند . اما خانم هایی که سابقه تشخیص ناهنجاری های پیش از سرطانی پیشرفته ( یعنی تشخیص بافت یا سلول های غیر طبیعی که ممکن است منجر به سرطان شود و به آن ها Precancer می گویند ) داشته اند باید حداقل تا ۲۰ سال آزمایشات را انجام دهند .

خانم هایی هم که هیسترکتومی همراه با برداشتن گردنه رحم داشته اند و هیچ سابقه ای از سرطان های لگنی و ناهنجاری های پیش سرطانی نداشته اند ، لازم نیست که دیگر آزمایشات را انجام دهند .

اما اگر شما به آزمایشات پاپ هر ساله نیاز ندارید ، اما توصیه می شود که هر سال معاینه های زنانه را انجام دهید تا سلامتی تان را حفظ کنید .

 

آیا باید برای آماده شدن برای آزمایش لگنی ، کاری انجام دهم ؟

کار خاصی نباید انجام دهید . هنگامی که به مطب می رسید دکتر ممکن است در صورت لزوم از شما بخواهد که از حمام استفاده کنید و بخاطر این امر است که شما در طول آزمایش احساس راحتی کنید . گاهی هم از شما نمونه ادرار خواسته می شود .

 

در طی این آزمایش باید انتظار چه چیزهایی را داشته باشم ؟

باید انتظار داشته باشید کمی احساس ناراحتی کنید . اما نباید در طی آزمایش احساس درد کنید . خود آزمایش حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد . اگر در طول آزمایش و یا قبل از آن سوالی داشتید از دکتر بپرسید .

معاینه لگنی در خانمها

 

 

آزمایش لگنی چگونه انجام می شود ؟

مراحل آن :
از شما می خواهند که لباس هایتان را در بیاورید ( ممکن است که از شما بخواهند لباس بیمارستان یا کاوری دیگر بپوشید ) .

راجع به هرگونه نگرانی یا خطر سلامتی با شما صحبت می کنند .

از شما می خواهند به پشت دراز بکشید و آرام باشید .

نقطه زیر شکم را فشار می دهند تا اندام ها به سمت بیرون فشار آورند .

به شما کمک می کنند تا در موقعیتی قرار بگیرید تا آزمایش با آینه طبی را انجام دهند .

از شما می خواهند که زانوهایتان را خم کنید و در استخوان رکابی جمع نمایید .

برای آزمایش اسپکولوم آماده می شوید . اسپکولوم یک آینه طبی است که از طریق واژن وارد بدن شما می شود . اسپکولوم باعث باز شدن واژن می شود بطوریکه واژن ، گردن رحم و رحم دیده شوند .

حالا در صورت لزوم آزمایش پاپ اسمیر انجام می شود . تکنیسین یا پزشک از یک کاردک چوبی یا پلاستیکی و یک قلم مو یا برس کوچک استفاده می کند تا نمونه ای از سلول های گردن رحم بردارد . یک نمونه هم از مایع ترشحی واژن برای آزمایش عفونت گرفته می شود .

بعد اسپکولوم برداشته می شود .

حالا نوبت آزمایش دستی با انگشت است . دکتر یا تکنیسین ، دو انگشتش را دوطرف واژن قرار می دهد و از دست دیگر استفاده می کند تا ناحیه ای که حس می کند را به پایین فشار دهد.

گاهی هم آزمایش روده ( مقعدی ) انجام می شود . دکتر انگشتی را که با دستکش پوشیده شده داخل مقعد و روده می کند تا وجود هر تومور یا چیز غیر طبیعی را تشخیص دهد .

سپس دکتر راجع به آزمایش صحبت می کند ( ممکن است که از شما بخواهد که بعدا برای گرفتن نتایج مراجعه کنید ).

 

در طی آزمایش لگنی چه چیزهایی گرفته می شود؟

همانطور که اشاره شد ، نمونه ای از سلول ها طی آزمایش پاپ اسمیر ( به آن پاپ هم می گویند ) برداشته می شود و این برای تشخیص سرطان های حفره لگنی و یا سلول هایی است که ممکن است بعدا به سرطان منجر شوند . نمونه ها درون محلولی جا داده می شوند تا به آزمایشگاه منتقل شوند . همچنین ممکن است آزمایشاتی برای تشخیص بیماری های منتقل شونده از راه جنسی و نیز عفونت ها انجام شود .

مطالب مشابه را ببینید!