به این ویژگیهای شخصیتی که دارید افتخار کنید

ویژگیهای مثبت شخصیت

اگر شما هر یک از ویژگی‌هایی را که در ادامه مطرح می‌شود دارید، بهتر است تشویقی برای خودتان در نظر بگیرید.

ویژگیهای شخصیتی خوب و مثبت

توقع پاداش و تقدیر، مسئله‌ای است که در نسل جوان بسیار به چشم می‌خورد. گاهی اوقات می‌توانیم با تقدیر از خود، این نیاز را برطرف و به سمت موفقیت حرکت کنیم.

تشویق منظم و آزادانه‌ی خود باعث می‌شود صفاتی را که آرزومندیم، پرورش بدهیم و مهارت‌های جدیدی یاد بگیریم. وقتی شما پاداشی دریافت می‌کنید، نورون‌های دوپامین تحریک می‌شوند و مغز را برای تکرار دوباره‌ی رفتار تشویق می‌کنند. همراه کردن کارهای سخت و کسل‌کننده با تشویق، باعث می‌شود که در آن‌ها مهارت کسب کنیم. دلیل این‌که به دانش آموزان کارت‌های تشویقی داده می‌شود، همین مسئله است. علاوه بر این، خودتشویقی یکی از مصادیق مثبت اندیشی است که این روزها محققان همه‌ی افراد را برای داشتن خلاقیت و زندگی شادتر به آن تشویق می‌کنند.

اما تشویق علاوه بر ایجاد حس شادابی، می‌تواند باعث بروز عادت‌های نامطلوب شود. (دوپامین نقش مهمی در بروز اعتیاد دارد) ولی با در نظر داشتن این‌که همه‌ی ما در زندگی با چه استرس و بحران‌های شدیدی مواجه می‌شویم، مقداری خودتشویقی و افتخار به خود ضرری ندارد.

اگر شما هر یک از ویژگی‌هایی را که در ادامه مطرح می‌شود دارید، بهتر است تشویقی برای خودتان در نظر بگیرید.

ویژگیهای مثبت شخصیت

۱- اعتماد به نفس

تعداد اندکی از انسان‌ها کاملا اعتماد به نفس دارند. همه‌ی ما نقطه‌ضعف‌هایی برای خودمان داریم. مثلا اکثر مردم معمولا از اجتماع‌های شلوغ و سخنرانی در کنفرانس‌ها اضطراب دارند؛ اما اگر شما مشکلی با این قضیه ندارید باید به خودتان افتخار کنید.

قدم گذاشتن در موضوعی که برایمان هولناک است در ظاهر آسان به نظر می‌رسد؛ ولی مشکل‌ترین کار است. اما به‌محض درگیر شدن با ترس خود متوجه می‌شویم به آن سختی که فکر می‌کردیم نبوده است. علاوه بر این کشمکش و تقلا با مشکلات باعث رشد ذهن و قوی‌تر شدن ما برای مقابله با مشکلات پیش رو می‌شود.

تنها پیش‌نیاز این است که خودتان را نشان بدهید. مهم نیست که ادامه‌ی جلسه چقدر فاجعه باشد؛ آن را به‌عنوان تجربه‌ای آموزنده در نظر بگیرید که می‌تواند دفعه‌ی بعد بهتر شود و شما را با چالش‌های بیشتری درگیر کند. با قدم‌های آهسته رفتن تأسف‌بار نیست، بلکه روشی مطمئن برای شکست ترس‌های شما است.

ویژگیهای مثبت شخصیت

۲- امتحان کردن

همه‌ی ما کسانی را می‌شناسیم که در اولین تجربه کار را به بهترین نحو انجام می‌دهند. اما در حقیقت شانس انجام دادن کامل و بی‌نقص کاری در مرتبه‌ی اول، خیلی ضعیف است؛ چرا که یاد گرفتن چیزهای جدید زمان‌بر است. برخی افراد موفق ادعا کرده‌اند که استاد شدن در هر کاری نیازمند حدود ۱۰ هزار ساعت تلاش است! البته اگر ما فقط منتظر ۱۰ هزار ساعت تلاش باشیم، به‌سختی موفق می‌شویم. بهتر است به‌جای افسوس خوردن از نتیجه‌های نامطلوب، به آینده‌ی هدفتان و پاداشی که در انتظار شما است فکر کنید.

توصیه می‌کنیم از کمال‌گرایی خودداری کنید. برای پروژه‌های جدید داوطلب شوید یا روش‌های جدید را با دیدگاه کسب تجربه امتحان کنید.

ویژگیهای مثبت شخصیت

۳- نایب‌قهرمانی

اکثر ما می‌پنداریم همه‌ی پاداش‌ها مخصوص قهرمان است. افراد بااستعداد به‌سرعت همه را پشت سر می‌گذارند. متأسفانه به‌اندازه‌ی کافی افراد باهوش برای به عهده گرفتن مسئولیت‌های شرکت‌ها وجود ندارند. لذا کارفرمایانی که چنین استراتژی پاداش و انگیزه‌دهی دارند، اغلب موجب دلسردی کارکنانشان می‌شوند. چنین جوی برای رشد استعدادها نیز مضر است. کسانی هستند که هنوز فرصت شکوفایی نداشته‌اند، ولی با آموزش و تربیت درست می‌توانند درخشان شوند.

در نظر داشته باشید که برنده نشدن به معنای به دست نیاوردن مطلق چیزی نیست. اگر شما فروش خود را دو برابر کرده‌اید ولی در مقایسه با همکارانتان کمتر موفق بوده‌اید، نباید از این نکته غافل باشید که شما به‌خوبی عمل کرده‌اید. یا اگر شما فرصت شغل خوب را به دلیل رقبای قوی از دست داده‌اید، می‌توانید با تقویت رزومه برای مصاحبه بعدی دست بالا را داشته باشید.

تنها کسی که باید با او رقابت کنید خودتان هستید. شما باید بدون توجه به این‌که در برابر رقیبان شکست می‌خورید یا نه، به پیشرفت و دستاوردهای خودتان افتخار کنید.

ویژگیهای مثبت شخصیت

۴- پشتکار

بعضی مواقع کارها به‌خوبی پیش نمی‌رود. احتمالا شاید این روزها شرایط بدی داشته باشید. شاید چیزهای مهمی را از دست داده باشید یا اشتباهات پیش‌پاافتاده و جبران‌ناپذیری مرتکب شده‌ باشید. در چنین حالتی، در کنار تلاش‌هایتان فقط به دوام آوردن فکر می‌کنید و هرگونه پیشرفت خلاقانه‌ای بی‌معنی به نظر می‌رسد، اما به قول معروف، این نیز بگذرد.

حتی اگر در به وجود آمدن مشکلات مقصر بوده‌اید، خودتان را سرزنش نکنید. بپذیرید که هر چیزی را نمی‌توان به‌طور کامل درست کرد. در حقیقت تلاشی که برای حل مشکل می‌کنید برای شما می‌ماند. مقابله با مشکلات و ادامه دادن درحالی‌که تنها چیزی که می‌خواهید فقط خزیدن به یک گوشه و گریه کردن است، سخت است. این تسلیم نشدن است که شما را انعطاف‌پذیر و سرسخت نشان می‌دهد و ارزش شما را برای کارفرما بیش‌تر می‌کند. پشتکار و سرسختی به‌خصوص در مورد کارهای سخت، ویژگی تحسین‌برانگیزی است. اگر شما این‌چنین هستید به خاطر تلاشتان افتخار کنید، نه‌ فقط نتیجه کارتان.

منبع : زومیت

مطالب مشابه را ببینید!