همه چیز در مورد حادثه پیرانشهر

روزنامه ابتکار: صبح پانزدهمین روز از آخرین ماه فصل سرد پاییز بود و هوا در روستای «شین‌آباد» آذربایجان‌غربی، مثل دیگر روزهای آذرماه سرد و یخبندان بود.

۳۷ دانش‌آموز دختر روستا مثل میلیون‌ها دانش آموز ایرانی هرکدام با آرزویی در سر، صبح زود از خانه راهی مدرسه شدند اما آن روز، روز دیگری بود و حادثه ای در کلاس در کمین نشسته بود.

حادثه شی آباد
حادثه شی آباد

حادثه ای که جرقه آن را بخاری نفتی و غیر استاندارد کلاس زد و چند دقیقه بعد همه چیز را در کلاس خاکستر کرد و سوزاند و حتی دستان کوچک و صورت‌های معصوم و تن نحیف دختران دبستان را. حالا سه روز گذشته است و ۲۸ دختر معصوم با تن‌هایی آتش گرفته در بیمارستان بستری هستند.

اینجا ایران است و نه بخاری مدارس روستایی و نه برخورد مسئولان کشوری و محلی هیچکدام استاندارد نیست و از استعفا و عذرخواهی هم خبری است.

حوالی ساعت ۸:۳۰ صبح روز چهارشنبه ۱۵ آذرماه بخاری نفتی کاربراتوری کلاس چهارم دخترانه دبستان «انقلاب‌اسلامی» روستای «شین‌آباد» دچار آتش‌سوزی شد و در حین خارج کردن بخاری از کلاس درس، این بخاری از دست خدمتکار و معلم مدرسه رها شد و کلاس درس را به آتش کشید.

دکتر حمیدرضا عمرانی، رئیس اورژانس آذربایجان‌غربی در تشریح آخرین وضعیت دانش‌آموزان مصدوم در این حادثه به ایسنا، گفت: پس از وقوع حادثه مصدومان که ۳۲ تن بودند با چند دستگاه آمبولانس به بیمارستان پیرانشهر منتقل شدند و پس از اقدامات اولیه و اورژانسی به کمک ۱۰ دستگاه آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس ۲۸ تن از دانش‌آموزان به بیمارستان امام‌خمینی (ره) ارومیه منتقل شدند.

‌۱۱ تن از دختران دانش‌آموز که مصدومیت شدیدتری داشتند از ارومیه به تبریز منتقل شدند. بر اساس شنیده‌ها معلم و خدمتکار مدرسه آسیب زیادی ندیدند و به شکل سرپایی مداوا یا در مرکز درمانی پیرانشهر پذیرش شده‌اند.رئیس اورژانس آذربایجان‌غربی گفت: بیشترین آسیبی که به دانش آموزان وارد شده از ناحیه صورت، لب، حنجره و دهان است. وی با بیان اینکه تا به این لحظه گزارشی از فوت دانش‌آموزان واصل نشده است، خاطرنشان کرد: ۱۱ دانش‌آموزی که به تبریز اعزام شدند، وضعیت وخیمی دارند.

وزیر آموزش و پرورش باید استعفا دهد

به دنبال این حادثه رسول خضری، نماینده مردم سردشت و پیران‌شهر در مجلس اظهارکرد: وزیر آموزش و پرورش باید از سمت خود استعفا کند.وی در گفت وگو با خبرنگاران گفت: واقعا نمی‌دانم تاسف می‌تواند پاسخگویی این حادثه باشد یا خیر؟ در هر جای دنیا این اتفاقی می‌افتاد وزیر آموزش و پرورش آن استعفا می‌داد و در حال حاضر وزیر آموزش و پرورش باید از سمت خود استعفا دهد.

نماینده مردم پیرانشهر با انتقاد از تعلل و کم‌کاری در استفاده نابجا از بخارهای نفتی در مدارس مناطق مرزی و محروم، تصریح‌کرد: متاسفانه همیشه چنین حوادثی وجود داشته و مسئولان هیچ‌گاه پاسخگو نبودند و انتظار می‌رود در حال حاضر مسئولان با پاسخگویی شفاف و چاره‌اندیشی درست دلیل استفاده از بخارهای نفتی و عدم‌استفاده از انشعاب گازی در آن منطقه را توضیح دهند.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر همچنین از پیگیری طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش خبر داد و به ایسنا گفت: در حالی در این مدرسه از بخاری‌های نفتی کاربراتوری استفاده می‌شد که در چهار سمت این مدرسه دخترانه، به فاصله حدود پنج متر، علمک گاز بود. بنابراین جای هیچ‌گونه توجیهی ندارد.

مدیرکل نوسازی مدارس از مقصران حادثه است

خضری، مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس آذربایجان‌غربی را یکی از مقصران بروز این حادثه اعلام‌کرد و افزود: همان‌طور که گفته شد این اتفاق درحالی رقم خورد که با وجود گازکشی به این روستا، از بخاری نفتی برای گرمایش این مدرسه استفاده می‌شد؛ علاوه بر این آتش‌سوزی در بخشی از مدرسه رخ داد که قسمت قدیمی آن محسوب می‌شد.وی افزود: متوسط تعداد حضور دانش‌آموز در یک کلاس ابتدایی ۲۴ نفر است، اما در این کلاس چهارم ابتدایی دخترانه ۳۷ دانش‌آموز تحصیل می‌کردند که وزیر آموزش و پرورش باید نسبت به این مسایل پاسخگو باشد.

خضری تصریح‌کرد: وزیر آموزش و پرورش باید در رابطه با اتفاقاتی که برای این دانش‌آموزان و همچنین اتفاقی که چندی پیش برای دانش‌آموزان عازم راهیان‌نور اتفاق افتاد و برخی مسائل دیگر در مجلس جوابگو باشد؛ در چنین شرایط به وجود آمده‌ای، وزیر آموزش و پرورش باید استعفا کند.

به گفته نماینده مردم سردشت و پیرانشهر مسئولان آموزش و پرورش باید پاسخگو باشند، چرا از میزان بودجه‌ای که برای نوسازی و تجهیز مدارس به استان تعلق می‌گیرد بیشترین آن در مرکز استان صرف می‌شود و به مناطق مرزی توجهی کمتری صورت می‌گیرد.همچنین در جلسه روز پنجشنبه مجلس مقرر شد نمایندگان وزیر آموزش و پرورش در هفته آتی برای پاسخگویی به سوالات تعدادی از نمایندگان در مجلس شورای اسلامی حاضر شود.

حاجی بابایی: فعلا اظهار نظری نمی‌کنم

دو روز پس از این حادثه وزیر آموزش و پرورش برای بازدید از دانش آموزان حادثه دیده مدرسه شین آباد پیرانشهر راهی تبریز و ارومیه شد. حاج بابای در بیمارستان سینای تبریز به خبرنگاران گفت: منتظر گزارش‌های گروه تخصصی از حادثه آتش سوزی مدرسه «شین آباد» هستیم و تا ارائه گزارش قطعی توسط آنها، نمی‌توان اظهار نظری در خصوص چرایی این حادثه داشت.

حمید رضا حاجی بابایی گفت: دولت تا زمانی که نیاز باشد در کنار حادثه دیدگان خواهد بود.وزیر آموزش و پرورش، گفت: کمبودها و کاستی‌ها همیشه وجود دارد؛ ولی با وجود امکانات می‌توان این کمبودها را مرتفع کرد همچنان که آموزش‌های مختلفی برای دبیران و دانش آموزان و کارکنان در خصوص حوادث غیر مترقبه صورت می‌گیرد و در رابطه با این حادثه پس از گزارش‌های دقیق کارشناسی، می‌توان اظهار نظر داشت.

حاجی بابایی با اشاره به اینکه مسئولیت گاز رسانی به مدارس بر عهده وزارت نفت است، گفت: طبق مصوبه مجلس گاز رسانی به مدارس برعهده وزارت نفت است و این امر باید در تمامی مدارس اجرایی شود.وی افزود: استفاده از بخاری گازی در مدارس ممنوع بوده و مدارس تنها می‌توانند از پکیج استفاده کنند.

۳۰ درصد مدارس از بخاری نفتی استفاده می‌کنند

مرتضی رئیسی، معاون عمرانی وزارت آموزش و پرورش و رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور نیز که به دستور حاجی بابایی و برای بررسی حادثه به پیرانشهر سفر کرده بود، با بیان اینکه اعتباراتی برای استانداردسازی وسایل گرمایشی مدارس نیز تامین شده است  گفت: مسئولان آموزش و پرورش در تلاشند تا کلیه مدارس از وسایل گرمایشی استاندارد استفاده کنند و در همین راستا تمامی مدارس تنها مجاز به استفاده از دو سامانه حرارتی مرکزی و بخاری‌های نفتی کاربراتوری استاندارد هستند که بخاری‌های نفتی کاربراتوری استاندارد در مدارسی به کار می‌رود که کلاس‌های آن اندک است یا سیستم حرارتی مرکزی برای آنجا صرفه ندارد.رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور گفت: ۳۰ درصد مدارس کشور، از بخاری نفتی برای گرمایش استفاده می‌کنند.

«شین آباد» گاز دارد اما بخاری مدرسه نفتی بود

رئیسی در مورد علت حادثه آتش‌سوزی مدرسه «شین‌آباد» گفت: علت اصلی این حادثه مشخص نیست. تاکنون دو احتمال برای این حادثه در نظر گرفته شده که یکی سوخت ناقص بخاری کلاس و دیگری سهل‌انگاری سرایدار مدرسه است.وی ادامه داد: با وجود کپسول آتش‌نشانی در مدرسه، متاسفانه وسعت آتش به قدری بود که این کپسول‌ها، کفاف اطفای حریق را نکرده بودند.

وی درباره اینکه با وجود گازشهری موجود در روستای شین‌آباد پیرانشهر چرا این مدرسه گازکشی نشده است؟ گفت: طبق مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان، گازکشی مستقیم به اماکن عمومی مثل مدارس و دانشگاه، ممنوع است مگر این‌که از سیستم حرارتی مرکزی برای تامین گرمایش آن‌ها استفاده شود که البته با توجه به روستایی بودن این مدرسه، عملا استفاده از سیستم حرارتی مرکزی امکانپذیر نبود.

وی تصریح کرد: همچنین با توجه به تعداد کم دانش‌آموزان، استفاده از سیستم حرارتی مرکزی، ارزش اقتصادی نداشت.رئیسی با اعلام این‌که «مدرسه شین‌آباد در سال ۶۱ تاسیس شده است» یادآور شد: دو کلاس دخترانه که دچار حریق شدند، ۸ سال پیش توسط خیران مدرسه‌ساز بازسازی شده بودند.وی در ادامه با اعلام اینکه «در حال حاضر ۵۰۰ هزار کلاس درس در کشور موجود است»، اظهارکرد: ۳۰ درصد این مدارس برای گرمایش خود از بخاری نفتی استفاده می‌کنند.

عمده مدارسی که از بخاری نفتی استفاده می‌کنند، قدمت بالایی دارند و عمده آنها نیز در روستاها واقع هستند.رئیس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس کشور یادآور شد: سال ۸۹ برای تامین اعتبار تبدیل سیستم گرمایش این ۳۰ درصد کلاس برای سیستم حرارتی مرکزی اعتبار سنگینی محاسبه شد که خارج از توان ما بود.

مطالب مشابه را ببینید!