مجله تاپ‌ناز‌

رابطه جنسی پس از زایمان | چه مدت بعد از زایمان می توان رابطه جنسی داشت؟

چه موقع پس از زایمان می توان رابطه جنسی داشت؟

رابطه جنسی پس از زایمان به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. روش زایمان مهمترین مسئله در تعیین زمانی است که می توانید آمیزش جنسی داشته باشید.

در روزها و یا هفته های پس از زایمان خانم ها دچار مشکلات زیادی می شوند و دغدغه های زیادی دارند و حتما برای کارهایی که قبلا می توانستند انجام دهند دلتنگ می شوند و حالا به دلیل زایمان و نگهداری از بچه شاید نتوانند آن کارها را انجام دهند.

بعد از گدشت مدنی از زمان زایمان و عادت کردن به انجام وظایف مادرانه خود قطعا یکی از چیزهایی که دوست خواهید داشت، رابطه جنسی با همسرتان است.

رابطه جنسی پس از زایمان

1. نخستین سکس پس از زایمان ممکن است لذت بخش نباشد

حتی اگر در هنگام زایمان آسیب زیادی به واژن شما وارد نشده باشد، هورمون های بعد از زایمان اجاره نمی دهد که رابطه جنسی همان لذت همیشگی را برای شما داشته باشد.

تصور این است که درد در رابطه جنسی بعد از زایمان به دلیل آسیب دیدن واژن است – که البته می تواند به این دلیل باشد – ولی اتفاق دیگری که می افتد کاهش سطح هورمون استروژن است که باعث کاهش قابلیت ارتجاعی بافت واژن می شود.

در واقع کاهش هورمون استروژن و افزایش هورمون پرولاکتین و اکسی توسین باعث یائسگی غیر واقعی در دو یا سه ماه نخست پس از زایمان می شود.

2. زایمان طبیعی

زمان مناسب برای رابطه جنسی پس از بارداری ارتباط مستقیمی با شیوه زایمان دارد. واقعیت آن است که زمان دقیق بستگی به هر فرد، یعنی اینکه چه زمانی احساس آمادگی داشته باشد اما توصیه این است که تا 6 هفته پس از زایمان صبر کنید، سپس به یک پزشک برای معاینات عمومی مراجعه کنید تا از وضعیت سلامت خود مطمئن شوید و بعد میتوانید رابطه جنسی داشته باشید. (اما باز هم ممکن است که پزشک به شما اعلام کرده باشد که مشکلی برای رابطه جنسی ندارید اما شخصا احساس آمادگی نداشته باشید)

روش دیگر آن است که تا زمانی که خونریزی های پس از زایمان متوقف میشود، صبر کنید (، معمولا حدود 10 تا 14 روز طول میکشد اما ممکن است تا هفته ها ادامه داشته باشد.) دلیل این خونریزی ها این است که واژن شما همچنان در حال ریکاوری است و امکان عفونت در این دوره وجود دارد.

برای مدتی پس از زایمان همچنان محتاط باشید و اگر میخواهید رابطه جنسی داشته باشید از پوزیشن های رابطه جنسی مخصوص بارداری استفاده کنید چراکه در برخی از این پوزیشن ها دخول در کمترین میزان است که این امر موجب کاهش درد و مشکلات احتمالی میشود.

3. زایمان سزارین یا اپیزیوتومی

مادرانی که زایمان سزارین یا اپیزیوتومی داشته اند، وقتی که بخیه ها را دکتر می کشد، زخم ها هم خوب شده اند ولی در موقع سکس باید از پوزیشن هایی استفاده کنند که به بخیه ها فشاری وارد نشود.

حتی بعد از گذشت 6 هفته ممکن است همچنان در هنگام رابطه جنسی حس ناراحتی داشته باشید که در این صورت می توانید از ژل روان کننده جنسی استفاده کنید. (باز هم تاکید می شود تا زمانی که آماده آمیزش نیستید باید صبر کنید)

 

4. اگر 6 هفته پس از زایمان همچنان آماده رابطه جنسی نیستید میتواند دلایل مختلفی داشته باشد.

توصیه می شود که برای داشتن آمیزش جنسی 6 هفته بعد از بارداری صبر کنید. اما وضعیت هورمون ها در بدن شما تا 12 هفته بعد از بارداری ( بعنی وقتی که عادت ماهانه شما دوباره شروع می شود ) به حالت عادی بر نمی گردد. همین موضوع می تواند در حال عمومی شما هم تاثیر بگذارد.

به علاوه خستگی زیادی که مراقبت کردن از یک بچه تازه به دنیا آمده را هم باید در نظر داشته باشید. (بعضی ها می گویند از بس که بچه را بغل کرده اندف دیگر حس رابطه جنسی را ندارد)

5. ژل روان کننده جنسی

این ژل باعث روان شدن در هنگام سکس می شود و از آن استفاده کنید. چند خط بالاتر هم به این مسئله اشاره کردیم که استفاده از ژل روان کننده هیچ اشکالی ندارد و فقط باعث آرامش شما می شود. شیر دادن به کودک می تواند باعث کاهش هورمون استروژن و خشکی واژن شود.

مطالب مشابه را ببینید!