مجله تاپ‌ناز‌

طرز تهیه شیرینی شطرنجی و مواد لازم این شیرینی

شیرینی شطرنجی دارای شکل و رنگ بندی جالبی است و البته طعم خوبی نیز دارد و در این مطلب مواد لازم و طرز تهیه آن را به شما می گوییم.

 مواد لازم برای شیرینی شطرنجی

کره یک پیمانه (160 گرم)

 پودر قند یک پیمانه (115 گرم)
 وانیل شکری 1/4قاشق چایخوری
 آرد سه پیمانه(315 گرم)
 نمک 1/8 قاشق چایخوری
پودر کاکائو1/4پیمانه (15 گرم)

طرز تهیه شیرینی شطرنجی

در ابتدا کره، پودر قند و وانیل را با همزن برقی می زنیم تا لطیف شود. آرد و نمک را الک کنید و به آرامی اضافه کنید و خوب ورز دهید تا خمیر یک دستی حاصل شود، سپس این خمیر را دو قسمت کنید، یک قسمت از آن را با پودر کاکائو مخلوط کنید و استرات بدهید. طرز تهیه شیرینی شطرنجی به دو صورت مختلف می باشد.
طرز تهیه شیرینی شطرنجی و مواد لازم این شیرینی
 روش اول
برای خمیر مارپیچی، مقدار خمیر وانیل بردارید و روی کاغذ روغنی به ابعاد 10 در 10 باز کنید، خمیر شکلاتی را نیز به همین ابعاد باز کنید و روی خمیر وانیلی قرار بدهید و رول کنید و درون یخچال بگذارید تا کمی استراحت کند، خمیر را با چاقو به ضخامت نیم سانتی متری برش بدهید و با فاصله مناسب درون سینی فر بچینید.
روش دوم
خمیر شکلاتی را به شکل مستطیل یک سانتی کتری بر روی سطحی صاف باز کنید، روی آن را به وسیله قلم مو مرطوب کنید. خمیر وانیلی را هم به قطر سه سانتی متری لوله کنید، روی آن قرار دهید، خمیر لوله کرده و روی آن پوشانده و مدتی درون یخچال بگذارید تا استراحت کند. سپس این خمیر را بیرون بیاورید و به صورت برش های نیم سانتی متری ببرید و در سینی فر بگذاریدو در طبقه وسط فر که از 15 دقیقه قبل با حرارت 170 درجه سانتی گراد یا 250 درجه فارنهایت گرم شده است به مدت 15 تا 20 دقیقه قرار می دهیم تا بپزد. شیرینی را از فر بیرون می اوریم، بعد از 2 دقیقه بر روی پنجره فلزی منتقل کنید و بعد از اینکه سرد، در ظرف مورد نر می چینیم.
طرز تهیه شیرینی شطرنجی و مواد لازم این شیرینی

نکات تکمیلی در مورد شیرینی شطرنجی

شیرینی شطرنجی جزو دسته کیکی و شیرینی است و برای شیرینی عید نوروز هم مناسب است. زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن جدود 45 دقیقه و زمان پخت آن حدود 25 دقیقه است. شیرینی شطرنجی برای وعده دسر و میان وعده مناسب است. این دستور برای 8 نفر می باشد.

مطالب مشابه را ببینید!