روش های جلوگیری از ورود گرد و خاک به منزل

روش های جلوگیری از ورود گرد و خاک به منزل

آیا گرد و خاک زیادی وارد منزل شما می شود و می خواهید از ورود گرد و خاک به منزل جلوگیری کنید؟ اگر در منزل دچار بعضی از مشکلات مانند عطسه، آبریزش چشم و یا خس خس سینه می شوید پس به گرد و خاک حساسیت دارید. در این مطلب روش هایی مناسب برای جلوگیری از ورود گرد و خاک را به شما معرفی می کنیم. پس از انجام این روش ها دیگر هیچ گرد و غباری وارد منزل شما نمی شود و می توانید نفس راحت بکشید!

روش های جلوگیری از ورود گرد و خاک به منزل

استفاده از پادری برای جلوگیری از ورود گرد و غبار

برای جلوگیری از ورود گرد و خاک به داخل خانه، یک پادری در جلوی درب بیاندازید. همچنین، هر چند وقت یکبار، پادری‌ها را بشویید.

استفاده از پرده‌های غلتکی

پرده‌های غلتکی گرد و غبار را از بین نمی‌برند، اما به کاهش گرد و غبار در خانه کمک می‌کنند. تمیز کردن این نوع پرده‌ها بسیار آسان و راحت است.

تمیز کردن ماشین‌های خشک کن

ماشین‌های خشک کن می‌توانند گرد و خاک زیادی را جذب کنند. پرزگیر دستگاه را به طور مرتب تمیز کنید.

تمیز کردن وسایل تزئینی

وجود وسایل تزئینی و غیر ضروری در خانه می‌توانند گرد و خاک زیادی را جذب کنند. بهتر است از شر وسایلی که واقعا به آن‌ها نیاز ندارید خلاص شوید.

جلوگیری از ورود گرد و غبار با محدود کردن منسوجات

محصولات نساجی می‌توانند باعث تجمع گرد و غبار شوند. از پرده و اثاثیه سبک استفاده کنید و سعی کنید استفاده از پتو و دیگر روکش‌ها را کاهش دهید.

استفاده از کفپوش‌های چوبی

فرش گرد و غبار زیادی را جذب خود می‌کند. اگر می‌توانید از کفپوش چوبی، کفپوش وینیل و یا کفپوش سنگی استفاده کنید.

 

لوازم تختخواب را عوض کنید

تکه‌ها و پوسته‌های پوست و همچنین گرد و غبار به راحتی در تختخواب جمع می‌شوند. یک راه آسان برای جلوگیری از ورود گرد و خاک در خانه، شستشوی هفتگی ملافه‌های تخت و روبالشتی‌ هاست. بالش‌ها را نیز یا به خشک شویی داده یا خودتان بشویید.

برای کاهش گرد و خاک به طور منظم جاروبرقی بکشید

مناطق پر رفت و آمد خانه مانند راهرو‌ها و اتاق‌های پذیرایی را به طور مرتب جاروبرقی بکشید. بهتر است از جاروبرقی‌هایی با فیلتر هپا (حذف ذرات معلق هوا با کارایی بالا) استفاده کنید که ۹۹.۹ درصد گرده، موی حیوانات و باکتری‌های هوا را از بین می‌برند.

جارو کردن کف زمین و اتاق‌ها

اگر قسمت‌هایی از خانه وجود دارند که نمی‌خواهید جاروبرقی بکشید، می‌توانید از یک جارو و خاک انداز برای تمیز کردن این مناطق استفاده کنید. هر چند هفته یکبار، خاک انداز و جاروی خود را بشویید و قبل از جمع کردن آنها، اجازه دهید تا کاملا خشک شوند.

تی کشیدن زمین

پس از جارو، یک تی مرطوب می‌تواند گرد و خاک باقی مانده را از بین ببرد.

دستگاه رطوبت گیر

یک دستگاه رطوبت گیر به کاهش رطوبت در خانه کمک کرده و یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از ورود گرد و خاک به خانه است. این دستگاه انواع مختلفی دارد.

خاک گیری و تکاندن کوسن‌ها و فرش‌ها

برای تکاندن کوسن‌ها و فرش‌ها از یک دسته جاروی قدیمی یا یک فرش‌کوب استفاده کنید. این کار را تا زمانی ادامه دهید تا دیگر هیچ گرد و غباری از آن‌ها بلند نشود.

استفاده از دستمال‌های میکروفایبر

برای تمیز کردن اثاثیه و سطوح منزل خود، از دستمال‌های میکروفایبر استفاده کنید. این دستمال‌ها قدرت جذب بالایی دارند.

تمیز کردن حیوانات خانگی

اگر حیوان خانگی دارید، به طور منظم آن‌ها را بشویید. محلی را برای شستشو انتخاب کنید که کف آن از کاشی یا سنگ بوده، تا تمیز کردن آن بعدا راحت‌تر باشد.

از یک دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید

برای کاهش ذرات گرد و غبار، دستگاه تصفیه هوا را نزدیک به پنجره نصب کنید. این امر باعث جلوگیری از ورود آلاینده‌های هوا به داخل اتاق می‌شود.

کانال و دریچه‌های هوا را تمیز کنید

دریچه‌ها و هواکش‌های کثیف می‌توانند باعث تجمع گرد و غبار، خاک و دوده شوند. تمیز کردن آن‌ها باعث بهبود هواسازی خواهد شد. برای جلوگیری از ورود گرد و خاک حتما از تمیز بودن دریچه‌های هوا اطمینان حاصل کنید.

جلوگیری از ورود گرد و غبار به اتاق بچه‌ها

اگر فرزندتان به گرد و خاک حساس است، بهتر است نحوه کاهش گرد و خاک در اتاق آن‌ها را یاد بگیرید. اسباب بازی‌هایی برای آن‌ها بخرید که قابل شستشو بوده و از چوب یا پلاستیک ساخته شده باشند. اسباب بازی‌ها را درون یک جعبه و محفظه بزرگ قرار دهید تا گرد و غبار وارد آن نشود.

جلوگیری از ورود گرد و خاک به کمد لباسی

هر گونه لباس، کیف یا وسایلی که استفاده نمی‌کنید را درون کاور‌های پلاستیکی یا کیسه‌های پارچه‌ای قرار دهید.

در روز‌های بادی، پنجره‌ها را ببندید

اگر گرد و خاک زیادی در خانه شما وجود دارد، بهتر است در روز‌های بادی، پنجره‌های خانه را ببندید.

استفاده از کاور‌های محافظت از گرد و غبار

زمانی که از هر دستگاهی در خانه استفاده نمی‌کنید مانند صفحه کلید کامپیوتر، آن‌ها را با کاور بپوشانید. این کار مانع از ورود گرد و غبار به داخل وسایل می‌شود.

با کفش وارد منزل نشوید

کثیفی کف کفش باعث ورود گرد و خاک به داخل منزل می‌شود.

مطالب مشابه را ببینید!