مجله تاپ‌ناز‌

جلوگیری از پیر شدن پوست | مواد غذایی که از پیری پوست پیگیری می کنند

جلوگیری از پیر شدن پوست | مواد غذایی که از پیری پوست پیگیری می کنند

بعضی از مواد غذایی تاثیر خوبی بر کلاژن سازی پوست دارند و از پیر شدن پوست جلوگییری می کند که در این مطلب شما را با این مواد غذایی آشنا می کنیم.

جلوگیری از پیر شدن پوست با این مواد غذایی

کلاژن نوعی پرتوئین در بدن است که از زنجیره 3 پروتئین که بشکل مارپیچی به هم متصل می شوند تشکیل شده است. ان نوع پروتئین بر روی پوست و بافت پوست تمرکز دارد. اگر می خواهید پوستی سالم و بدون هر گونه چین و چروک داشته باشید به شما توصیه می شود از موادی که باعث می شوند کلاژن بیشتری در بدن تولید شود استفاده کنید.

به همین دلیل میخواهیم بعضی از این مواد غذایی تاثیرگذار روی کلاژن را به شما معرفی کنیم.

با این مواد غذایی از پیری پوست خداحافظی کنید

بطور کل یکی دیگر از نام های کلاژن “چسب” می باشد زیرا در بدن مانند چسب عمل می کند و اگر وجود نداشت اعضای بدن از هم می پاشیدند و نقش بر زمین می شدند. کلاژن یک پروتئین مهم است که حدود 30 تا 40 درصد پروتئین بدن را تشکیل می دهد و کلا 16 نوع کلاژن وجود دارد که شایع ترین آنها 3 مورد می باشد که عبارتند از کلاژن I و II ، که این دو نوه در استخوان ها، تاندون، پوست و رباط ها یافت می شود و کلاژن نوع III هم در مفاصل وجود دارد.

جلوگیری از پیر شدن پوست | مواد غذایی که از پیری پوست پیگیری می کنند

پیگیری از پیری زودرس با مصرف مواد غذایی کلاژن ساز

جلوگیری از پیری پوست با مواد غذایی

بدن انسان می تواند کلاژن خود را به راحتی تولید کند و به همین ترتیب این فرآیند، بعد از 25 سال از گذشت سن شروع به افت کردن می کند و در این حالت چین و چروک بر روی پوست ظاهر می شود و اما برای جلوگیری از ایجاد این چین و چروک ها بر روی پوست چه باید کرد؟

برای جلوگیری از ایجاد این چین و چروک ها باید این مواد غذایی را مصرف کنید :

1 – استفاده از ماهی و آب گوشت برای پوست

با این غذاها پوستی عالی داشته باشید

یکی از بهترین مواد غذایی که بعد از مصرف آن بدن شروع به تولید کلاژن می کند اب گوشت است. گوشت گوساله غنی از کلاژن I است و مصرف ان تاثیر خوبی بر سلامت پوست دارد. آب گوشت و آب مرغ حاوی کلاژن نوع II است که می تواند مفاصل را به خوبی تقویت کند.
بعضی از محققان توصیه می کنند که روزانه 170 تا 340 گرم آب گوشت بخورید تا کلاژن ها تقویت شدند و پیری پوست شما به تعویق بیفتد. ماهی سالمون هم یکی از منابع عالی برای تقویت تولید کلاژن در بدن است.

2 – میوه، سبزیجات و نواع توت برای جلوگیری از پیر شدن پوست

مواد غذایی ضر چروک پوست

سبزیجات
استفاده از سبزیجات یکی از بهترین و مناسب ترین راه ها برای پیشگیری از بیماری های مختلف هستند چرا که بجز آنکه می توانند از فروپاشی تولید کلاژن جلوگیری کنند،بلکه می توانند میزان تولید انرا نیز افزایش دهند.
تمام سبزجات حاوی کلرو فیل هستند که علت اصلی افزایش تولید کلاژن هستند.جالب است بدانید که کلروفیل دارای خواص آنتی اکسیدان در برابر اشعه ماوراء بنفش و رادیکال های آزاد هستند که با این قابلیت دیگر پوست شما هیچ آسیبی نخواهد دید.اگر می خواهید میزان مصرف سبزی روزانه مورد نیاز خود را بدانید،کافی است میزان فعالیت و تحرک خود را بسنجید که هرچه بیشتر فعالیت دارید،باید میزان بیشتری استفاده کنید!
مرکبات
ویتامین c یکی از ویتامین هایی است که در مرکباتی مانند پرتقال یافت می شوند که می توانند در تولید کلاژن بسیار موثر باشند.ویتامین c،دارای اسید آمینو مورد نیاز پرولین (ماده ای ضروری برای تولید کلاژن) است.علاوه بر این ، ویتامین c در مقابل سمومی که می توانند به بدن آسیب برسانند،جلوگیری می کنند.برای بدست آوردن میزان کافی ویتامین c،می توانید روزانه 2 عدد میوه که حاوی این ویتامین است را استفاده نمایید.
گوجه فرنگی
گوجه فرنگی یکی از منابع غنی از آنتی اکسیدانی که حاوی لیکوپین است که می تواند از پوست در مقابل نور خورشید محافظت نماید.برای تامین لیکوپین مورد نیاز کلاژن ، توصیه می شود که آب گوجه فرنگی را روزانه یک لیوان بنوشید.
آووکادو
آووکادو حاوی ویتامین E است از تجزینه کلاژن جلوگیری می کند و همچنین برای چربی های سلولی بسیار مناسب و موثر است.روغنآووکادو به تولید کلاژن کمک می کند.کارشناسان توصیه می کنند روزانه نصف آنرا استفاده نمایید.
تمشک،توت فرنگی،توت سیاه و قره قروت
این میوه ها حاوی میزان زیادی الاگیک اسید می باشند که برای بدن یکی از ضروریات هستند و از فروپاشی تولید کلاژن جلوگیری می کند.همچنین برخی از توت ها حتی حاوی ویتامین C هستند.میزان مصرف توت ها در طول روز برای بزرگسالان حدود 75 گرم می باشد.

3 – با مصرف تخم مرغ از پیری جلوگیری کنید

 

مبارزه با پیری پوست با مصرف تخم مرغ

تخم مرغ محصولی است که حاوی میزان زیادی کلاژن بصورت مستقیم است که در زرده آن یافت می شود.همچنین لازم به ذکر است که تخم مرغ حاوی گوگرد است که می تواند بر روی افزایش کلاژن و سم زدایی بدن بسیار مناسب باشد.اما این دلیل نمی شود که روزانه تعداد زیادی تخم مرغ بخورید وطبق گفته پزشکان می توانید روزانه حداکثر 2 عدد تخم مرغ بخورید.

4 -جلوگیری از پیری پوست و افزایش کلاژن سازی با مصرف دانه کدوتنبل

جلوگیری از پیر شدن پوست با مصرف دانه کدو تنبل

دانه کدو تنبل یک منبع خوب از روی است که می تواند تولید کلاژن سازی را افزایش دهد. با استفاده از مواد غذایی که حاوی روی هستند، از فروپاشی پروتئین در بدن جلوگیری می کنید. با استفاده از روی، زخم ها خیلی سریع تر بهبود پیدا می کنند که برای بدن و پوست مفید است. این ماده غذایی باید در رژیم غذایی شما وجود داشته باشد. روزانه دو قاشق غذاخوری مغز دانه کدوتنبل را در سالاد بریزید و میل کنید.

مطالب مشابه را ببینید!