مجله تاپ‌ناز‌

برای پیشگیری از سرطان پوست این رژیم غذایی را رعایت کنید

با داشتن رژیم غذایی سالم می توان از سرطان پوست جلوگیری کرد به ویژه در فصل تابستان که پوست بیشتر در معرض نور خورشید قرار می گیرد.

اگر در روز باید در معرض نور خورشید قرار بگیرید حتما از کرم ضد افتاب استفاده کنید زیرا هیچ جایگزینی ندارد، اما رژیم غذایی خوب و خوشمزه هم می تواند از شما حفاظت کند، رژیم غذایی پر خاصیت که از غذاهایی تشکیل شده که پوست شما را حفاظت می کنند.

پوست به پنجره ای برای بدن تشبیه می شود و سلامت آن بسیار ضروری است. دستگاه گوارش شما رابطه مستقیم و قابتی با پوست شما دارد و داشتن پوستی سالم با باکتری های خوب و بدی که در روده وجود دارد مرتبط است و به همین دلیل هر چیزی که میل می کنید و وارد بدن می کنید روی پوست شما تاثیر می گذارد و حتی ممکن است خاصیت ضد سرطانی نیز داشته باشد.

آنتی اکسیدان های رژیمی که در غذا موجودند می توانند از آسیب دی ان ای جلوگیری کنند و نگذارند که سرطانی شود.

اما چه رژیم غذایی روزانه و چه غذاهایی می توانند باعث محافظت از پوست در مقابل سرطان پوست شوند؟

پیشگیری از سرطان پوست با رژیم غذایی

صبحانه جُو

در وعده صبحانه از انواع شیرینی، نان تست و … نباید استفاده کنید. این غذاها خیلی سریع هضم می شوند و تبدیل به قند می شوند و شاخص گلیسمی بالایی دارند. غذاهایی که شاخص گلیسمی بالایی دارند زیاد برای پوست جالب نیستند زیرا باعث آزاد شدن انسولین و هورمونی به نام آی جی اف می شوند که باعث تولید مجدد سلول می شود و اگر زیاد از آن استفاده کنید برعکس عمل می کنند و به صورت سوزان آبشارهای بیولوژیکی که از التهاب رنج میبرد و باعث آسیب های جدی می شود مانند سرطان و اختلالات پوستی همچون آکنه. جو دو سر گزینه خوبی برای صبحانه می باشد زیرا در این غذا GI کم است و غلاتی مانند جو با سرطان می جنگند.

صبحانه ماست

طبق تحقیقات معلوم شده است که باید تعادل باکتری های مفید و مضر در بدن یکسان باشد تا باعث حفاظت در مقابل سرطان پوست شوند. یک باکتری پوستی ماده شیمایی می سازد که تعداد زیادی از سلول های سرطان پوست را می تواند از بین ببرد. چون میکروبیوم پوست ما با میکروبیوم رودمان یکسان است مصرف انتبی بیوتیک می تواند مفید باشد که در ماست موجود است. برای افزایش قدرت روده، برخی از نژادهای پروبیوتیک برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید نشان داده شده اند. به ماست میوه تازه اضافه کنید و برای بوجود آمدن آنتی اکسیدان های ضد سرطان نیاز به صبحانه سالم خواهید داشت.

پیشگیری از سرطان پوست با رژیم غذایی

صبحانه قهوه

قهوه ای که صبح میل می کنید هم انرژی زا است و هم می تواند از سرطان پوست جلوگیری کند. قهوه سرشار از آنتی اکسیان است که می تواند رادیکال های آزاد را از بین ببرد و از پیری زودرس جلوگیری کند و خطرات نور افتاب را هم کمتر کند. مصرف زیاد قهوه می تواند برای مبارزه با سرطان مفید باشد. مصرف قهوه معمولی هم می تواند از پوست شما حفاظت کند.

ناهار سبزیجاتِ برگیِ تیره

طبق رژیم گیاهی مدیترانه ای ،سبزیجات میتوانند با سرطان پوست مبارزه کنند یک سالاد با پایه ی ،سبزیجات برای ناهاری که از خطرات آفتاب آگاهی دارید درنظر بگیرید. سبزیجات سرشاراز آنتی اکسیدان هایی مثل ویتامین cوA. که میتوانند از پوست محافظت کنند و ب آن برای ترمیم کمک کنند.

ناهار گوجه

اگر یک غذا باشد که خطر ابتلا به سرطان پوست را در شما به نصف برساند گوجه فرنگی است که داری لیکوپن است همین هم دلیل رنگ قرمزش میباشد.

پیشگیری از سرطان پوست با رژیم غذایی

ناهار مغز ها

میان وعده خود را با مغز ها که سرشاراز آنتی اکسیدان هستند پُر کنید. بادام ها غنی از ویتامین Eهستند. اما کدام نوع از میوه ها و سبزیجات باید خورده شود؟

هویچ

هویچ یک خوراکی دلپذیر برای تمام افرادی است که بدنبال میان وعده ی مناسب بعداز ظهر هستند و رنگدانه های نارنجی آن گواهی است بر قدرت ضد سرطانی آن.

میوه های سرشار از بتاکاروتن و سبزیجات با تبدیل کردن ویتامین A در بدن سلامتی بیشتر بدن را موجب میشوند و ریسک ابتلا به بعضی از سرطان ها را کاهش میدهند که یکی از آن ها سرطان پوستت میباشد. تحقیقات نشان میدهد که بتاکاروتن ها کارکرد سیستم ایمنی بدن را در مبارزه با امراض افزایش می دهند که در مبارزه با سرطان مفید است.

پیشگیری از سرطان پوست با رژیم غذایی

چای سبز

چای سبب محافظت از پوست در برابر سرطان می شود؛ بخصوص چای سبز . طبق تحقیقات پلی فنل ها ، فلاونوئید ها و کاتچین ها (آنتی اکسیدان های قوی ) در چای سبز یافت می شود که پوست های آسیب دیده را ترمیم و حالت کشسانی پوست را نیز اعاده می کنند ، در تابستان میتوانید به جای نوشیدن چای داغ چای سرد دم کنید و آن را بایخ بنوشید.

شام ماهی قزل آلا

ماهی قزل آلا سرشار از امگا 3 و اسید های چرب است؛ شاید این یکی از دلایلی باشد که رژیم مدیترانه ای برای پیشگیری از سرطان پوست مفید است . طبق تحقیقات خوردن غذاهای غنی از امگا 3 می تواند از پوست در برابر اشعه های UV محافظت کند که می تواند ریسک ابتلا به سرطان پوست را کم کند. امگا 3 ها همچنین برای کاهش التهاب که به سزطان متصل هستند مفید است.

ماهی های چرب حاوی مواد آنژیوژنیک هسنند با این مواد که ازشکل گیری سلول های خونی جدیدجلوگیری می کنند این باعث گرسنگی سلول های سرطانی میشود که به صورت بالقوه از ریسک ابتلا به سرطان می کاهد.

شام زردچوبه

غذای خود را با زردچوبه که یک ضد سرطان پوستی است طعم دار کنید زردچوبه یک ضد التهاب طبیعی است و شامل ترکیبات فعال است که کرکیومینوئید نامیده می شود که دارای بسیاری از خواص محافظت سلولی می باشد. در مطالعات انجام شده در دانشگاه تگزاس MD و مرکز سرطان آندرسون در یافتند که مسدود کننده های کورکومین به یک راه بیولوژیکی برای رشد ملانوم نیازدارند ، افزوده بر آن از دیدگاه غذایی خاصیت ضد التهابی زردچوبه می تواند سبب ایمنی در برابر بیماری های التهابی مثل سرطان شود.

پیشگیری از سرطان پوست با رژیم غذایی

شام کلم بروکلی

دست کم مصرف 3 تا 5 وعده از سبزیجات در هفته برای محافظت در برابر ملانوما کارآمد است ، کلم برکلی را کنار غذا میل کنید. ترکیب سولفورافنی که در سبزیجاتی مثل کلم بروکلی هستند میتواند دلیلی براین باشد که این غذاها از فواید بیشتری برخوردار هستند. همچنین کلم بروکلی سرشار از ویتامین C است که نوعی دیگر از آنتی اکسیدان های حفاظت کننده می باشد. ویتامین C به ترکیب کلاژن ها کمک میکند و از آسیب های اشعه ی UV جلوگیری می کند.

دسر شکلات تلخ

تحقیقی که در آلمان صورت گرفت نشان داد که مصرف شکلات تلخ از پوست در مقابل صدمه ی خورشید محافظت می کند بنابر این میتوان آن را بعنوان یک نوشیدنی فوق العاده در رژیم غذایی سالم تابستانی تان مصرف کنید و این ناشی از فلانوئید بالای گیاه کاکائواست . آنتی اکسیدان یافت شده در شکلات نه تنها فقط هنگام مصرف مفید هستند بلکه آن ها همچنین در حال راه یافتن به بخش مراقبت های پوستی می باشند.

پیشگیری از سرطان پوست با رژیم غذایی

دسر میوه ها

میوه هایی که رنگ روشن دارند دارای آنتی اکسیدان هستند. میوه های انار، انگور، توت فرنگی، گیلاس، هندوانه سرشار از لیوکپن می باشند، طالبی و انبه هم بتاکارون دارند. مصرف میوه نسبت به آبمیوه خیلی بهتر است به خصوص در مورد آب مرکبات که ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهند. جذب بالای آبمیوه مرکبات احتمال دارد باعث افزایش ابتلا به ملانوما شود. ویتامین سی می تواند از پوست محافظت کند بنابراین انتخاب میوه و مرکبات خیلی بهتر است میل کردن آبمیوه است.

چه چیزی نخوریم؟

طبق مطالعه ای که در دهه 1960 در استرالیا انجام شد نشان داد افرادی که در رژیم غذایی خود گوشت و چربی زیادی مصرف می کنند در خطر ابتلا به سرطان اسکواموس قرار دارند در حالیکه مصرف میوه و سبزیجات زیاد خطر این بیماری را کاهش می دهد. غذاهای پرچربی مانند چیپس و برنج و غلات سرشار از قند و ارد سفید هستند. غذاهایی که باعث التهاب بدن می شوند را حذف کنید و به این وسیله سالم می مانید و بیماری ها و سرطان ها از شما دور می مانند.

مطالب مشابه را ببینید!