مجله تاپ‌ناز‌

اصول مراقبت از یخچال و فریزر + نحوه نگهداری یخچال برای جلوگیری از خرابی

از یخچال و فریزر باید به خوبی نگهداری شود زیرا در زندگی امروزی وسیله ای پر اهمیت است، پس با دانستن اصول نگهداری از یخچال و فریزر می توانید عمر این دستگاه ها را بالا ببرید و در هزینه ها صرفه جویی کنید. چنانچه اصول نگهداری یخچال را بدانید می توانید باعث طولانی شدن عمر این دستگاه شوید و دیگر نیاز به تعمیر آن نداشته باشید.

نحوه مراقبت از یخچال و فریزر

یخچال یکی از پر کاربردترین وسایل در آشپزخانه می باشد که برای نگهداری مواد غذایی از این وسیله استفاده می شود. برای طولانی شدن عمر این وسیله مهم در منزل باید نکاتی را رعایت کنیم زیرا اگر مراقبت های لازم برای این وسیله انجام نگیرد هزینه زیادی برای تعمیر و خرید دوباره آن باید پرداخت کنیم. در این بخش از تاپ ناز با مهمترین اصول مراقبت از یخچال و فریزر آشنا می شویم و با انجام این کارها می توانید عمر این وسیله را بیشتر کنید.

مراقبت بهتر از یخچال و فریزر

اصول مراقبت از یخچال و فریزر

1. تمیز کردن کویل های کندانسور دو بار در سال :

با استفاده از قلم موی درشت کویل های کندانسور را باید تمیز کنید این قسمت می تواند گرما را از یخچال و فریزر خارج کند. این قسمت بزرگ است، مانند کویل های رادیاتور واقع شده در پشت و یا در زیر واحد. اگر گرد و غبار به این قسمت بچسبد، برای یخچال و فریزر دفع گرما بسیار سخت می شود و مصرف برق هم بالا می رود. بدون تمیز کردن منظم، می تواند باعث ایجاد مشکلات و تعمیرات گران قیمت شود. با استفاده از قلم موی درشت و براحتی و خیلی آسان می توانید کویل ها را تمیز کنید و برای این کار دستورالعمل های مربوط به آن را برای یخچال خود باید دنبال کنید.

2. تمیز کردن مرتب واشر و تعویض آن :

واشر مهر و موم لاستیکی که در قسمت بیرون درب یخچال و فریزر واقع شده است در بیشتر مواقع نادیده گرفته می شود که از ورود هوای گرم به یخچال جلوگیری می کند. باید واشر را به صورت دوره ای با یک پاک کننده مانند اسپری غلیظ شده گوگان تمیز کنید. با گذشت زمان، واشرهای دیگر را پوشانده می شوند و مهر و موم نمی مانند و یخچال و فریزر ممکن است کارایی ود را از دست بدهد. گفته می شود که واشرها بعد از چند سال ضعیف می شود و یا شل و پاره می شوند و وقتی این اتفاق بیفتد، هوای گرم وارد یخچال می شود و باعث می شود که گرما از یخچال خارج نشود و این باعث می شود که مصرف انرژی بسیار افزایش پیدا کند. واشر یخچال ارزان است و تعویض آن هم آسان می باشد.

مطلب مشابه: مراقبت از یخچال و فریزر و روش های سالم نگه داشتن این وسیله

3. یخ زدگی و از بین بردن یخ ها به صورت دستی :

هنگامی که یخ در دیواره های داخلی فریزر به ضخامت یک و نیم اینچ (یا کمی بیشتر از یک سانتی متر) انباشته می شود ، غذا را از یخچال / فریزر بیرون بیاورید، ترموستات را خاموش کنید یا دستگاه را از برق جدا کنید و اجازه دهید تمام یخ ها ذوب شود.هنگامی که یخ به طور کامل ذوب شد، دستگاه را به برق بزنید، منتظر بمانید تا به دمای خود برسد و غذا را داخل بگذارید.یخچال و فریزر خود را یخ زدایی کنید اگر یخچال و فریزر یخ زدایی خودکار دارد، نیازی به انجام این کار ندارید ؛ هر شش تا هشت ساعت، یخچال کمی سرد می شود تا ذوب شدن یخ زدگی روی کویل ها را خنثی کند در نتیجه یخچال فریزر آب می دهد.

اگرچه آب تبخیر می شود، لازم است که به طور منظم ظرف را برای جلوگیری از بو و رشد باکتری ها تمیز کنید و برای تمیز کردن آن از آب گرم و مقدار کمی مواد شوینده استفاده کنید. کتابچه راهنمای دستورالعمل های خاص مربوط به این ارائه شده است، اما در بیشتر مدل ها، با جدا کردن کوره پایین و کشیدن ظرف، می توانید به ظرف دسترسی پیدا کنید.

یخچال

4. داخل یخچال را تمیز کنید:

یخچال را هفتگی تمیز کنید، از پارچه ای که با آب گرم خیس کرده اید، برای پاک کردن و حذف چرک ها و پاک کردن از قفسه ها و دیوارها استفاده کنید. تمیزکننده کار را ساده تر می کند و لکه ها و کرم های چسبنده را بدون چربی زیادی از بین می برد ؛ شما همچنین می توانید از این پاک کننده برای درب و دستگیره استفاده کنید.از ظروف محفوظ هوا برای حذف بو و نگه داشتن طولانی مدت غذا استفاده کنید.

اگر یک آیتم ضعیف بسته بندی شده (یعنی کارتن میوه) یا به احتمال زیاد یک نشتی (یعنی گوشت منجمد)دارد، قبل از ذخیره آن روی یک بشقاب قرار دهید.

برای محل های فولادی ضد زنگ:

این محلول تمیز کردن و این دستمال مخصوص برای حذف علائم کثیفی و اثر انگشت در یخچال و فریزر فولادی ضد زنگ طراحی شده است.در حین تمیز کردن، بهتر است “رنگ” یا الگوی فولادی ضد زنگ را دنبال کنید.

5. گندزایی کردن:

یخچال و فریزر را گندزایی کنید ؛ بوها را با یک ضدعفونی کننده که مخصوص یخچال طراحی شده است، حذف کنید. طبق گفته سازنده، این ماده ضدعفونی کننده تا 50 برابر موثرتر از نوشابه برای حذف بوی مواد غذایی است.

6. دستگاه یخ ساز یا تصفیه آب را تعویض کنید:

فیلتر آب یخچال را تعویض کنید ؛ فیلتر تصفیه آب را حداقل هر شش ماه باید تعویض کنید.

نکات کلیدی دیگر برای مراقبت از یخچال و فریزر

 • برای اینکه فریزر بر اثر نور خورشید آسیب نبیند ، بهتر است آن را کنار پنجره قرار ندهید .
 • برای جریان یافتن هوا در پشت فریزر، باید 20 سانتی متر با دیوار فاصله داشته باشد.
 • فریزر و یخچال باید از وسایل گرمازا مانند اجاق گاز ، بخاری و شوفاژو… دور باشند.
 • از قرار دادن وسایل تزیینی مانند گلدان و مجسمه بر روی فریزر و یخچال های ساید جدا خودداری کنید.
 • 3 ماه یک بار و حداکثر هر 6 ماه یک بار فریزرهای برفک زا را تمیز کنید.
 • برای کاهش صدا و جلوگیری از فشار بر موتور، باید یخچال شما تراز باشد.
 • با توجه به دمای هوا درچه فریزر را تنظیم کنید .

راهنمای نگهداری و ایمنی یخچال فریزر و ساید بای ساید

 • مواد غذایی مختلف را با هم در طبقات نگذارید و بهتر است موادی مانند گوشت و مرغ و ماهی را در طبقات بالا و سبزیجات را در طبقات پایین تر بگذارید .
 • مواد غذایی را که در فریزر میگذارید حتما باید نایلکس داشته باشند تا طعم و بوی مواد دیگر را به خود نگیرند.
 • بر روی مواد غذایی تاریخ درج کنید و بهتر است مواد غذایی را برای مدت طولانی نگه ندارید.
 • ظروف شیشه ای برای نگهداری مواد غذایی مانند حبوبات و خشکبار مناسب نیستند.
 • برای قرار دادن مواد غذایی درون فریزر بگذارید تا کاملا سرد شوند و هوای داخل بسته های مواد غذایی را خارج کنید .

بهترین توصیه ها برای نگهداری اصولی یخچال

 • برای کندن یخ فریزر هیچ گاه از وسایلی مانند کف گیر و قاشق و… استفاده نکنید وابتدا چند ساعت فریزر را از برق بکشید تا یخ هایش آب شود و سپس آن را تمیز کنید و یا می توانید برای سریع تر آب شدن یخ های فریزر از پنکه و سشوار استفاده کنید.
 • هنگامی که یخ های فریزر کاملا آب شد با پارچه ای آن را خشک کرده و برای شستشو از جوش شیرین و آب استفاده کنید.
 • نوار دور فریزر را باید کاملا خشک کنید.
 • از بوگیرهای مخصوص فریزر یا یک تکه زغال برای رفع بوی نا مطبوع فریزر استفاده کنید .

توصیه های مفید برای مراقبت از یخچال و فریزر

 • در صورت روشن شدن چراغ قرمز فریزر باید بدانید مشکلی در برق رسانی یا منبع گاز فریزر پیش آمده، برای رفع مشکل با تعمیرکار مجرب تماس بگیرید .
 • روشن شدن چراغ قرمز فریزربدین معنا است که اشکالی در برق رسانی یا منبع گاز فریزر پیش آمده که برای رفع این مشکل باید به تعمیرکار مجرب مراجعه کنید .

مطالب مشابه را ببینید!