مجله تاپ‌ناز‌

مکمل پروتئین وی ایزوله؛ مزایا و عوارض پروتئین وی ایزوله برای بدنسازان

پروتئین وی ایزوله

پروتئین وِی ایزوله (Whey Protein Isolate) یکی از قوی ترین و خاص ترین پروتئین های وی می باشد که قدرت جذب بسیار بالایی دارد و می تواند باعث رشد عضلات و کاهش چربی شود و همچنین سلامت استخوان را افزایش می دهد.

افرادی که به صورت مرتب باشگاه بدنسازی می شوند، برنامه های ورزشی می گیرند و می خواهند بدنی عضلانی داشته باشند، باید همزمان تغذیه خوب و مکمل های غذایی حاوی پروتئین برای بالا بردن قدرت، رشد عضلات و از دست دادن چربی استفاده کنند.  پروتئین وی ایزوله یکی از قوی ترین مکمل های عضله ساز برای ورزشکاران می باشد. پروتئین وی ایزوله شامل مواد مغذی زیادی است که اثرات ززیادی برای ساختن عضله و مزایای بی شمار دیگری دارد. در این مطلب اطلاعاتی در مورد پروتئین ایزوله و مزایای آن می خوانیم.

پروتئین وی ایزوله

پروتئین وی ایزوله یکی از انواع پروتئین های وی می باشد. مکمل های پروتئین وی نوعی پروتئنی هستند که سطح بالایی از آمینو اسیدهای مختلف دارند و قدرت جذب بالایی در بدن دارند. پروتئین های وی بهترین مکمل های غذایی شناخته شده در بازار می باشند.

پروتئین موجود در شیر گاو ۲۰ ٪ وِی و ۸۰ درصد آن را کازئین تشکیل می‌دهد. طی فرآیند تولید پنیر قسمتی از شیر که چرب است دلمه می‌زند و پروتئین وی به عنوان یک محصول جانبی از آن جدا می‌شود. در واقع پروتئین وی؛ همان بخش مایع شیر است که زمانی که پنیر تولید می‌شود، ایجاد شده و می‌تواند آمینو اسید‌های شاخه‌ای بسیاری را که مورد نیاز بدن بوده را تامین کنند و از این جهت است که ارزش غذایی بالایی دارند. اما پروتئین وی ایزوله، نوعی پروتئین وی است که ۹۰ درصد آن را پروتئین تشکیل می‌دهد و باقیمانده آن نیز شامل چربی و لاکتوز است و یکی از باکیفیت‌ترین پروتئین‌ها در حین کاهش چربی برای رشد ماهیچه‌ها و پایداری آن‌ها است.
پروتئین وی ایزوله همچنین از خالص‌ترین و کنسانتره‌ترین پروتئین‌ها به شمار می‌رود و دارای بالاترین ارزش زیستی است. پروتئین وی ایزوله حاوی میزان زیادی اسید آمینه لوسین و سیستین است.

پروتئین وی ایزوله و اثر آن بر عضلات

 • مکمل “پروتئین وی ایزوله” با داشتن پروتئین و آمینواسید‌هایی که نقش موثری در ساختن بلوک‌های عضلانی دارند، باعث ایجاد بلوک‌های عضلانی شده و به این طریق شرایط رشد عضلات و تناسب اندام را فراهم می‌آورد.
 • تاثیرات پروتئین وی ایزوله بر هورمون‌ها از دیگر اثر‌های آن بر عضله سازی است. پروتئین وی ایزوله ترشح هورمون‌های مربوط به عضله سازی را در بدن بالا می‌برد.
 • یکی از آمینواسید‌های موجود در مکمل پروتئین وی ایزوله، آمینواسید لوسین است. این آمینواسید می‌تواند باعث سنتز پروتئین عضلانی در سطح مولکولی و ژنتیکی شده و به این طریق  نقش موثری در فرآیند عضله سازی داشته باشد.
 • پروتئین وی ایزوله با قدرت جذب بالایی که نسبت به سایر پروتئین‌ها دارد می‌تواند سریعتر پروتئین و آمینواسید‌ها را به بدن رسانده و فرآیند عضله سازی را تسریع بخشد.
حتما بخوانید : “مکمل پروتئین وی” را چگونه باید استفاده کرد؟

خواص پروتئین وی ایزوله

 • میزان چربی موجود در بدن را کاهش می‌دهد.
 • باعث بهتر شدن عملکرد دستگاه ایمنی بدن می‌شود.
 • کاهش دهنده خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان است.
 • به بدن انرژی می‌دهد و باعث تاخیر در بروز خستگی می‌شود.
 • باعث باز توانی در عضلات می‌شود.
 • ورزشکاران قدرتی-سرعتی و استقامتی می‌توانند در دوره تخلیه ذخایر گلیکوژنی از پروتئین وی ایزوله استفاده کنند و بسیار برای این افراد مناسب است.
 • سلامت استخوان‌ها را افزایش می‌دهد.
 • باعث بالا بردن میزان عضله سازی در بدن می‌شود.

پروتئین وی ایزوله

میزان و زمان مصرف پروتئین وی ایزوله

با توجه به اینکه پروتئین‌ها از موادی هستند که بدن برای سوخت و ساز بیشتر و عملکرد بهتر خود به آن نیاز دارد و اینکه بعد از آب، پروتئین است که ساختار بدن را تشکیل می‌دهد، بایستی هر سه ساعت به بدن رسانده شود تا یک پایداری در تعادل مثبت پروتئین در بدن ایجاد شود.

در صورت کمبود پروتئین، بدن برای کسب انرژی خود پروتئین‌های موجود در بافت‌های ماهیچه‌ای را مصرف می‌کند! بهترین زمان برای مصرف پروتئین وی ایزوله در صبح و بعد از انجام تمرین مناسب است. میزان مصرف پروتئین وی ایزوله نیز حدود ۱ الی ۱.۵ گرم پروتئین برای هر پوند وزن بدن در نظر گرفته شده است. همچنین گفته شده پروتئین وی ایزوله در ۱ تا ۲ ساعت قبل از تمرین یا بلافاصله پس از انجام تمرین مصرف شود. البته تا دو ساعت پس از تمرین نیز می‌توان پروتئین وی ایزوله مصرف کرد و این یک باور غلط در بین عموم است که تنها نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه پس از انجام تمرینات، فرصت مصرف پروتئین وی ایزوله را دارند. با این حال با مصرف پروتئین وی ایزوله بلافاصله پس از تمرین می‌توانید در برنامه مکمل خود نظم بیشتری را ایجاد کنید. با این میزان پروتئین با کیفیت و با قدرت جذب بالا همراه با انجام تمرینات و حرکات بدنسازی، بدن شروع به کاهش چربی و عضله سازی می‌کند و تاثیری بر کاهش وزن ندارد. لازم به ذکر است که برای هرکدام از محصولات، قوانین و نحوه مصرف در بازار متفاوت است و بهتر است توضیحات روی بسته را خوانده و برای مقدار مصرف نیز حتما با مربی ورزش خود صحبت کنید.

 

عوارض مصرف زیاد پروتئین وی ایزوله

 • ایجاد نفخ
 • فشار بر دستگاه گوارش
 • رسوب در کلیه
 • پوکی استخوان

این نکته را هم باید بدانید که برای عضله سازی باید یک برنامه تمرینی منظم را رعایت کنید که متناسب برای شما باشد و باعث حفظ سلامتی بدن شما شود و در شما توانایی و انگیزه برای ورزش ایجاد کند. با وجود داشتن یک برنامه مناسب، جای یک ممل غذایی مغذی مانند پروتئین وی ایزوله خالی است. پروتئین وی ایزوله در کنار برنامه مناسب می تواند سریعتر و راحت تر به بدن شما حجم دهد.

در این بخش با مزایا و معایب مکمل پروتئین وی ایزوله آشنا شدید، در بخش های دیگر سایت تاپ ناز می توانید در مورد پروتئین آلبومین و پروتئین کازئین هم بخوانید.

مطالب مشابه را ببینید!