مجله تاپ‌ناز‌

چه عاملی باعث تپش قلب و تنگی نفس می شود؟

چه عاملی باعث تپش قلب و تنگی نفس می شود؟

عوامل باعث تپش قلب و تنگش نفس می شوند + داروهای گیاهای تنظیم تپش قلب

دریچه های قلب به منظور هدایت جریان خون در مسیر درست و جلوگیری از بازگشت آن بسیار مهم است. وقتی که یک یا تعداد بیشتری از این دریچه ها دچار نقص می شوند، فشار بر عضله قلب افزایش پیدا می کند.
تپش قلب و تنگی نفس ممکن است در بعضی از شرایط پزشکی به همراه هم اتفاق می افتد. این شرایط به صورت معمول نیازمند توجه پزشکی فوری می باشند.

نپش قلب می تواند به عنوان ضربان قلب قابل توجه و مشهود تعریف شود. افراد اغلب در تعریف این شرایط می گویند که قلبم در حال بیرون افتادن از سینه است. این نشانه هشدار دهنده می تواند بدون ضرر باشد.

از سمت دیگر، تنگی نفس به واسه شرابط پزشکی مختلفی ایجاد می شود. در مان تا حد زیادی به دلایل نشانه ها بستگی دارد. در ادامه چند دلیل که در پس این دو نشانه هستند را توضیح داده ام.

وقتی که تپش قلب و تنگی نفس با هم رخ بدهد دلایل احتمالی چنین شرایطی محدود است که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود :

بیماری عروق کرونر

این بیماری زمانی شکل می گیرد که یک پلاک در شریان های تغذیه کننده قلب تشکیل شود.این شرایط محدود شدن جریان خون به قلب را موجب می شود و این به معنای دریافت اکسیژن و مواد مغذی کمتر توسط عضله قلب است. از دیگر علائم شایع بیماری عروق کرونر قلب می توان به درد قفسه سینه (آنژین)، ضربان قلب سریع، حالت تهوع، و تعریق اشاره کرد. درد قفسه سینه ممکن است با خوردن یک وعده غذایی بزرگ، تجربه هیجان یا استرس یا قرار گرفتن در معرض آب و هوای سرد شکل بگیرد.

آریتمی

قلبی سالم و عادی با یک ریتم خاص کار می کند. اگر در این ریتم اختلالاتی وجود داشته باشند، باید به پزشک مراجعه کنید. از دیگر نشانه های آریتمی قلبی می توان به سرگیجه، غش کردن، خستگی، و احساس ناراحتی در سینه اشاره کرد.

نارسایی قلبی

این شرایط پزشکی به عنوان ناکارآمدی عملکرد قلب تعریف می شود. خون با سرعتی آهسته تر در سراسر بدن پمپ می شود. این شرایط به عوارض دیگری در اندام هایی که به میزان کافی اکسیژن و مواد مغذی دریافت نمی کنند، منجر می شود. نارسایی قلبی می تواند در واکنش به یک حمله قلبی یا دیگر بیماری های زمینه ای که فشار مضاعفی را بر قلب وارد می کنند، مانند دیابت، بیماری کلیوی یا فشار خون بالا شکل بگیرد. افزون بر تپش قلب و تنگی نفس، از دیگر علائم نارسایی قلبی می توان به سرفه ای که موجب تولید خلط سفید رنگ می شود، سرگیجه، حالت تهوع، درد قفسه سینه، خستگی شدید و افزایش وزن ناگهانی اشاره کرد.

فیبریلاسیون دهلیزی

این بیماری یک نوع آریتمی قلبی است. فیبریلاسیون دهلیزی می تواند خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش دهد. از دیگر علائم آن می توان به کمبود انرژی، ناراحتی در ناحیه سینه، و سبکی سر اشاره کرد.

بیماری دریچه قلب

دریچه های قلب برای هدایت جریان خون در مسیر درست و جلوگیری از بازگشت آن اهمیت دارند. هنگامی که یک یا تعداد بیشتری از این دریچه ها دچار نقص می شوند، فشار بر عضله قلب افزایش می یابد. از دیگر علائم بیماری دریچه قلب می توان به سرگیجه و احساس فشار در سینه اشاره کرد. اگر این شرایط به نارسایی قلبی منجر شود، فرد ممکن است افزایش وزن ناگهانی به همراه تورم در نواحی قوزک پاها یا شکم را تجربه کند.

دلایل غیر قلبی تپش قلب و تنگی نفس

حملات هراس

اگر تپش قلب به همراه احساس اضطراب و استرس شکل می گیرد، احتمال تجربه یک حمله هراس وجود دارد. از دیگر نشانه های این شرایط می توان به تعریق بیش از حد، حال تهوع، و لرزش بدن اشاره کرد. این حملات زندگی فرد را در معرض تهدید قرار نمی دهند و در برخی موارد دریافت کمک روانی به همراه دارو می تواند در غلبه بر حملات هراس به شما کمک کند.

داروها

تپش قلب می تواند عارضه جانبی مصرف برخی داروها باشد، که از آن جمله می توان به داروهای مورد استفاده برای درمان آسم و اختلالات تیروئید اشاره کرد.

دلایل مرتبط با شرایط زنان

بارداری، یائسگی و قاعدگی ممکن است به واسطه نوسانات هورمونی موجب تپش قلب شوند. تپش قلب به طور معمول کوتاه مدت بوده و با ایجاد تعادل در سطوح هورمون متوقف می شود.

عوامل سبک زندگی ناسالم

برخی افراد متوجه شده اند که سطوح بالای استرس، سطوح بیش از حد کافئین، سیگار کشیدن، مصرف الکل یا مواد مخدر ممکن است زمینه ساز تپش قلب و تنگی نفس شوند.

شرایط پزشکی دیگر

تب بالا، فشار خون پایین، کم خونی، سطوح پایین قند خون یا پرکاری تیروئید می توانند به تپش قلب منجر شوند.

داروهای گیاهی برای تنظیم تپش قلب

تپش قلب را هر فردی در شرایط خاصی از زندگی تجربه کرده است، اما در بعضی از افراد، به یک مشکل همیشگی تبدیل شده است. قلب به صورت عادی بین 60 تا 100 بار در دقیقه می زند.

اگر ضربان قلب به کمتر از 60 یا بیشتر از 100 برسد، به آن تپش قلب می گویند. گیاهان دارویی بسیاری وجود دارند که می توان به کمک آنها تپش قلب را کنترل کرد. در ادامه با این گیاهان دارویی آشنا می شویم.

گل گاوزبان

گل گاو زبان از قدیم الایام برای آرامش اعصاب استفاده می شده و این آرامش، موجب تنظیم ضربان قلب می شود. گل گاوزبان علفی پرطرفدار است که هم برای بیماری‌ های مغزی و هم برای بیماری‌های قلبی معجزه می کند.

گل گاو زبان ایرانی یکی از معروف‌ترین گیاهان جهان است. از فواید این گیاه می توان به شادی‌آوری، رقیق‌کنندگی خون، تقویت قلب، درمان اضطراب و دلهره، درمان افسردگی و در نهایت کاهش فشارخون و تپش قلب اشاره کرد.

به لیمو

به‌ لیمو برای سلامتی انسان فواید زیادی دارد. از خواص به لیمو می توان به خاصیت آرام‌ بخشی، ضد تشنج بودن، ادرارآور بودن، درمان سرگیجه و تپش قلب اشاره کرد.

اسطوخودوس

اسطوخودوسیکی از داروهای گیاهی است که به درمان گیاهی تپش قلب کمک می کند. قسمت مورد استفاده گیاه اسطوخودوس، گل‌ها و سرشاخه‌های گلدار آن است. اسطوخودوس بوی خوبی دارد. ولی طعم آن کمی تلخ است. طبع این گیاه، گرم و خشک است و به درمان تپش قلب کمک می کند.

کندر

کندری که در عطاری ها وجود دارد، صمغ گیاه کندر است که مزه‌ای گس و تلخ دارد. جالب است بدانید که از کندر به سه صورت خوراکی، موضعی و بخور استفاده می شود. متخصصان طب سنتی اعلام کرده اند که مصرف کندر به درمان تپش قلب و تنظیم ضربان قلب کمک می کند. همچنین کندر برای باهوش شدن مفید است و به مادران باردار توصیه می شود با مشورت پزشک در دوران بارداری آن را بجوند.

بهارنارنج

بهارنارنج استرس و اضطراب را کاهش می دهد و در درمان تپش قلب تأثیرگذار است. همچنین برای درمان کم‌ خونی یا بی خوابی می توانید از آن بنوشید.

بادرنجبویه

بادرنجبویه برای سلامتی ما فواید زیادی دارد و در کنار آن، به تقویت قلب و انبساط روح کمک می کند. بادرنجبویه یک داروی ضد افسردگی است و مثل یک داروی مسکن روی دستگاه عصبی مرکزی تأثیر می گذارد و آرام‌بخش است. از بادرنجبویه به روش های مختلف مثل اسانس، عصاره روغنی، روغن، پماد، کمپرس و دم‌کرده استفاده می‌ شود. طبیعت آن هم گرم و خشک است.

منبع نیوزهلث

مطالب مشابه را ببینید!