مجله تاپ‌ناز‌

کاهش سریع درد دندان با این قرص و دارو

شاید شما هم دچار دندان درد شده اید و به دنبال درمان سریع دندان درد هستید و می خواهید خیلی سریع درد را تسکین دهید. دندان درد یکی از دردهای مزمن است که خواب و خوراک را از افراد میگیرد و البته قبل از اینکه به پزشک مراجعه کنید می توانید داروهایی را برای تسکین درد مصرف کنید.

داروهای موثر برای کاهش درد دندان و تسکین سریع درد

درد دندان دردی است که در اطراف و یا داخل دندان حس می شود و عموما این درد از درون دندان و یا اطراف لثه و استخوان ایجاد می شود. دندن درد می تواند یک درد ثابت و یا متناوب باشد و به صورت خود به خود و یا به دلیل یک عامل محرک بیرونی به وجود آید. چشم پوشی کردن از درد دندان که در هنگام غذا خوردن و یا خوابیدن حس می شود می تواند بسیار سخت باشد و باید دلیل این دندان درد را پیدا کرد و برای درمان آن خیلی سریع اقدام کرد.

دندان درد می تواند علائم متفاوتی داشته باشد و شدت آن هم متفاوت باشد. اما نکته دیگر این است که ممکن است منشا درد دندان به دلیل دندان نباشد. بعضی از مشکلات پزشکی مانند سردردهای میگرن، سینوزیت، درد عضلانی و حتی در مواردی نادر مانند سکته قلبی هم می توانند درد دندان را تقلید کنند و در حالی که منشا درد جایی دیگر است، فرد دندان درد را حس کند.

اگر اگر دلیل دندان درد شما پوسیدگی دندان و مشکلات مربوط به دندان باشد، باید روشی برای ساکت ککردن درد پیدا کنید تا به پزشک مراجعه کنید.

اگر دلیل درد دندان شما پوسیدگی باشد و مشکلات مربوط به دندان، باید راهی برای ساکت کردن این درد تا مراجعه به دندان پزشک پیدا کنید. در این بخش از تاپ ناز داروهای گیاهی که می توانند درد دندان را کم کنند را به شما معرفی می کنیم.

کاهش سریع درد دندان با این قرص و دارو

تسکین درد دندان با انواع داروها

استفاده از استامینوفن برای دندان درد

بعد از کشیدن دندان و کشیدن دندان عقل که در فک پایین قرار دارد بهترین دارو برای کنترل درد استفاده از استامینوفن است.

پس از کشیدن دندان ممکن است مسکن های زیادی برای شما تجویز شود که به به نظر می رسد بسیاری از آنها حداکثر به اندازه استامینوفن کارایی داشته باشند و با توجه به اینکه استامینوفن در بین داروهای ضد درد مختلف عوارض نسبتاً کمتری دارند بهتر است از این دارو در کنترل درد بیماران استفاده شود، در غیر این صورت بیمار ممکن است ناخواسته متحمل عوارض زیادی شود.

استامینوفن با نام Paracetamol هم در دنیا معروف است. هرچند خاصیت ضددردی دارد ولی خاصیت ضدالتهابی شناخته شده ای ندارد. استامینوفن بیشتر در ترکیب با سایر داروهای ضددرد تجویز می شود. در خانم های باردار هم استامینوفن ضددرد خوبی در تمام مراحل بارداری تلقی می شود.

استفاده ایبوپروفن برای دندان درد

ایبوپروفن یکی از داروهای مسکن برای دندان است که در دو دوز 200 و 400 میلی گرم موجود است. کسانی که دچار خونریزی و یا مشکلات قلبی هستند نمی توانند از قرص ایبوپروفن استفاده کنند.

این دارو بدون نسخه در ایران و بیشتر کشورها قابل تهیه است و اگر منع مصرفی برای این دارو نداشته باشید (مثلا خونریزی گوارشی، مشکلات قلبی مانند انجام جراحی بای پس قبلی اخیر و وجود حساسیت دارویی شناخته شده به این دارو و…) می توانید آن را برای دندان درد خود استفاده کنید. شکل ژلاتینی کپسولی این دارو (با نام ژلوفن در ایران شناخته شده) جذب گوارشی راحت تری نسبت به قرص دارد.

کتوپروفن دارویی هم خانواده با ایبوپروفن است که اثر قوی ای بر تسکین دندان درد دارد ولی در حال حاضر در بازار ایران به طور عمومی وجود ندارد. پیروکسیکام و کتورولاک در بازار ایران موجود است. کتورولاک از جمله داروهای این خانواده است که شکل تزریقی آن هم در بازار وجود دارد.

ژلوفن برای درمان دندان درد

ژلوفن (Gelofen) از مسکن های غیرکورتونی و از خانواده ایبوپروفن می باشد. از این تسکین دهنده درد در موارد بسیار استفاده می شود. دندان درد معمولا با مصرف این دارو رفع می شود. علاوه بر این از داروی ژلوفن در تسکین دردهایی مثل آرتریت یا درد مفاصل، درد استخوان، تب، نقرس و دردهای دوران قاعدگی استفاده می شود.این دارو معمولا به صورت کپسول یا قرص ژلوفن 400 یا 200 گرمی در داروخانه ها موجود است.

همچنین بخوانید : قرص ژلوفن برای چه افرادی ضرر دارد و نباید بخورند؟

 

استفاده از نوافن و دیگر داروهای ترکیبی برای دندان درد

نوافن یک قرص دندان درد قوی است و ترکیبی از ایبوپروفن، استامینوفن و کافئین می باشد. هر چند داروهای ترکیبی در تسکین دندان درد موثر است، ولی در مصرف آن ها باید احتیاط بیشتری نشان داد. چون احتمال آلرژی یا عوارض ناخواسته با افزایش تعداد ترکیب های دارو افزایش می یابد.

داروهای ترکیبی ضددرد اغلب حاوی ایبوپروفن، استامینوفن و کافئین هستند که در درمان دندان درد موثر شناخته می شوند. این داروها اغلب به شکل کپسول و با نام های تجاری مانند نوافن، آسیفن، مگافن و… عرضه می شوند ولی اغلب ترکیبات یکسانی دارند. ترکیب استامینوفن و کدیین هم در بازار ایران وجود دارد که بدون نسخه در حال حاضر از داروخانه ها قابل تهیه است.

در کشورهای دیگر داروهای ترکیبی ضددرد متنوعی که حاوی اکسی کدون (ضددرد مخدر) هستند، وجود دارند. هرچند داروهای ترکیبی در تسکین دندان درد تاثیر خوبی نشان داده اند ولی در مصرف آنها باید احتیاط بیشتری نشان داد زیرا احتمال حساسیت با عوارض ناخواسته با افزایش تعداد ترکیب های دارو ممکن است افزایش یابد.

کاهش سریع درد دندان با این قرص و دارو

مفنامیک اسید برای درد دندان و کاهش درد

مفنامیک اسید به دسته ای از داروها تعلق دارد که داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی نام دارند. این دارو برای تسکین دردهایی مانند دندان درد، دردهای عضلانی، دردهای ناشی از قاعدگی، سردرد و… مصرف می شود و تنها درد و التهاب را کاهش می دهد و تاثیری در درمان بیماری ندارد.

برخی از بیماران، به اشتباه مفنامیک اسید را چرک خشک کن می دانند و تصور می کنند که عفونت دندان آن ها با خوردن این دارو از بین می رود. برطرف شدن درد را هم به برطرف شدن عفونت دندان ربط می دهند. نام دارو وشکل رایج کپسولی آن هم (در بازار ایران) روی این برداشت نادرست اثر داشته است.

استفاده آنتی بیوتیک برای درمان دندان درد

مصرف آنتی بیوتیک به تنهایی کمکی به کاهش درد دندان نمی کند. در مواقع تورم و تب، آنتی بیوتیک ها ممکن است در کنترل علایم با کاهش فشار بافتی کمک کننده باشند، ولی آنتی بیوتیک هایی مانند آموکسی سیلین اثر ضد دردی ندارند.

همچنین بخوانید : آموکسی سیلین چست و چه عوارضی دارد؟

 

استفاده از دگزامتازون برای دندان درد

دگزامتازون و بتامتازون از جمله داروهای کورتونی هستند که متاسفانه در کشور ما مصرف و حتی تجویز آنها بیش از حد لازم است که برای سلامت زیانبار است. برای دریافت کورتون از داروخانه تجویز پزشک ضروری و فروش آنها بدون نسخه ممنوع است. کورتون هایی مانند دگزامتازون در دندان های معمولی نباید استفاده شوند. اثر این داروها بیشتر ضدالتهابی است. این داروها اصلا در خط اول و دوم تجویز دندان پزشکان نیستند و بهتر است تا جایی که ممکن است از آنها برای تسکین دندان درد استفاده نشود.

دیکلوفناک برای دندان درد

دیکلوفناک صورت قرص یا شیاف به عنوان ضددرد برای تسکین درد دندان می توانند استفاده شوند. ولی حقیقت این است که این داروها برتری بر داروهای معمول ندارند و دلیلی برای استفاده از این داروها در دندان درد نیست.استفاده از فرم تزریقی دیکلوفناک توصیه نمی شود و موارد فلج متعاقب مصرف به نوع تزریقی نسبت داده شده است.

استفاده از آسپرین برای درد دندان

آسپرین ساده دارویی برای تسکین دندان درد است اما چون اثرات آن در دوزهای معمول اندک است در دندانپزشکی به عنوان مسکن قوی برای دندان درد کاربردی ندارد.

آسپرین در دوزهای خاص ضد درد و ضدالتهاب خوبی است و اثرات جانبی کمی دارد. در کودکان نباید برای دندان درد آسپرین تجویز شود. آسپرین تشکیل لخته را در خون به تأخیر می اندازد و در بیمارانی که مشکلاتی مانند خونریزی یا زخم های گوارشی دارند نباید استفاده شود.

بی حس کننده ها یا ضد دردهای موضعی

ضددردهای مخدر

معروف ترین ضددرد مخدر کدیین است که در بازار ایران به صورت ترکیبی وجود دارد. ضددردهای مخدر عوارض جانبی زیادی دارند و استفاده از آنها برای دندان درد توصیه نمی شود. در برخی کشورها ضددردهای ترکیبی قوی تری حاوی مخدرهایی مانند اکسی کدون هم برای دندان درد تجویز می شود که در ایران این داروها فعلا برای تجویز دندان پزشکان در دسترس نیست. ترامادول و مخدرهای صناعی از این قبیل نباید برای دندان درد استفاده شوند.

 

اگر برای تسکین درد دندان به داروهای بالا دسترسی نداشتید در اینجا 8 داروی طبیعی برای درمان درد دندان را به شما معرفی می کنیم که هیچ عوارضی هم ندارند.

8 درمان طبیعی برای درمان درد دندان

روغن میخک برای تسکین درد دندان

میخک داروی گاهی ویژه درد دندان است. این گیاه داری مسکن طبیعی است و در صورت استفاده شدن باعث آرام شدن درد شما می شود.

اگر بافت لثه و زبان شما حساس باشد ممکن است با ریختن روغن روی منطقه درد حال شما بدتر شود پسر باید اینگونه عمل کنید :
2 قطره روغن میخک را بر روی یک پنبه بریزید و آن را تا زمان فروکش کردن درد، پشت دندان خود قرار دهید. اما می توانید از روش های طبیعی تر هم استفاده کنید. کافی است یک دانه میخک را بجوید تا روغن آن بیرون بزند.

میخک را تیم ساعت یا تا زمانی که دردتان آرام بگیرد در دهان خود نگه دارید.

 

سس زنجبیل و فلفل

زنجبیل و فلفل هر دو داروی ضد درد هستند. می توانید هر کدام از این دو ادویه را به صورت جداگانه استفاده کنید، زیرا که هر دوی این مسکن ها، پیام تسکین درد را به مغز می فرستند. برای گرفتن نتیجه بهتر، می توانید مخلوطی از این دو ماده را تهیه کنید و با روش زیر استفاده کنید :
به میزان مساوی این دو ادویه را با آب مخلوط کنید و یک سس درست کنید. توپ کوچکی از پنبه درست کنید و به سس آغشته کنید.

سپس آن را درست روی دندان بگذارید تا درد فروکش کند و اگر تحمل ندارید به سراغ روش بعدی بروید.

محلول آب نمک برای دندان درد

نمک یک ضد عفونی کننده قوی است. اگر دندان درد شما به دلیل عفونت است، می توانید از نمک استفاده کنید.آب نمک دور دندان شما را ضد عفونی می کند و مایع های التهابی را خارج می کند.

این روش درمانی را می توانید به این شکل استفاده کنید :

یک قاشق چای خوری نمک را در یک فنجان آب جوش حل کنید تا داروی فوق العاده ای بسازید. این محلول التهاب را کم کرده و بقایای آلودگی را از دهان شما پاک می کند. 30 ثانیه آن را در دهان تان بچرخانید و بعد بیرون بریزید.

اگر هم حوصله درست کردن آب نمک را ندارید، یک سرم نمکی از داروخانه بخرید و تا چند روز از محلولی که در سرم وجود دارد غرغره کنید.

دم کرده نعناع برای تسکین درد

دمنوش نعناع عطر خوبی دارد و می تواند باعث بی حس شدن شود. البته تنها دمنوش نعناع نیست که درد را آرام می کند، چای سیاه هم خاصیت ضد التهاب دارد و باعث کم شدن تورم می شود و درد را هم کم می کند. برای گرفتن نتیجه بهتر می توانید به این صورت عمل کنید :

یک قاشق چای خوری نعنا خشک را در یک فنجان آب جوش بریزید و برای دم کشیدنش 20 دقیقه صبر کنید. وقتی که دمنوش تان خنک شد، آن را در دهانتان بچرخانید و بعد بیرون بریزید.
اگر هم نعناع در دسترس ندارید و می خواهید از چای سیاه استفاده کنید، یک تی بگ را خیس کنید و روی ناحیه دردناک بگذارید و یا اینکه چای سیاه گسی را درست کنید و پس از خنک شدن، آن را چند بار در دهان تان غرغره کنید.

 

آب اکسیژنه برای تسکین درد دندان

اگر درد دندان شما باعث بدمزگی دهان می شود و همراه تب است، بهترین راه کاهش درد و مشکل استفاده از آب اکسیژنه است. اما مانند روش های طبیعی دیگر این هم یک روش موقتی است و تنها تا روز ویزیت پزشک شما را ارام نگه می داد و عفونت دندان را کم می کند. می توانید اینگونه عمل کنید :
برای کشتن باکتری ها و کم کردن ناراحتی تان، کمی آب اکسیژنه 3 درصد را قرقره کنید.
از این محلول تنها برای شستشو استفاده کنید و پس از چرخاندن آن در دهان تان، محلول را بیرون بریزید. بعد هم چند بار دهان تان را با آب خالی شست وشو دهید.

 

استفاده از یخ

فرقی نمی کند که درد دندان شما را کلافه کند یا درد شما را عذاب دهد؛ یخم همیشه مسکن موقتی خوب است و برای انواع درد مناسب مناسب است. اگر می خواهید تا قبل از رسیدن به دندانپزشک درد شما کمتر شود، از این روش ها کمک بگیرید:
چند قالب یخ را در یک کیسه پلاستیکی بریزید، پارچه نازکی را روی کیسه بپیچید و برای بی حس شدن دندان تان، 15 دقیقه آن را روی قسمتی از صورت خود که دندان دردناک در محدوده آن قرار دارد، بگذارید.

قدیمی ها می گفتند اگر دست تان را با یخ ماساژ دهید، درد دندان تان آرام می شود. آنها ادعا می کردند وقتی یخ را بین انگشت سبابه و شست می گذارید، اعصاب انگشت شما پیغام سرما را به مغزتان می فرستند و پیغام آرام شدن درد هم به دندان شما می رسد.

 

 استفاده از صمغ مر برای کاهش درد دندان

شیره درخت مرمکی یا همان صمغ مر می تواند دندان درد شما را آرام کند، پس اگر تا امروز نامش را نشنیده بودید، همین حالا برای تهیه کردنش به عطاری محله تان بروید. این صمغ التهاب دهان تان را کم کرده و به از بین رفتن باکتری ها کمک می کند. اگر یک عطاری کاردرست می شناسید که این صمغ در آن پیدا می شود، پس از تهیه کردن، آن را به این شیوه مصرف کنید:

یک قاشق چای خوری از پودر مر را در دو فنجان آب به مدت 30 دقیقه بجوشانید و اجازه دهید محلول تان خنک شود. بعد هم برای هر بار استفاده، یک قاشق چای خوری از این دارو را در یک فنجان آب بریزید و 5 تا 6 بار در روز غرغره این محلول را ادامه دهید تا به نتیجه مورد نظرتان برسید.

سیر برای کاهش درد ندان

سیر هم باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و هم می تواند به عنوان یک مسکن عالی برای درد شما باشد. برای گرفتن بهترین نتیجه از سیر به این صورت باید عمل کنید :

یک حبه سیر را بر روی دندان خود بگذارید و آن را بجوید. درد شما در چند دقیقه پس از جویدن سیر آرام می شود. اگر نتیجه را فورا مشهده نکردید، به جویدن سیر ادامه ندهید.

سیر درد شما را آرام می کند و مصرف مداوم آن باعث سفت و محکم شدن دندان های شما می شود.

مطالب مشابه را ببینید!