مجله تاپ‌ناز‌

سیر خام | سیر خام برای سلامت مفیدتر است یا سیر پخته؟

سیر خام

حتما از خواص سیر آگاه هستید و می دانید که سیر برای سلامت بدن مفید است ولی نمی دانید که سیر خام بهتر است یا سیر پخته شده. در این مطلب در مورد خواص سیر خام و سیر پخته شده به شما می گوییم.

سیر خام چه خواصی دارد و چطور باید سیر خام مصرف کنیم؟

سیر برای سلامت بدن خواص بیشماری دارد و این را نمی توان انکار کرد و توصیه های زیادی در مورد خوردن سیر در طب سنتی وجود دارد اما شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که آیا سیر خام بهتر است یا سیر پخته شده؟

احتمال فکر می کنید که سیر خام خواص بیشتری دارد و برای تسکین بعضی از دردها و بیماری ها شما هم سیر خام ممکن است مصرف کرده باشید.

سیر خام

سیر را پخته مصرف کنیم و یا سیر خام بخوریم؟

سیر یکی از سبزیجاتی است که همیشه در بازار موجود است. اما بهترین روش خوردن سیر به صورت خام است و یا پخته شده؟ شاید پاسخ این سوال را بدانید که همان سیر خام است.

ممکن است بعضی از افراد علاقه ای به صمرف سیر خام نداشته باشند زیرا بوی تندی دارد اما باید این را بدانند سیر خام ارزش غذایی خیلی بیشتری نسبت به سیر پخته شده و تفت داده شده دارد و در کل خیلی مفیدتر است.

فواید خوردن سیر خام

سیر بو و طعم تندی دارد که به دلیل ترکیب آلیسین در سیر است که با حرارت دادن از بین می رود، این ترکیب در سیر بسیار مهم است و خاصیت درمانی قابل توجهی دارد و به همین دلیل فواید سیر خام بیشتر از سیر پخته شده است و بهتر است سیر به صورت خام همیشه مورد استفاده قرار بگیرد.

البته این را باید بدانید که هنگام پخته شدن سیر با حرارت ممکن است ویتامین سی آن به شدت کاهش پیدا کند و به همین دلیل ویتامین C سیر خام خیلی بیشتر از سیر پخته شده است و در کل به شما توصیه می کنیم تمام سبزیجات و سیر با هتر است به صورت خام مصرف کنید تا از تمام مواد مفید آنها بهره مند شوید.

سیر خام

چرا سیر خام مصرف کنیم؟

پاسیخ سریع به این سوال این است که سیر یک ضد ویروس و ضد باکتری بسیار قوی است و برای سرفه و ورم سینه هم ناسب است؛ سیر برای درمان این موارد می تواند به کار برود :

  • سرفه
  • سرماخوردگی و آنفولازا
  • فشار خون بالا
  • ورم سینه
  • کشتن انگل های روده
  • کاهش سطح کسلترول بد خون
  • تنظیم قند خون
  • درمان عفونت گوش
  • تحریک ایمنی بدن
  • افزایش جریان صفرا

روش غلط مصرف کردن سیر خام

جویدن سیر شاید سخت باشد زیرا طعم سیر بسیار تند است. قورت دادن سیر خام درسته بسیار رایج است و مشکلات جویدن سیر را ندارد ولی باید به شما بگوییم که جویدن خیلی بهتر است زیرا مصرف سیر درسته ممکن است خطراتی در پی داشته باشد.

سیر خام

بهترین روش برای خوردن سیر خام

سیر را به شکل قرص خورد کنید و با آب بنوشید، سیر خام مقداری سفت است کمی سخت هضم می شود و به همین دلیل از قطعات کوچک سیر استفاده کنید.

انتخاب نوشیدنی به دلییل چربی آن باعث کم شدن طعم سیر می شود. می توانید یک اسموتی غلیظ آب و شیک خوردن قرص های سیر را خیلی اسان مصرف کنید.

سیر له شده هم گزینه مناسبی است و برای عفونت های دهان و گلو، گوش بسیار مناسب است. سیر کوچکی را بین دندان های آسیاب خود قرار دهید و خیلی آرام فشار دهید. مجبور نیستید که تمام سیر را بجوید.

خرد کردن سیر می تواند الاستین تولید کند که یک ماده ضد میکروب است. طعم کمی دارد و شیره آن از سمت گلو پایین می رود. یک دقیقه آن را در دهان نگه دارد و سپس به بیرون دهان تف کنید.

روش دیگر استفاده سیر با نان تست است به این منظور باید سیر را به خوبی خرد کنید و 2 قاشق چای خوری کره آب شده اضافه کنید و روی نان تست بریزید و پخش کنید.

سیر خام

مطالب مشابه را ببینید!