مجله تاپ‌ناز‌

دانستنی های جالب نیوزلند و حقایق خواندنی در مورد نیوزلند

نیوزلند

حقایق و دانستنی های جالب در مورد نیوزلند

نیوزیلند New Zealand یا زلاندنو کشوری در جنوب غربی اقیانوس آرام است، این کشور از دو جزیره بزرگ و تعداد زیادی جزیره کوچک تشکیل شده و مناطق خودمختار نیو، جزایر کوک، توکلائو و راس را هم در بر می‌گیرد.

زلاندنو فاصله زیادی با دیگر خشکی‌های کره زمین دارد، به طوریکه استرالیا نزدیکترین همسایه این سرزمین در دو هزار کیلومتری آن قرار دارد، دریای میان این دو کشور به دریای تاسمان معروف است. نزدیکترین همسایگان این کشور از شمال جزایر تونگا، فیجی، نیوکالدونیا هستند.

زلاندنو بیش از ۸۰ میلیون سال از خشکی‌های دیگر زمین جدا بوده‌است و این موجب شده تا مجموعه منحصربه‌فردی از جانوران و گیاهان را در خود جای دهد. زلاندنو یکی از آخرین سرزمین‌هایی است که انسان پا به آن گذاشت. پولینزی‌ها در حدود سال‌های ۱۲۵۰ تا ۱۳۰۰۰ میلادی نخستین انسان‌هایی بودند که وارد جزایر زلاندنو شدند و فرهنگ مائوری را شکل دادند. آبل تاسمان دریانورد هلندی نخستین اروپایی بود که در سال ۱۶۴۲ وارد زلاندنو شد. در سال ۱۸۴۰ بزرگان مائوری در قراردادی با پادشاهی بریتانیا این سرزمین را مستعمره بریتانیا اعلام کردند.

بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۳ حدود ۷۴ درصد از جمعیت چهارونیم میلیون نفری زلاندنو اروپایی‌تبار هستند و مائوری‌ها با ۱۵ درصد بزرگترین اقلیت قومی را شکل می‌دهند. آسیایی‌ها نزدیک به ۱۲ درصد و ساکنان جزایر اقیانوسیه بیش از ۷ درصد جمعیت این کشور را شامل می‌شوند. فرهنگ زلاندنو آمیزه‌ای از فرهنگ مائوری و نخستین مهاجران بریتانیایی است که با ورود بیشتر مهاجران از نقاط دیگر دنیا متنوع‌تر شده‌است.انگلیسی و مائوری دو زبان رسمی این کشور هستند و انگلیسی زبان رایج کشور محسوب می‌شود.

زلاندنو در زمره کشورهای توسعه‌یافته و متمول قرار داشته و در سال ۲۰۱۳ هفتمین کشور دنیا از نظر شاخص توسعه انسانی بوده است. اما اقتصاد آن بسیار متکی به صادرات محصولات کشاورزی و دامپروری است.

رئیس حکومت زلاندنو ملکه الیزابت دوم است، فرماندار کل که با پیشنهاد پارلمان زلاندنو انتخاب می‌شود، مسئولیت امضای قوانین را برعهده دارد، هرچند قدرت او و ملکه کاملاً تشریفاتی است و پارلمان که در انتخابات عمومی برگزیده می‌شود تنها مرجع قانون‌گذاری در کشور است ونخست‌وزیر را که در رأس قوه مجریه قرار می‌گیرد انتخاب می‌کند.

نیوزیلند بیش از ۸۰ میلیون سال از دیگر خشکی‌های کره‌ی زمین جدا بود و حدود ۸۰۰ سال است که کشف شده است. این کشور هم‌اکنون از کشورهای توسعه یافته‌ی جهان است و اقتصاد آن بر کشاورزی و دامپروری تکیه دارد. در این مقاله به معرفی ۳۳ حقیق جالب این کشور می‌پردازیم:

حقایق خواندی در مورد نیوزلند

۱. نیوزیلند بخشی از قاره‌ی «Zealandia» است که ۹۳ درصد آن زیر آب قرار دارد.

نیوزلند

۲. نیوزیلند تا ۸۰۰ سال پیش کشف نشده بود و هیچ انسانی تا آن زمان در آن زندگی نمی‌کرد.

۳. بیشتر جمعیت ۴/۵ میلیون نفری نیوزیلند اروپایی تبار هستند. بومی‌های «مائوری» با ۱۵ درصد جمعیت، بزرگترین اقلیت این کشور هستند.

۴. ملکه الیزابت دوم، هم ملکه‌ی نیوزیلند است و هم رئیس دولت.

۵. زبان اشاره یکی از ۳ زبان رسمی نیوزیلند است.

۶. نیوزیلند سریع‌ترین کشور جهان در زمینه‌ی ایجاد کسب و کار است. در این کشور می‌توانید در عرض یک روز تجارت خود را راه بیندازید!

۷. حدود سال ۱۳۰۰ میلادی، اهالی جزایر پولینزی به نیوزیلند کنونی آمدند و فرهنگ و تمدن مائوری را در این کشور توسعه دادند.

۸. در حال حاضر نام نیوزیلند در زبان مائوری «Aotearoa» است که آن را به «سرزمین ابر سفید طولانی» ترجمه می‌کنند.

۹. نیوزیلند جزو اولین کشورهای مستقل و مدرنی بود که به زنان حق رای داد.

۱۰. در همه جای جهان به‌جز آمریکا و نیوزیلند تبلیغ مستقیم دارو توسط شرکت‌های داروسازی به مشتریان غیرقانونی است.

۱۱. در نیوزیلند هیچ مار خاکزی وجود ندارد.

۱۲. در سال ۲۰۱۳ یک باکتری در نیوزیلند شناخته شد که به تمام آنتی بیوتیک‌های شناخته شده در جهان مقاوم است.

۱۳. طبق گزارشات سازمان شفافیت بین‌الملل در شاخص درک فساد، دانمارک و نیوزیلند کشورهایی با کمترین آمار فساد اداری و اقتصادی در جهان هستند.

۱۴. خیابان «سنت بالدوین» در شهر «دنیدن» نیوزیلند با ۳۸ درجه شیب، شیب‌دارتریرن خیابان جهان است.

نیوزلند

۱۵. نام یکی از سواحل نیوزیلند «ساحل ۹ مایلی» است؛ اما طول آن تنها ۵۵ مایل است.

۱۶. تجارت سازمان یافته‌ی پریدن از ارتفاع با طناب، برای اولین بار در سال‌های ۱۹۸۰ در نیوزیلند ایجاد شد.

۱۷.  کندن چنگال‌های گربه در ۲۲ کشور از جمله آلمان، فنلاند، سوئیس، استرالیا، نیوزیلند و ژاپن غیر قانونی است! این کار در آمریکا مشکل قانونی ندارد.

۱۸. در آرم نیروی هوایی سلطنتی نیوزیلند پرنده‌ی کیوی وجود دارد که توانایی پرواز ندارد.

نیوزلند

۱۹. در سال ۲۰۰۶ یک مرد استرالیایی تلاش کرد که نیوزیلند را در سایت «Ebay» با شروع قیمت ۰/۰۱ دلار استرالیا به مزایده بگذارد! او موفق شده بود قبل از بستن این مزایده توسط سایت، این قیمت را به سه هزار دلار استرالیا برساند!

۲۰. نیوزیلند درخواست ویزای اقامت افرادی چاق را رد می‌کنند! در چندین مورد ویزای افراد به‌ دلیل چاقی رد شده است!

نیوزلند

۲۱. در نیوزیلند تبلیغات تلویزیونی در روزهای کریسمس، عید پاک، جمعه و روز آنزاک ممنوع است!

۲۲. در سال ۱۹۹۶ یک مرد در نیوزیلند به زور وارد ایستگاه رادیویی شد و مدیر آن را گروگان گرفت و درخواست کرد آهنگ «پیوند رنگین کمان» از «قورباغه کرمیت» (که یک عروسک برنامه‌های کودک است) از رادیو پخش شود!

۲۳. در نیوزیلند حلزون گوشت‌خوار غول پیکر وجود دارد.

نیوزلند

۲۴. در طول جنگ جهانی اول نیوزیلند ارتشی ۱۰ هزار نفری از مردان را تشکیل داد که حدود ۱۰ درصد جمعیت آن زمان نیوزیلند بود.

۲۵. کمترین فاصله‌ی دستمزد آقایان و خانم‌ها در جهان در نیوزیلند است که این فاصله به کمتر از ۵ درصد می‌رسد.

۲۶. «تواتارا» (خزنده‌ی سمندر) یک خزنده‌ی نیوزیلندی است که قبل از نسل دایناسورها وجود داشته است. این خزنده ۳ چشم دارد.

۲۷. قدیمی‌ترین فسیل کشف شده از گونه‌ای از پنگوئن‌ها، در نیوزیلند کشف شده است که قدمت آن به ۶۲ میلیون سال قبل بازمی‌گردد و در اوایل عصر «پالئوسن» زندگ می‌کرد.

۲۸. در جنگ جهانی دوم آمریکا و نیوزیلند به‌طور مخفیانه «بمب‌های سونامی» را آزمایش کردند که برای از بین بردن شهرهای ساحلی طراحی شده بود.

۲۹. دادگاه نیوزیلند اجازه داد نام یک بچه را «استگاه اتوبوس شماره ۱۶» (Number 16 Bus Shelter) بگذارند!

۳۰. مردم بومی مائوری فقط ۱۵ درصد جمعیت نیوزیلند را تشکیل می‌دهند؛ این در حالی است که ۵۰ درصد زندانیان این کشور از اهالی مائوری هستند!

۳۱. اگر تمامی انسان‌های این کره‌ی خاکی به همان تراکمی زندگی کنند که مردم در «منهتن» زندگی می‌کنند، کل جمعیت جهان در نیوزیلند جا می‌شدند!

۳۲. پرنده‌ی کیوی حیوان ملی نیوزیلند است.

۳۳. در جنگ جهانی دوم سربازان آمریکایی در نیوزیلند شورش کردند، چون نمی‌خواستند با سیاه پوستان در یک جا غذا بخورند یا بمانند.

نیوزلند, اطلاعات خواندنی در مورد نیوزلند

مطالب مشابه را ببینید!