مجله تاپ‌ناز‌

کاهش اشتها با گیاهان دارویی مخصوص

کاهش اشتها با گیاهان دارویی مخصوص

معرفی بهترین گیاهان دارویی برای کاهش اشتها

یکی از روش های کاهش اشتها استفاده زیاد از فیبر است که باعث پیشگیری از پرخوری می شود. این اقدام ممکن است برای کنترل اشتها کافی نباشد و به همین دلیل باید از گیاهان دارویی هم استفاده کرد. بعضی از گیاهان دارویی هورمون های گرسنگی را متعادل می کنند و به شما احساس سیری می دهند. بر خلاف قرص های لاغری، گیاهان دارویی دارای مواد تشکیل دهنده مصنوعی نیستند و در بیشتر موارد اثر جانبی خاصی ندارند.

بخوانید : فیبر چیست و نقش فیبر در رژیم غذایی چیست و چه فایده ای دارد؟

روغن اساسی گریپ فروت

گریپ فروت ماده غذایی چربی سوز است. گریپ فروت ترکیباتی دارد که سوخت و ساز را بهبود می دهند و باعث تنظیم اشتها می شوند.

پژوهش ها نشان میدهد که روغن اساسی گریپ فروت می تواند باعث سرکوب اشتها و کاهش وزن شود.  رایحه این روغن می تواند هوس غذایی را کاهش دهد و احساس پری را تقویت کند. شما می توانید به مدت 15 دقیقه در هفته خود را در معرض این رایحه قرار دهید.

کاهش اشتها با گیاهان دارویی مخصوص

کپسایسین برای کنترل اشت

کپساسین نوعی ترکیب است که در فلفل چیلی وجود دارد. این ترکیب به واسطه ویژگی های تسکین دهنده درد شناخته شده است. کپسایسن می تواند باعث کاهش وزن شود و دیابت را کنترل کند.

ترکیب کپسایسین و چای سبز می تواند گرسنگی را سرکوب کند و احساس سیری را بیشتر کند.

استفاده از چای یربا ماته

چای یربا ماته به صورت وسیعی در آمریکای جنوبی مصرف می شود. این نوشیدنی حاوی مواد مغذی و آنتی اکسیدان هایی می باشد که عملکرد ذهنی، گوارشی و سطوح انرژی را بهبود می بخشد و باعث کنترل اشتها می شود. نتایج مطالعه روی حیوانات که صورت گرفت نشان داد که چای ماته احساس پری را تقویت می کند، که در نتیجه مصرف غذا کاهش پیدا می کند. مطالعه دیگر نشان می دهد، شرکت کنندگانی که عصاره یربا ماته مصرف کرده بود در مقایسه با افرادی که دارونما دریافت کرده بوند، غذای کمتری مصرف کردند.

عصاره چای سبز برای کنترل اشتها

چای سبز همان طور که می دانید یکی از بهترین نوشیدنی های جهان است و شواهد نشان می دهد که می تواند اشتها را کم کند. مطالعه که در طی 12 هفته انجام شد، نشان داد که مصرف 857 میلی گرم عصاره چای سبز در هر روز می تواند سطوح گرلین (هورمون گرسنگی) را کم کند. همچنین، شرکت کنندگان کاهش هر چه بیشتر وزن خود و بهبود سطوح کلسترول را تجربه کردند. به این نکته باید اشاره کرد که مصر زیاد چای سبز می تواند باعث سردرد، یبوست و دیگر اثرات منفی هم بشود. اما اگر در روز 4 تا 6 فنجان چای سبز می نوشید، دیگر نگران نباشید.

 

زعفران برای کاهش اشتها

رعفران ادویه نارنجی رنگ است که از گلی به نام Crocus Sativus تهیه می شود. زعفران از گذشت ههای دور برای مقاصد پزشکی و اشپزی مورد استفاده قرار گرفته است.

پژوهش ها نشان می دهد که عصاره زعفران می تواند مصرف تنقلات و میان وعده را کم کند و خلق و خو را بهوبد بخشد. این مساله ثابت شده است که زعفران با افسردگی هم می تواند مبارزه کرندو پرخوری احساسی را م کنترل کند. می توانید با اضافه کردن این ادویه به غذای خود یا مصرف عصاره زعفران از فواین این ادویه بهره مند شوید.

 

این گیاهان دارویی برای زنان باردار و زنان شیرده اصلا توصیه نمی شود و باید قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

بخوانید : 11 توصیه برای کاهش اشتها

مطالب مشابه را ببینید!