چگونه می توانیم گوشت قرمز را از رژیم غذایی خود حذف کنیم؟

افرادی که گوشت قرمز نمی خورند این موارد را مصرف کنند

کسانی که به گوشت قرمز علاقه دارند خیلی کمتر از افرادی که هیچ گاه گوشت قرمز میل نمی کنند، دچار کمبود مواد غذایی مانند ویتامین ب 12 و یا آهن می شوند.

اگر بدرستی گوشت را از رژیم غذایی حذف نکنید می تواند برای سلامت شما عواقب جدی داشته باشد و متخصصان علم تغذیه توصیه کرده اند که باید گوشت را هوشمندانه کنار بگذارید و سپس رژیم غذایی متعادل و سالمی را دنبال کنید.

مصرف متعادل تخم مرغ:

تخم مرغ غذایی کامل است که مقدار زیادی پروتئین حیوانی دارد. اگر گوشت قرمز مصرف نمی کنید و کلسترول خون شما هم بالا نیست می توانید در برنامه غذایی روزانه خود مقدار زیادی تخم مرغ قرار بدهید.می توانید تخم مرغ های ارگانیک مصرف کنید تا از فواید بیشتری بهره مند شوید.

چگونه می توانیم گوشت قرمز را از رژیم غذایی خود حذف کنیم؟

احتیاط در مصرف لبنیات: 

خیلی از افرادی که گوشت قرمز نمی خورند، علاقه زیادی به مصرف لبنیات دارند. اما محصولات پرچرب بیش از آنچه که شما فکر می کنید برای شما ضرر دارند و باعث اختلال هضم می شوند. بهتر است نوع کم چرب و یا بدون چربی لبنیات را مصرف کنید و یا سراغ شیرهای گیاهی مانند شیرسویا و یا شیر بادام بروید زیرا پر خواص هستند.

کاهش مصرف فراورده های تصفیه شده: 

اکثر افرادی که گوشت قرمز مصرف نمی کنند ممکن است بیش از حد آرد مصرف کنند. مصرف آرد تصیفه شده می تواند خیلی زود شما را چاق کند و باعث ابتلا به سوء تغذیه شما شود. با جای مصرف آرد سفید موجود در انواع شیرینی، کلوچه و یا نان و ماکارانی، می توانید بیشتر سبزیجات و سالاد مصرف کنید تا بتوانید به مقدار مناسب ویتامین، مواد معدنی و فیبر دریافت کنید.

چگونه می توانیم گوشت قرمز را از رژیم غذایی خود حذف کنیم؟

انتخاب درست ماهی ها:

اگر گوشت قرمز مصف نمی کنید ولی هنوز هم ماهی مصرف می کنید پس بهتر از ماهی های بزرگ که بسیار چرب هستند، ماهی آزاد یا تن دوری کنید و این نوع ماهی ها را مصرف نکنید زیرا حاوی فلزات سنگین هستند و البته برای کودکان و زنان باردار هم خطرناک هستند. ماهی های چب مانند ماهی ساردین و ماهی سفید را می توانید با خیال راحت مصرف کنید.

مصرف منابع کلسیم:

بجز شیر که منبع خوب کلسیم است می توانید منابع دیگر این ماده معدنی مانند دانه کنجد، کلم بروکل، بادام و … را هم مصرف کنیذ.

پیشگیری از فقر ویتامین ب 12:

کمبود ویتامین ب 12 در کسانی که گوشت استفاده نمی کنند رایج است و موارد شدید آن باید حتما مکمل این ویتامین را مصرف کنند. این ویتامین در محصولاتی مانند غذاهای دریایی، ماهی، تخم مرغ و لبنیات هم یافت می شود و می توان گفت که تنها منبع آن گوشت قرمز نیست.

مصرف کافی آهن:

مکمل آهن در افرادی که محصولات حیوانی مانند گوشت قرمز مصرف نمی کنند، تحت نظر پزشک صروری است. اگر شما دچار کم خونی فقر اهن نیستید ولی بهتر است بطور مرتب اسفناج، آجیل هایی مانند پسته و جعفری، چغندر قند، عدس، جو و کلم بروکلی را مصرف کنید.

مصرف سبزیجات حاوی پروتئین: 

خیلی از غذاهای گیاهی غنی از پروتئین هستند و برای کسانی که گوشت قرمز مصرف نمی کنند، مناسب هستند. توصیه می کنیم که آجیل ها و دانه ها، حبوبات، دانه ای کامل مانند جو و گندم و نخودفرنگی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

مطالب مشابه را ببینید!