مجله تاپ‌ناز‌

بازگشت به زندگی پس از طلاق و شروع زندگی جدید پس از جدایی

بعد از جدایی و روزهای تلخ و سخت، می بایست که مرد و زن به روزهای قبل بازگردند و زندگی پس از طلاق را شروع کنند. شروع زندگی جدید پس از جدایی ممکن است با سختی هایی همراه باشد.

پس از طلاق ممکن است فرد دچار مشکلات و افسردگی شود و با باور کردن طلاق و جدایی و کنار آمدن با آن می توان یک زندگی جدید را شروع کرد و به زندگی عادی بازگشت.

شروع زندگی جدید پس از طلاق و انواع جدایی از یار

یکی از معضلات اجتماعی که بسیار هم رواج پیدا کرده است طلاق است. طلاق و جدایی از همسر انواع متفاوتی دارد و همیشه با مشکلات زیادی همراه است، چه رابطه کوتاه مدت باشد و چه دراز مدت باشد. زندگی پس از طلاق برای افراد تا مدت ها سخت و ناراحت کننده است.

برای اینکه بتوانید زندگی موفقی پس از طلاق و جدایی را تجربه کنید باید به نکاتی توجه داشته باشید که در این مطلب آنها را به شما می گوییم. طلاق آخرین شیوه درمانی است و تا شیوه های درمانی دیگر هستند، نباید به سمت طلاق پیش رفت.

شما با روش های متفاوت مانند تقویت های باورهای دینی، محبت صادقانه بین مرد و زن، صبر و خویشتن داری، قناعت کردن و … می توانید از طلاق پیشگیری کنید و از همسرتان جدا نشوید.

زندگی زنان و مردان پس از طلاق گرفتن

مردان در مقابله با تمامی مراحل مختلف قطع رابطه از خانم های ضعیف تر عمل می کنند و د طی چند سال اول پس از طلاق، روابط کمتری با دوستانشان برقرار می کنند.

خانم ها در مقایسه با مردان در مواجهه با بحران ناگهانی مانند طلاق، با شرایط بهتر کنار می آیند و در مقابله با تمامی مراحل مختلف قطع رابطه از مردان قوی تر هستند و در طی چند سال اول پس از طلاق، روابط بیشتری با دوستانشان برقرار می کنند و وقت بیشتری را صرف خانواده شان می کنند در حالی که مردان بیشتر به دنبال لذت های موقتی هستند.

آقایان باید اصلا به قطع رابطه کامب فرزندان با مادر خود اصرار و در مقابل فرزندان از مادرشان بدگویی نکنند زیرا در این صورت روابط اجتماعی منفی را جایگزین روابط اجتماعی مثبت می کنند.

مردان اگر خواستند که فرزندی از همسر ودم خود داشته باشند، قبل از اقدام، موضوع را با فرزند یا فرزندان زن اول باید در میان بگذارند و به او حق انتخاب بدهند. به هر صورت آسیب طلاق مردانه و زنانه ندارد و متوجه تمام افراد اعم زا زن و مرد و فرزندان و خانواده های دو طرف است.

بازگشت به زندگی پس از طلاق

انواع طلاق و زندگی بعد طلاق

طلاق دائم دو نوع است که به دو دسته رجعی و بائن تقسیم می شود که هر کدام با توجه به شرع و قانون شرایط خاص خود را دارند.

طلاق رجعی می نامند : 

طلاق رجعی یعنی اینکه زمانی که طلاق در بین زن و مرد صورت گرفت ، مرد می تواند برای شروع دوباره زندگی مشترک بدون اقدام دوباره جهت ثبت و خواندن صیغه ازدواج زن را به زندگی برگرداند اما این برگشت زن حتما باید در دوران عده باشد .

اقدام به بازگشت زن فقط باید از طرف مرد باسشد و اگر زن اقدام کند هیچ تاثیری نخواهد داشت. اقدام به بازگشت زن توسط مرد یا باید کلامی باشد یعنی مرد از زن درخواست کند که برگردد و یا با رفتار و اعمال باشد یعنیس مرد از طریق محبت کردن به زن خواستار برگشت او باشد .

در طلاق رجعی تا هنگامی که زن در دوران عده قرار دارد همسر مرد شناخته شده و مرد باید به او نفقه بپردازد و در صورتی که مرد خواهان ازدواج دوباره باشد، باید به دادگاه رفته و از او اجازه بگیرد.

در طلاق رجعی، زن و شوهر از هم ارث می برند، مرد تا زمانی که مدت عده پایان نیافته ، نباید مطلقه رجعیه خود را از محل سکونتش خارج کند.

بخوانید : زندگی زنان بعد از طلاق و جدایی چگونه می شود؟

طلاق بائن می نامند :

به این معنی است که مرد اگر خواهان برگرداندن زنش باشد نمی تواند اقدامی برای بازگشت زنش داشته باشد مگر اینکه او را طبق تشریفات قانونی و شرعی دوباره به عقد خود درآورد.

جدایی کامل دو همسر از یکدیگر یکی از آثار مهم طلاق بائن است و بر اثر این طلاق، مرد می تواند بی اجازه دادگاه ازدواج کند و نباید به زن سابق خود نفقه بپردازد. زن و مرد در این نوع طلاق از هم ارث نمی برند و زن بعد از طلاق باید خانه شوهر را ترک کند و بعد از عده می تواند ازدواج کند و به دلخواه خود زندگی کند.

اگر درحال بیماری، شوهر زن خود را طلاق دهد و زن دیگر ازدواج نکند و بر اثر آن بیماری بمیرد، زن از او ارث می برد اگرچه طلاق بائن باشد.

بازگشت به زندگی پس از طلاق

روش های بازگشت به زندگی بعد از طلاق و جدایی

اگر می خواهید یک زندگی جدید را شروع کنید و پس از طلاق زندگی خوبی داشته باشید باید این اصول و نکات را بدانید.

فرق است بین پاک کردن و پایان دادن

بین پایان دادن و پاک کردن آن باید تمایز قائل شوید یعنی با پایان دادن به یک رابطه، خاطرات زندگی مشترک خود را فراموش نکنید. خیلی از افراد در هنگام جدایی به دلیل هجوم احساسات مختلف مانند خشم، غم، تنفر و … به صورت ناخودآگاه سعی می کنند خاطراتن زندگی مشترک خود را فراموش کنند و احساس می کنند خوشبخت نیستند یا مورد آزار قرار گرفته اند.

طلاق را باور کنید

طلاق فشار روانی زیادی روی افراد ایجاد می کند و در آن احتمال اینکه فرد دچار افسردگی و بیماری های روان تنی بشود زیاد است. بهتر است برای طلاق هم مانند اتفاقات دیگر زندگی مراسمی برگزار کنید تا بتوانید طلاق را باورپذیر کنید.

البته منظور این نیست که جشن طلاق برگزار کنید بلکه این است که با یادآوری روزهای خوش در زندگی قبلی خود چیزهایی که از آن یاد گرفته اید، مانند نکات مثبت طرف مقابل و … را روی کاغذ بنویسید و سپس آن را بسوزانید یا پاره کنید تا متوجع شوید آن زندگی دیگر به آخر رسیده است و باید زندگی نویی را شروع کنید.

شناخت احساسات ناشی از طلاق

قرار گرفتن در جمع های دوستانه و خانواده برای دور کردن احساست ناخوشانید مانند خشم، گناه، غم و اندوه بسیار موثر می باشد. به رسمیت شناختن طلاق به افراد مطلقه کمک می کند از این احساسات ناخوشایند فاصله بگیرند و آنها را به عنوان بخشی از موضوع جدایی قبول کنند.

بخوانید : روزهای سخت بعد از جدایی و طلاق را چگونه تحمل کنیم؟

مطالب مشابه را ببینید!