آیا سیم کارت رایتل بخریم؟

سیم کارت رایتل
سیم کارت رایتل

ارایه خدمات اپراتور نسل سوم در ایرانی در حالی هنوز فراگیر نشده است که نسل های بعدی شبکه های بی سیم یعنی نسل چهار در دنیا در حال تجاری شدن است. اما در بازار نوظهور اینترنت ایران این سوال مهم مطرح است که برای دسترسی به اینترنت کدام یک از گزینه های موجود در بازار را انتخاب کنیم؟ در زیر به بررسی خرید سیم کارت دیتای رایتل و مقایسه آن با خریدADSL یا وایمکس می پردازیم:

1- هزینه

یکی از مهمترین پارامترهای تعیین کننده برای خرید سرویس اینترنت پرسرعت هزینه آن است. هزینه سرویس دیتای رایتل در جشنواره جدید این شرکت (باران) به شدت رقابتی است به طوری که هزینه سرویس پایه یک ماهه با یک گیگ ترافیک تنها 12500 تومان است. البته هزینه سیم کارت 20 هزار تومانی و اگر گوشی یا تبلت مناسب ندارید هزینه مودم 120 هزار تومانی را باید اضافه کرد. با این حال هزینه ماهانه آن کاملاً قابل مقایسه با ADSL و وایمکس است.

2- پوشش شبکه

این فناوری 3G کاملاً بر ADSL برتری دارد ولی وایمکس می تواند با آن رقابت کند البته پوشش وایمکس ایرانسل کاملاً محدود بوده و تنها در 7 استان پوشش دارد اما وایمکس مبین نت نیز در 120 شهر پوشش دارد که از این منظر برتری نسبت به رایتل در حال حاضر  در 16 استان پوشش دارد و در حال تکمیل پوشش خویش است.

3- سرعت و کیفیت

بر اساس مشاهدات حضوری و تست کارشناس سایت آی مک در حال حاضر به دلیل اندک بودن تعداد کاربران با کیفیت بالایی می توان دسترسی به اینترنت پرسرعت را داشت و نتایج تست سرعت سیم کارت دیتا از ADSL و وایمکس بهتر بوده است.

4- نتیجه گیری

اگر در حال حاضر اینترنت پرسرعت ندارید بدانید که لازم است که یک مودم با قیمت حدود 100 هزار تومان برای هر سه فناوری معرفی شده لازم است تهیه کنید. از نظر هزینه ماهیانه این سه سرویس تفاوت چندانی با هم ندارند ولی مزیت مهم رایتل قابلیت جابجایی آن است که قبل خرید ببنید که آیا به کار شما می آید یا خیر در غیر این صورت به هر حال ADSL ارزان ترین سرویس بوده برای کاربر خانگی و تجاری برتری قابل ملاحظه دارد. ولی اگر شما به اینترنت در حال حرکت حتی تا سرعت 150 کیلومتر در ساعت نیاز دارید در اینجا رایتل بی رقیب است.

مطالب مشابه را ببینید!