رامنی برنامه‌‌ ای برای حمله به ایران ندارد

مواضع جدید کاندیدای جمهوری‌خواه:

رامنی برنامه‌‌ای برای حمله به ایران ندارد

داز زمان تشدید رقابت‌ها میان باراک اوباما و میت رامنی، بیشتر تحلیلگران از کاندیدای جمهوری‌خواه به عنوان سیاستمداری جنگ طلب یاد می‌کنند که احتمال حمله نظامی به ایران در صورت ریاست‌‌جمهوری وی افزایش می‌یابد. با این حال، گویا وی به مرور موضع خود را در این زمینه تغییر داده است.

 

میت رامنی

 

از زمان تشدید رقابت‌ها میان باراک اوباما و میت رامنی، بیشتر تحلیلگران از کاندیدای جمهوری‌خواه به عنوان سیاستمداری جنگ طلب یاد می‌کنند که احتمال حمله نظامی به ایران در صورت ریاست‌‌جمهوری وی افزایش می‌یابد. با این حال، گویا وی به مرور موضع خود را در این زمینه تغییر داده است.

به گزارش «تابناک»، یکی از مشاوران میت رامنی، کاندیدای جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اظهار داشته در صورت انتخاب وی به ریاست جمهوری، احتمال حمله رژیم اسرائیل به ایران کاهش می‌یابد، زیرا رامنی روابط با اسرائیل را که در دوره اوباما تنش آلود شده، بهبود خواهد بخشید.

به نوشته سایت خبری «آروتز شوا»، «داو زاخیم»، مشاور سیاست خارجی رامنی، استراتژی وی درباره ایران را مبتنی بر تحریم‌ها دانسته و گفته: در صورت پیروزی، رامنی تحریم‌ها علیه ایران را شدت خواهد بخشید و همچنین در راستای بهبود روابط با اسرائیل اقدام خواهد کرد.

زاخیم که در دوره‌های ریاست جمهوری جورج بوش و رونالد ریگان، مقامات مهمی را در دولت آمریکا بر عهده داشته، تنها راه جلوگیری از اقدام یکجانبه اسرائیل در حمله به ایران را جلب اعتماد اسرائیلی‌ها دانسته است.

به باور وی، در صورتی که نتانیاهو پس از انتخابات پیش رو، بار دیگر قدرت را به دست بگیرد و اوباما نیز دوباره به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شود، نتانیاهو تمایل بیشتری خواهد داشت که به اقدام نظامی یکجانبه دست بزند، زیرا روابطش با واشنگتن خوب نیست.

زاخیم در این رابطه گفته: «آنچه رامنی می‌خواهد انجام دهد، جلب اعتماد اسرائیلی‌ها با بستن همه روزنه‌های موجود در تحریم‌ها و واقعی‌تر نمایاندن این قضیه است که نه ما و نه اسرائیلی‌ها، نباید به ایران حمله کنند».

وی مدعی شده اوباما در مدیریت روابط با اسرائیل ناکام بوده و همین باعث شده در نظرسنجی‌ها، وی به عنوان نامحبوب‌ترین رئیس جمور آمریکایی در میان اسرائیلی‌ها شناخته شود.

در ادامه، مشاور رامنی اوباما را به سبب معاف کردن برخی کشور‌ها، از جمله چین از تحریم‌های ایران مورد انتقاد قرار داده و با اشاره به اینکه هم‌اکنون نزدیک بیست کشور چنین وضعیتی دارند، این امر را نشانه‌ای مبنی بر ضعف آمریکا دانسته است.

در پایان، به گفته وی، در صورت انتخاب رامنی به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده، وی همکاری بیشتری را با اسرائیل جهت تعیین «خط قرمز» هسته‌ای برای ایران انجام خواهد داد که دربردارنده اقدام نظامی بالقوه علیه ایران خواهد بود./تابناک

مطالب مشابه را ببینید!