مجله تاپ‌ناز‌

این درد و حالت دندان نشان می دهد که “عصب کشی دندان” مورد نیاز است

“عصب کشی دندان” در واقع درمان کانال ریشه دندان است و باید در زمان مناسب انجام شود و مراقبت هایی پس از آن لازم است و البته اگر دیر انجام شود می تواند سلامت دندان را به خطر بیندازد.

چه زمانی عصب کشی دندان لازم است؟

تشخیص اینکه ایا دندان شما نیاز به درمان اندودنتیتی  دارد یا نه کا ساده ای نیست و نیاز به بررسی نشانه ها، علائم و آزمایش عصب دندان دارد. اگر دندان شما درد دارد مشکوک است و نیاز به درمان اندودنتیتی دارد، در این حال باید تمام علائم مورد ارزیابی قرار بگیرند و بعضی از این علائم توسط بیمار تشخیص داده می شود و عوامل دیگر، فقط توسط پزشک تعیین می شود علائمی که متوجه می شوید، اغلب با درد و یا نشانه های عفونت و یا تورم می باشد که اولین نشانه به فردی است که دندانش دچار ایراد شده است.

عصب کشی دندان

روش تشخیص عصب کشی دندان توسط دندانپزشک

تشخیص عصب کشی

دندانپزشک پس از بررسی علائمی که شما داشته اید شما را مورد آزمایش قرار می دهد و نوع، محل، شروع و مدت زمان دندان درد را در نظر می گیرد. نشانه ها برای دندانپزشک واضح می باشد. به نظر می رسد، برخی از دندان ها دچار مشکل عصب می باشند اما برای چشم آموزش دیده، پیدا کردن دلیل آن کار سختی نیست با توجه به نکات کلی مانند رنگ دندان تیره، شواهدی از عفونت، تغییرات بافت نرم و عدم تقارن و …

تست اضافی برای تشخیص نیاز دندان به عصب کشی

وقتی دندانپزشک یک یا چند نشانه مشکوک در دندان ها شناسایی کند، بر روی انها تست اضافی انجام می دهد، تا میزان ارزیابی ندان به صفر برسد و مشکل را دقیقا تشخیص دهد، انواه تست شامل حرارتی گرم و سرد، کوپه، تست خمشی الکتریکی و البته ارزیابی اشعه ایکس می باشد.
ارزیابی اضافی:
 • وضعیت ترمیم دندان (معیوب، اخیرا پر شده)،
 • وضعیت پریودنتال (سلامت لثه)،
 • بررسی لبخند،
 • ارزیابی دندانهای ترک خورده.
 • علائمی که می گویند دندان نیاز به عصب کشی دارد و خود شما می توانید آنها را متوجه شوید

عصب کشی دندان

عصب کشی دندان و درمان ریشه بعد از عصب کشی

1) علائم و نشانه های کانال ریشه

یکی از علائم که بیماران بیشتر به آن مبتلا هستند، و میترسند ورم کردن یا زخم شدن کانال دندان است . (در دندان پزشکی، “آبسه آپیکال حاد”). این وضعیت توسط:شروع سریع، درد خود به خود، حساسیت شدید دندان به فشار، شکل گیری گره و تورم اطراف بافت ،تشخیص داده میشود. خوشبختانه، تجربه همه این علائم، یک استثنا است نه یک قاعده کلی در عوض فقط یک یا چند نشانه، ممکن است تجربه شود و آن هم به صورت اتفاقی و احتمالا اشاره به این دارد، که درمان اندودنتیکی، کافی است. در این بخش از نمناک ،ما هر نوع علامتی را که بیمار ممکن است به صورت جداگانه متوجه آن شود، در نظر میگیریم.
عصب کشی دندان
چرا دندانی که درد نمیکند باید عصب کشی شود؟
الف ) درد:
درد دندان ،همیشه یکی از علائم عصب کشی محسوب نمیشود برخی از دندان هایی که نیازمند به عصب کشی هستند ،هرگز درد نمیگیرند اما زمانی که دندان درد داشتید، باید نوع درد را تشخیص دهید.
نوع درد:
درد دندان، میتواند خیلی تیز و شدید یا خیلی کم و ناچیز باشد.
مشخصه:درد ممکن است، شامل یک نبض خفیف باشد (احساس می کنید که ضربان دارد) با تغییر وضعیت خود (کاهش یا تشدید) میشود (ایستادن، خم شدن، نشستن، و غیره …)ناراحتی ممکن است به اندازه کافی شدید باشد ،که حنی در خواب شما را بیدار کند.
شروع و مدت زمان:
مدت زمان دندان درد، متغییر است ، برخی از ناراحتیها ممکن است به صورت متناوب (روزهای قبل، هفته ها، ماه ها) بروز کننددر موارد دیگر ،این اولین تجربه دردناک فرد خواهد بود.
مشخصه:درد ،ممکن است به صورت خود به خود (صدمه خود به خود، غیرقابل تشخیص) ،یا تنها در پاسخ به یک محرک باشد در مواردی که درد به صورت خود به خودی باشد، ممکن است متناوب یا پیوسته باشد.
عصب کشی دندان
تشخیص دندانی که نیاز به عصب کشی دارد
درد میتواند به خاطر موارد زیر باشد:
جویدن ، فشار دادن یا ضربه زدن به دندان، حساسیت (مانند قرار گرفتن در معرض غذاهای گرم و یا سرد و نوشیدنی ها)، شیرینی ؛ هنگامی که محرک دندان برداشته شود، بعد از گذشت زمان کوتاه ،درد آرام میشود (اغلب برای 30 ثانیه یا بیشتر) سپس ممکن است در نهایت از بین برود یا مدت زمان طولانی، ادامه یابد. در برخی موارد ،گرما دندان را اذیت و مایعات سرد یا یخ آن را آرام میکند گاهی اوقات استفاده از یخ توسط بیماران برای تسکین موقت مورد استفاده قرار می گیرد و شایع است که داروهای ضد درد، در کنترل درد بی تاثیر نیستند.
محل:
ممکن است بیمار بتواند مکان دندان درد را شناسایی کند در موارد دیگر ،ناراحتی ممکن است مبهم و غیرقابل تشخیص باشد.
مشخصه:فرد ،ممکن است بتواند بگوید که کدام ناحیه درد میکند ،اما در تشخیص دندان ناتوان است درد ممکن است پخش شود، به این معنی است که دندان یا ناحیه ای که بیشتر درد میگیرد، منبع اصلی درد نیست .
عصب کشی دندان
از کجا بفهمیم دندانمان نیاز به عصب کشی دارد؟
ب) حساسیت لثه، تورم، عفونت:
علائم آشکار عفونت، مثل تورم، در هر موردی که نیاز به درمان کانال ریشه است، رخ نمی دهد اما هنگامی که آنها نمایش داده می شوند، به طور معمول برخی از ویژگی های زیر را نشان می دهند:
درجه بزرگ شدن:
تورم می تواند تا حدودی کم باشد (ناحیه سرخ مایل به قرمز، و یا یک حساسیت کوچک)، یا کاملا واضح (یک توده که شما واقعا می توانید احساس کنید).
محل:
در موارد شدید، تورم ممکن است به صورت و گردن شما گسترش یابد.
مشخصه:هنگامی که تورم نسبتا جزئی و موضعی است، ناحیه تورم معمولا در سطح است و تقریبا نوک ریشه دندان است در تورم های شدید تر، یک ناحیه توپی شکل، ممکن است بر روی لثه های شما ایجاد شود (یک “جوش”). تورم، ممکن است با گذشت روزها، هفته ها و حتی ماه ها به پایان برسد و شاید هرگز به طور کامل ناپدید نشود ممکن است برای اولین بار آن را تجربه کنید.
عصب کشی دندان
عوارض عصب کشی دندان
علائم مرتبط:
تورم همیشه با درد همراه نیست ، اگر حفره ای که موجب ایجاد تورم شده است، راهی برای خروج پیدا کند، شما ممکن است یک طعم بد را در دهان خود احساس کنید ، تخلیه می تواند منبع بوی بد دهان باشد.
مشخصه:ممکن است که به علت عفونت، دندان کمی ورم کند. (به نظر می رسد که دندان تحت فشار است و بلندتر از دندان های دیگر به چشم میخورد.) تورم، همیشه نشانه ای برای عصب کشی نیست تجربه تورم، لزوما به این معنی نیست که شما یک دندان دارید که نیاز به درمان اندودنتیتی دارد، اما نشان می دهد که چیزی اشتباه است و باید جدی گرفته شود در بعضی موارد شدید ،می تواند بر روی تنفس شما تاثیر بگذارد .
برای کاهش تورم، دندان پزشک آنتی بیوتیک تجویز میکند ، از آنجایی که معمولا 24 ساعت طول می کشد تا اثر کند، هنگامی که به دندانپزشک مراجعه میکنید ، حتی اگر احساس نکنید که نیازی به درمان فوری ندارید، ممکن است آنتی بیوتیک برای شما تجویز کند.

راه های تشخیص منبع احتمالی تورم :

در مواردی که سطح تورم نسبتا کوچک است، از قوانین انگشت شمار زیر نشئت میگیرد اگر ناشی از مسائل پریودنتال (لثه) باشد، تورم معمولا در سمت راست دندان قرار دارد.
سایر شرایط دندانی که ممکن است موجب تورم شوند:
 • بیماری پریودنتال (لثه)، Pericoronitis که اغلب در ارتباط با رشد کردن دندان های عقلانی است.
 • منبع تورم ،هر کدام که باشد دندان پزشک اول برای کاهش تورم اقدام میکند .
 • سپس در مرحله بعد مشکل اصلی را تشخیص داده و تعیین میکند چه نوع درمان برای حل آن ضروری است.
ج) علائم اضافی :
هرگونه اختلال در خواب (احساس عمومی و ناخوشایند)، تب و یا لنفادنوپاتی (گره های لنفاوی نازک یا متورم) ، که ممکن است در ارتباط با یک دندان باشد ،که نیاز به درمان اندودنتیتی دارد و اگر شما هر یک از آنها را تجربه کرده اید، باید به دندانپزشک خود گزارش کنید. همانطور که قبلا به آن اشاره شد، بعضی علائم توسط بیمار قابل تشخیص هستند و برخی فقط با معاینه مشخص میشوند.
د) مدت علائم:
تکرار می شود که هر یک از نشانه ها و علائم بحث شده در بالا می تواند یک فرآیند زمانی گسترده ای داشته باشد. اگر چنین است، ممکن است:
گذرا :ممکن است روزانه، و یا ماهانه بروز کنند و دوباره از بین بروند.
مداوم:در بعضی شرایط خاص، علائم هرگز کاملا ناپدید نمی شوند.
الف) دردی که حس میکنید، میتواند دلایل متعدد داشته باشند که قبلا به آنها اشاره شد.
2 ) علائمی که دندان پزشک براساس آن تشخیص می دهد که عصب کشی دندان لازم است ، روش های تشخیص

علائمی که مربوط به کانال ریشه است

مرگ عصب دندان، همیشه یک رویداد بزرگ نیست و گاهی اوقات بدون هیچ علائمی رخ میدهد.
الف)شناسایی دندانهایی که نیاز به عصب کشی با اشعه ایکس دارند.
در مواردی شناسایی آسیب دندانی که بدون هیچ نشانه ای بروز میکنند، و نیاز به عصب کشی دارند سال ها طول میکشد کشف دندان های بدون علامت و مشکوک، یکی از دلایلی است که نیاز به چک آپ های ماهانه دندان پزشکی دارد. دندانپزشک، در چه مواردی از اشعه ایکس استفاده میکند؟
آیا دندان شما بدون علائم است، تعدادی از علائم وجود دارد که ممکن است در رادیوگرافی مشاهده شود ،که ممکن است نشان دهنده این باشد که دندان شما دچار مشکل اندودنتیکی است.
رادیوالکتانس؛
علامت کلاسیک، که در اشعه ایکس دیده می شود، شامل یک نقطه تاریک است ،که در اطراف نوک ریشه دندان مشاهده میشود ، دندانپزشک زمانی از “رادیولوسنسی” استفاده میکند، که نشانه ای از تغییر در استخوان و در پاسخ به عفونت ریشه دندان ببیند. تغییرات اضافی که ممکن است در اشعه ایکس نشان داده شود ممکن است علائم دیگر، اغلب ظریف و یا دقیقه ای وجود داشته باشند، که گاهی اوقات در رادیوگرافی ها شناسایی می شوند این، شامل تغییر در فضای رباطی اطراف ریشه دندان یا تغییر در لایه استخوانی است، که دندان را محکم می کند. برخی از شرایط اندودنتیتی، منجر به افزایش تراکم استخوان در ناحیه اطراف ریشه می شود.
ب) تکرار یا ماندگاری جوش لثه:
یک عفونت فعال ،در داخل دندان ممکن است منجر به ایجاد جوش در بافت لثه شود و معمولا در انتهای ریشه آسیب دیده، ایجاد میشود بیماران، اغلب به دلیل ضایعات روی لثه به دندان پزشک مراجعه میکنند به آن “جوش لثه”گفته میشود که دندانپزشکان از اصطلاح “فیستول” استفاده می کنند. چه چیزی آنها را شکل می دهد؟
فیستول، در واقع نوعی جوش است که در ناحیه لثه ایجاد میشود و معمولا نیاز به تخلیه دارد اندازه جوش، ممکن است در طول زمان (به صورت روزانه، هفتگی یا حتی ماهانه) ،افزایش پیدا کند و به مرور زمان عفونت نیز، افزایش یابد و با ایجاد برش بر روی سطح متورم شده، میتوان تورم را کاهش داد.
قرار گرفتن در معرض عصب دندان:
گاهی اوقات ،کار دندانپزشکی در معرض عصب دندان قرار میگیرد اصطلاح ” در معرض قرار گرفتن” به این معنی است که کار دندانپزشک به بافت عصب دندان آسیب میرساند در هنگام بروز شرایط زیر ،دندان پزشک روش عصب کشی را پیشنهاد میکند. پیش بینی این که دندان در معرض آسیب های بافتی قرار میگیرد، و تنها گزینه درمان عصب کشی است به دلیل دیگر، ممکن است دندان، پتانسیل بهبودی را نداشته باشد(مانند پوسیدگی دندان پیشرفته) و مانع ادامه روند درمان میشود. به همین علل، ممکن است دندان پزشک، عصب کشی را برای ادامه درمان انجام دهد، برای اجتناب از عوارض بعدی ،مانند آبسه دردناک و یا وضعیتی که بعدا درمان آن دشوار باشد.
د) سیاه شدن دندان:
تغییر رنگ دندان ،می تواند نشان دهنده نوع آسیب در فضای عصب دندان باشد تغییر رنگ ،اغلب دلیل آن است که دندانپزشک متذکر می شود که دندان دارای مشکل است و نیاز به عصب کشی دارد. خیلی طبیعی است ،که دندان پدیده تروما را تجربه کند. ( حسی همانند انفجار ) این ممکن است چند سال (حتی 10 سال ) پس از رویداد اصلی اتفاق بیفتد فرآیند تیره شدن، ممکن است با علائم قابل توجهی(درد یا تورم) همراه نباشد.

اولین اقدام برای عصب کشی

اگر شما فکر می کنید، که دندان شما نیاز به عصب کشی دارد چه کاری باید انجام دهید؟
 • تردید نکنید، با بروز اولین علائم به دندان پزشک مراجعه کنید ؛ فرضیه سازی نکنید، تشخیص اشتباه در مورد وضعیت دندان خود ،با استفاده از اطلاعات وبسایت و مانند آن،پروسه درمان را به تاخیر می اندازد ،در حالی که درمان به موقع کار را ساده تر، ارزان تر و آسان تر میکند . بعضی افراد، بر این باورند که برای درمان خیلی دیر شده است، و باید هزینۀ زیادی را صرف درمان کنند ،یا اینکه از عصب کشی ترس دارند این اشتباه را انجام ندهید، اگر دندانی دارید که دارای علائم است، دندانپزشک خود را مطلع کنید انجام این کار، ممکن است در آنچه که شما تجربه می کنید تفاوت های بزرگی ایجاد کند، هم در مورد نوع درمان هم هزینه آن.
 • اگر عصب کشی مورد نیاز است .،چیزهایی که ممکن است را امتحان کنید ؛ در مواردی که شما یک دندان دارید ،که نیاز به عصب کشی دارد، متاسفانه، شما نمیتوانید به تنهایی برای کاهش علائم خود اقدام کنید. فقط فعالیت هایی را که علائم را تشدید میکند، انجام ندهید (فشار آوردن، خوردن غذاهای گرم و سرد و نوشیدنی ها، و غیره …).
 • قرار دادن یک آسپرین روی لثه و در کنار دندان یک انتخاب ضعیف است ؛ قرص آسپرین داروی سیستمیک محسوب میشود،جذب داخلی از طریق بلع، نه موضعی ،جذب شدن از طریق پوست.قرار دادن آسپرین در کنار دندان، در کنترل درد بی اثر خواهد بود و باعث سوزش لثه خواهد شد.
 • گاهی اوقات مصرف آنتی بیوتیک، می تواند کمک بزرگی در محدود کردن درد انجام دهد و اگر به نسخه نیاز دارید، فقط با دندانپزشک خود تماس بگیرید از آنجایی که تمام دندانپزشکان می دانند، که شرایط اضطراری اتفاق می افتد، احتمالا برنامه ای برای شرایط اضطراری در نظر گرفته اند.

درمان خانگی و اورژانسی :

 • سعی کنید یخ روی دندان خود قرار دهید.
 • در برخی موارد که عصب کشی مورد نیاز است، دندان شروع به ایجاد درد مداوم میکند، با قرار دادن یخ روی دندان از درد آن بکاهید این کار ،در همه موارد جواب نمیدهد و در واقع ممکن است دندان شما را در برخی موارد تحریک کند بنابراین،از مسکن استفاده کنید. تا درد را کاهش دهید پس از آن، به دندان پزشک مراجعه کرده و اقدامات لازم را انجام دهید.

» همچنین بخوانید : 

داشتن دندان های سفید با طب سنتی

15 چیز که باعث پوسیدگی بیشتر دندان می شود!

9 عاملی که باعث می شود دندان های سفید شما لکه دار شود

چگونه پوسیدگی دندان را کم کنیم و از پوسیدگی پیشگیری کنیم

مطالب مشابه را ببینید!