مجله تاپ‌ناز‌

خوشبو کردن واژن؛ چگونه واژن خوشبویی داشته باشیم؟

خوشبو کردن واژن و رهایی از بوی بد واژن خانم ها

آیا می توان واژن را خوشبو کرد؟ پاسخ این سوال مثبت است و روش هایی وجود دارد. در این مطلب چندین روش مختلف مانند روش های نظافتی، رژیم غذایی و محصولات درمانی برای خوشبو نمودن واژن را به شما معرفی می کنیم که بوی بدن واژن را از بین می برند.

واژن اکوسیستم طبیعی متعادل یا ترکیبی مرطوب از انواع متختلف باکتری ها می باشد که برای سلامت آن اهمیت زیادی دارد. این عضو بدن به صورت طبیعی بو دارد و بوی آن تا فاصله تقریبا 12 اینچی از بدن قابل استشمام می باشد.

چرا واژن بو می گیرد؟

وقتی در مورد واژن صحبت می کنیم، در واقع باید بر روی لب های بیرونی واژن تمرکز کنیم. واژن در داخل، یک لوله طولانی دارد که دهانه رحم را به فضای بیرونی وصل می کند. ولی بو، طعم و مزه واژن همگی تحت تاثیر بافت های بیرونی واژن مانند : کلیتوریس، لب های واژن و … هستند. بوی واژن کاملا طبیعی است، زیرا در این ناحیه از بدن ترکیبی از مایع واژن، باکتی های واژینال و همچنین غدد ترشح کننده هورمونی به نام فرومون وجود ددارد که در ایجاد این بو موثر هستند و در واقع با ترشح این بود در جذب شریک جنسی به شما کمک می کنند.

ولی بوی طایع شده از واژن باید تقریبا حنثی باشد یعنی نه خیلی تند باشد و نه خیلی زننده باشد. پس این را باید بدانید خوشبو کردن واژن به معنی بهبود بوط طبیعی واژن می باشد نه تغییر و یا از بین بردن آن. بوی طبیعی واژن هر خانمی نسبت به شخص دیگر متفاوت است، ولی بیشتر افراد، بویی شبیه به شیر ترش شده و یا نمک را را برای این بود عنوان می کنند؛ پس این را بدانید گزارش چنین بویی به معنی وجود مشکل سلامتی در ناحیه واژینال بدن شما نیست بلکه بوی طبیعی واژن به شمار می رود.

اقدامات بهداشتی برای خوشبو کردن واژن

 • لباس زیر و شلوار‌های ساخته شده با الیاف مصنوعی نپوشید. تا حد امکان از لباس زیر‌هایی با الیاف نخ و پنبه استفاده کنید، از پوشیدن لباس‌های زیر با جنس الیاف مصنوعی مانند نایلون و هم چنین شلوار‌های جین خودداری کنید. چرا که ممکن است زیباتر به نظر برسند، اما در افزایش میزان تعریق و به دنبال آن تغییر اسیدیته محیط واژن و رشد باکتری‌های اسیدی و در نتیجه افزایش بوی تند واژن موثر هستند.
 • همیشه حین استفاده از دستمال کاغذی از حرکت جلو به عقب (از ناحیه واژینال به سمت مقعد) استفاده کنید و احتمال انتقال و پخش باکتری‌های ناحیه مقعدی به سمت نواحی تناسلی را بدین ترتیب کاهش دهید.
 • در زمان قاعدگی نوار بهداشتی و تامپون ها‌ی مورد استفاده را در فواصل چند ساعته تعویض کنید، حتی اگر فکر می‌کنید به این کار نیازی نیست. این کار به جلوگیری از رشد باکتری‌ها در ناحیه واژینال کمک شایانی می‌کند.
 • سعی کنید برای خشک نگه داشتن محیط واژینال پس از دست شویی از دستمال مرطوب‌های مختص کودکان استفاده کنید. این محصولات نسبت به دستمال توالت‌های معمول پاک کننده‌های مناسب تری هستند و هم چنین حساسیت‌های پوستی کمتری در مقایسه با دستمال توالت ایجاد می‌کنند.
 • از سرکه سیب استفاده کنید. این ماده برای متعادل سازی اسیدیته واژن بسیار مفید بوده و هم چنین یک ماده آنتی باکتریال قوی به شمار می‌رود. برای خوشبو کردن واژن می‌توانید از این ماده حین حمام گرفتن استفاده کنید.
 • برای شست و شوی واژن از آب ولرم استفاده کنید و در صورت استفاده از صابون به یاد داشته باشید از صابون‌های معطر استفاده نکنید.
 • هر روز لباس زیرتان را عوض کنید.

رژیم غذایی مناسب برای بهبود بوی واژن

 • ماست: ماست طبیعی غنی از لاکتوباسیلوس است و اگر روزانه خورده شود اسیدیته واژن را متعادل کرده و به بهبود بوی واژن کمک می‌کند. البته به یاد داشته باشید ماست باید بدون چربی و بدون قند اضافی باشد.
 • میوه‌ها و سبزیجات: کرفس، آناناس، آب زغال اخته، انگور قرمز، هندوانه، توت فرنگی را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید
 • غذا‌های شیرین: مصرف عسل و بادام به خوشبو کردن واژن کمک می‌نمایند.
 • از خوردن بیش از اندازه مواد غذایی تند مانند مارچوبه و پیاز که ممکن است بوی تند ایجاد کنند بپرهیزید.

خوشبو کردن واژن

محصولات درمانی مناسب برای بهبود بوی واژن

 • دئودورانت‌های واژنیال: این مواد معطرکننده برای اسپری کردن در نواحی واژینال ساخته شده‌اند. با این حال باید توجه شود که استفاده از آن‌ها موردی بوده و برای استفاده دائمی و دراز مدت توصیه نمی‌شوند. زیرا این ترکیبات، اسیدیته معمول واژن را به هم زده و همچنین در برخی موارد موجب خارش، تحریک و احساس سوزش در ناحیه استعمال می‌شوند. استفاده از این ترکیبات هم چنین در پوست‌های ملتهب و یا ترک خورده اکیدا توصیه نمی‌شود، زیرا احتمال ابتلا به شرایط جدی از قبیل: تریکومونیاز و واژینوس باکتریایی را افزایش می‌دهد.
 • پروبیوتیک ها: پروبیوتیک‌ها محصولاتی هستند که برای متعادل سازی باکتری‌های سالم در بدن طراحی شده‌اند. پروبیوتیک‌ها از لاکتوباسیل‌های موجود در واژن حفاظت کرده وبدین ترتیب از رشد مخمر‌ها در ناحیه واژینال جلوگیری می‌کنند. این ترکیب می‌تواند به دو صورت خوراکی (قرص) و پماد‌های واژینال تهیه شود. این ماده به خصوص زمانی که از درمان‌های آنتی بیوتیکی برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌کنید توصیه می‌شوند، زیرا می‌توانند به رشد باکتری‌های از بین رفته مفید بدن کمک کنند.
 • شیاف‌های ویتامین C: این شیاف‌ها می‌توانند واژینوس باکتریایی یا عفونت‌های مخمری واژینال جلوگیری کنند. مطالعات نشان می‌دهد استفاده از این شیاف‌ها می‌تواند به میزان ۸۶ درصد در بهبود بوی واژن موثر باشد. البته لازم به ذکر است، مطالعات انجام شده حاکی از این است که رژیم‌های غذایی دارای ویتامین C به اندازه شیاف‌های حاوی این ویتامین کارآمد نیستند. شما می‌توانید جهت استفاده از این درمان دارویی با پزشکتان مشورت کنید.

روش های پیشگیری از بوی بد واژن

 • از بخور واژن پرهیز کنید! بخور واژینال ممکن است احساس خوبی داشته باشد، زیرا ناحیه واژینال پر از گیرنده‌های عصبی است و گرما می‌تواند جریان خون را در این مناطق افزایش داده و باعث تحریک شود. با این حال بخور ممکن است باعث سوختگی در ناحیه واژینال شده و محیط واژن را برای دریافت عفونت‌های واژینال مستعدتر کند.
 • از روان کننده‌های بهداشتی استفاده کنید! حین رابطه جنسی برای افزایش رطوبت ناحیه واژینال تنها از روان کننده‌های بهداشتی و مجاز استفاده کنید.
 • از درمان‌های خانگی بپرهیزید! برخی بانوان برای تغییر و خوشبو کردن واژن از موادی مانند شکر داخل واژن استفاده می‌کنند. استفاده از هر نوع ماده‌ای بدون تجویز پزشک به تغییر اسیدیته واژن و ایجاد عفونت می‌انجامد.
 • از دوش‌های واژینال بپرهیزید! به یاد داشته باشید در شست و شوی طبیعی با آب بعد از ادرار، ناحیه واژن به خوبی شسته می‌شود؛ بنابراین از شست و شوی داخل واژن بپرهیزید؛ چون این کار باعث از بین رفتن باکتری‌های سالم واژینال شده و احتمال عفونت، خارش و تحریک را افزایش می‌دهد.

نکات پایانی در مورد خوشبو شدن واژن

بوی واژن در صورتی که به نظافت واژن اهمیت بدهید چیزی طبیعی است و نیاز نیست نگران شوید. فقط در صورتی که موارد زیر را دیدید نیاز است که به پزشک مراجعه کنید :

بوی بد تند : اگر به صورت دوره ای حس کردید بوی واژن شما تغییر کرده است باید آن را جدی بگیرید، زیرا می تواند دلیل وحود واژینوس باکتریایی باشد.

تغییر در رنگ ترشحات : تغییر رنگ خاکستری و غلظت زیرا ترشحات واژن می تواند نشانه وجود عفونت واژینال باشد، ترشح سبز و یا زرد رنگ هم نشانی از تریکوموناس می باشد.

درد شکم : درد در ناحیه لگن و یا شکم با تغییر بوی واژن می تواند نشانه از وحود عفونت های کلامیدیایی و گونوره باشد.

تاول سفید یا قرمز رنگ : این تاول ها می توانند نشانه تبخال تناسلی باشند.

خوشبو کردن واژن

در ادامه روش های دیگری را برای رهایی از بوی بدن واژن به شما معرفی می کنیم.

5 روش برای خلاص شدن از بوی بد واژن و خوشبو نمودن واژن

1. هنگام داشتن رابطه‌ی جنسی، پاهای‌تان را به یکدیگر نزدیک نگه دارید.

این یکی هم نکته‌ی مفیدی برای تنگ کردن واژن به طور طبیعی است که باید بدانید و برای همیشه آن را دنبال کنید. شما باید این نکته را هنگام انجام رابطه‌ی جنسی رعایت کنید. سعی کنید در هنگام انجام رابطه پاهای‌تان را نزدیک به هم نگه دارید.

2. یادتان باشد که همیشه لباس زیر پنبه‌ای بپوشید.

زمانی که پای تنگ کردن واژن با استفاده از راهکارهای طبیعی به میان می‌آید، پوشیدن لباس زیر پنبه‌ای می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای شما باشد. لباس زیر پنبه‌ای می‌تواند سریع خشک شود، بنابراین سبب می‌شود که هوا به راحتی جریان داشته باشد. پوشیدن لباس زیر پنبه‌ای می‌تواند از باکتری‌های ناسالم که باعث عفونت می‌شوند جلوگیری کند. بنابراین، یادتان باشد که همیشه لباس زیرهای تولید شده با پارچه‌های سبک که اجازه می‌دهد منطقه واژن به خوبی نفس بکشد.

3. از اسپری‌های شیمیایی استفاده نکنید.

این مورد هم در واقع روشی طبیعی برای تنگ کردن واژن در خانه است، در صورتی که به دنبال تنگ کردن واژن به طور موثر هستید. اسپری‌های شیمیایی می‌توانند برای خوشبو شدن واژن استفاده شود، اما ممکن است عوارض جانبی ناخواسته نیز ایجاد کنند. اسپری‌های شیمیایی در هنگام این‌که منطقه‌ی واژن را تمیز نگه می‌دارند، می‌توانند تمام باکتری‌های مفید را از بین ببرند.

بنابراین، از مصرف اسپری‌ها یا کرم‌های شیمیایی پرهیز کنید، و به جای آنها محصولات طبیعی و بدون مواد شیمیایی را انتخاب کنید. همچنین، می‌توانید اسپری خود را با مخلوط کردن چند قطره روغن معطر مانند روغن معطر گل رز، روغن اسطوخودوس و غیره تهیه کنید. پس از دوش گرفتن از اسپری خود استفاده کنید و قبل از این‌که لباس بپوشید، دقت کنید که پوست‌‌ این ناحیه خشک باشد.

4. داروهای گیاهی

استفاده از گیاهان دارویی می‌تواند به شما کمک کند که ماهیچه‌های واژن را به طور طبیعی سفت کنید. بعضی از گیاهان دارویی را در آب بجوشانید و سپس محلول حاصل را به مدت طولانی تا زمانی که تاثیر خود را می‌گذارند، هر روز روی واژن بمالید. به یاد داشته باشید که استفاده از داروی با کیفیت کلید کار است. در واقع، این یکی از بهترین نکات در مورد تنگ کردن واژن است که شما باید بدانید و برای همیشه از آن استفاده کنید.

5. کرم‌های گیاهی

پس از تمیز کردن خود، از کرم‌های گیاهی برای بازیابی حالت کشسانی عضلات واژن استفاده کنید. شما باید از پزشک‌تان بخواهید تا به شما در پیدا کردن مناسب‌ترین کرم برای ناحیه‌ی واژن کمک کند. از ژل، آب و روان‌کننده‌ها استفاده کنید تا کمک کنید که حرکت آن نرم و راحت باشد. در واقع، استفاده از ژل یک راه‌حل مناسب برای رفع شل شدن واژن است. این ماده می‌تواند سبب صرفه‌جویی در زمان‌تان شود و هیچ آسیبی هم به شما نمی‌رساند.

امیدواریم که از شر بوی بد واژن خلاص شوید و واژن شما خوشبو شده باشد.

منبع بازده و ستاره

مطالب مشابه را ببینید!