مجله تاپ‌ناز‌

نکاتی ویژه سلامت خانمها

تنگ کردن واژن | آموزش روش های تنگ کردن واژن برای خانم ها

تنگ کردن واژن با روش هایی ممکن است. شاید واژن شما به دلایل مختلفی گشاد شده باشد و باعث کاهش اعتماد به نفس شما شود. در این مطلب روش هایی برای تنگ کردن واژن را به شما معرفی می کنیم.

تنگ کردن واژن(مهبل)

خیلی از زن‌ها یی که احساس می‌کنند واژن آنها دچار کشیدگی و گشادی شده ، اذعان می‌کنند که دچار ریزش ادرار هم هستند ، خصوصاٌ در زمان‌هایی که می‌خندند یا قلقلک می‌شوند و یا عطسه می‌کنند. متاسفانه خیلی از زن‌ها هستند که این امر باعث نگرانی آنها می شود و مشخصاٌ زمانی‌که چندین بار زایمان کرده باشند. پزشکان اصلاٌ جا نمی خورند وقتی که می‌شنوند شما نگران چنین مشکلی هستید. در نتیجه این کاملاٌ منطقی می باشد که شما مشکلتان را در اولین وقت معاینه عنوان کنید حتی اگر بیان کردن این مشکل برایتان دشوار باشد .

 

در هر صورت زایمان باعث تغییراتی در بدن فرد و همچنین نحوه پاسخگویی و رفتارهای جنسی و سکس فرد خواهد شد که می‌بایست فرد خود را به آنها بوسیله کارهایی مثل امتحان کردن پوزیشنهای مختلف ، یا انتظارات و درخواستهای مختلف ، یا کارهای دیگر ، با آن تطبیق دهد . بعضی وقت ها موارد و کمک‌های پزشکی نیز راه گشا خواهند بود .

 

اما در ابتدا با همسرتان مشورت کنید، اگر چه که ممکن است برایتان سخت باشد که در مورد چنین چیزی که احتمالاٌ مد نظر و نگرانی هر دوی شماست صحبت کنید. باید پذیرفت که این تغییرات ناخواسته به هر ترتیب جزئی از زندگی هر فرد محسوب می‌شود و کاملاٌ هم طبیعی است . فرد نیز باید ظرفیت پذیرش آن را در یک رابطه همسرانه داشته باشد.

 

اگر هنگام زایمان برای شما اپیزیوتومی (در هنگام زایمان طبیعی چنانچه پزشک و یا مامای شما تشخیص بدهند که نوزاد فضای بیشتری برای خارج شدن احتیاج دارد اقدام به بازکردن قسمت تحتانی دهانه‎ی واژن می‎کنند و پس از تولد نوزاد دوباره آن را بخیه زده و می‎دوزند ) انجام شده است و یا دچار پارگی واژن در طول زایمان شده‎اید ( این مسئله برای همه‎ی خانم‎ها پیش نمی‏آید).

 

تنگ کردن واژن با روش های مختلف

علاوه بر بخیه‎هایی که برای بسته شدن این شکاف زده می‎شود در صورت تمایل شما، پزشک یا ماما می ‎تواند یک یا دو بخیه به آن اضافه کند تا تنگی مطلوب ایجاد شود. اما فراموش نکنید که در صورت تنگی بیش از حد واژن عمل دخول به سختی و همراه با درد انجام خواهد شد که این مسئله با کاهش میل جنسی که پس از زایمان در اکثر خانم‎ها اتفاق می‎افتد مزید بر علت شده و سردی زوجین به یکدیگر را سبب خواهد شد.

 

البته با انجام ورزش‎های کیگل یا ورزش‌های عضلات کف لگن در طول مدت بارداری نیازی به زدن بخیه‎های اضافی هم نیست. انجام ورزش‌های کیگل بطور مرتب در دوران بارداری و پس از آن کمک شایانی به آسان‎ تر نمودن عمل وضع حمل می‎کند همچنین با سفت کردن عضلات واژن دربالابردن لذت جنسی در هنگام عمل دخول، بند آمدن خونریزی، داشتن نزدیکی بدون درد پس از زایمان موثر است.

 

تمرینات کیگل

تمرینات کیگل باعث تقویت عضلات پایینی لگن خاصره و ماهیچه هایی که در هنگام زایمان کشیده شده اند ، خواهد شد .این تمرینات حتی به لذت بیشتر جنسی ( ارگاسم شدیدتر ) نیز منجر خواهد شد چراکه باعث قوی‌تر شدن و بیشتر انعطاف پذیر شدن ماهیچه ها خواهد گردید. این تمرینات کیسه مثانه را هم سفت‌تر خواهند کرد که درنتیجه شما دیگر چکه های ادراری نخواهید داشت. نکته اینجاست که به هر حال این تمرین خود واژن را تنگ نخواهد کرد بلکه در حقیقت ماهیچه های ورودی دهانه واژن را تنگ‌تر خواهند کرد.

 

تنگ کردن واژن(مهبل)

 

روش تمرینات کیگل

در زمان ادرار ،بدون استفاده از دست ماهیچه هایتان را جمع کنید تا جایی که جلوی ادرار را به مدت 4 ثانیه بگیرید و بعد دوباره رها کنید تا ادرار جاری شود. تمرینات کیگل بر روی ماهیچه های بخش پایینی لگن خاصره فشار وارد کرده و آنها را تمرین می دهد.

(در حالت بدون ادرار و طبیعی ) اگر می خواهید که چک کنید تا مطمئن شوید که به ماهیچه به درستی فشار می‌آورید ، می توانید یک یا دو انگشت تمیز خود را داخل واژن کنید و بعد شروع به سفت کردن ماهیچه نمایید. اگر احساس کردید که به انگشتتان فشار وارد می‌شود حتی به اندازه خیلی کم ، مشخص می‌شود که شما در مسیر درستی حرکت می‌کنید

پنج تا ده بار در روز ، به مدت ده دفعه این‌کار را انجام دهید .

این کار بین هشت تا ده هفته زمان خواهد برد تا شما بتوانید نشانه های پیشرفت را مشاهده کنید اما تحمل کنید و بدانید که قطعاٌ نتیجه خواهد داد چراکه اساس کار کیگل هم ، مثل همه تکنیک‌های وزنه برداری و بدن‌سازی برای تاثیر به زمان نیاز خواهد داشت. میله های هالتر واژن هم برای این مسئله تاثیر گذار خواهد بود.

 

اگر تمرینات کیگل را بطور مستمر و پیگیر انجام دادید ولی هیچگونه تغییری را مشاهده نکردید روش‌های دیگری نیز وجود دارد که به آن اشاره می کنیم

 

تنگ کردن واژن(مهبل)

 

مخروط واژن :

این یک جسم نسبتا وزن دار می باشد و در اندازه های پنبه های دوران قائدگی، که با وارد کردن آن درون واژن باید سعی کنید که آن را نگاه دارید.افزایش وزن این اجسام به مرور باعث قوی تر شدن ماهیچه های واژن می‌گردد. ابتدا از وزنه سبک شروع خواهد شد و دوبار در روز به مدت 15 دقیقه به ماهیچه های واژن فشار وارد می‌گردد. زمانی که خود را در نگهداری وزنه توانا دیدید وزن وزنه را افزایش دهید .

 

تنگ کردن واژن(مهبل)

 

محرک‌های الکتریکی :

با این روش قدرت ماهیچه های واژن و بخش تحتانی لگن خاصره نیز مشخص خواهد شد . با قطع و وصل کردن جریانی از برق باعث می‌شوید که ماهیچه ها خود را جمع و سپس شل نمایند. این روش از یک تا چهار روز ادامه خواهد داشت که در بالاترین میزان آمادگی تا 20 دقیقه در یک مرحله نیز طول خواهد کشید. بسته به شرایط فرد و ماهیچه ها حتی ممکن است به مدت چند هفته مستمر این شیوه ادامه یابد. بعضی از دکترها این کار را خود در مطب انجام می‌دهند اما دستگاهای ساده و قابل استفاده در منزل نیز موجود می‌باشد.

 

تنگ کردن واژن(مهبل)

 

NeocontrolTM:

این شیوه در حقیقت یک صندلی دارای بخش مغناطیسی می‌باشد که ماهیچه های بخش تحتانی لگن خاصره را تحریک خواهد کرد.این شیوه توسط پزشکان مربوطه در مطب بمدت 20 تا 30 دقیقه ،دوبار در هفته انجام می‌گیرد.طول مدت درمان در حدود 8 هفته خواهد بود.

اما بعضی ازپزشکان نیز برای شما که دارای مشکل کشیدگی واژن هستید جراحی را پیشنهاد می‌دهند که این آخرین راه برای این مشکل است.

محصولات لیزری و چیزهای پیچیده دیگر نیز می توانند شما را به وضعیت قبلی برگردانند. و البته شما و پزشکتان هستید که تصمیم می‌گیرید چه کاری برای شما منطقی‌تر خواهد بود.

چیزی برای خجالت وجود ندارد. این یک مسئله همگانی‌ست و اطلاعات مربوط به آن که هم اکنون در اختیار شماست .

چند روش دیگر برای تنگ کردن واژن

هشدار: با توجه به حساس بودن ناحیه توصیه می شود در استفاده از روش های گیاهی تنگ کردن واژن احتیاط کرده و قبل از هرگونه اقدام با متخصص زنان مشورت کنید.

1. استفاده از سرکه 

سرکه می تواند واژن را کوچک و تنگ ند و برای درمان عفونت مخمر در زنان توصیه می شود. برای این منظور چند قاشق چای خوری را به اب حمام اضافه کنید و نیم ساعت در آن قرار بگیرید.

می توانید کمی سرکه را با اب و به نسبت 1 به 2 مخلوط کنید و محلول را با استفاده از بطری فشاری به درون واژن وارد کنید و واژن را با آن بشویید. سپس سریع حمام کنید یا منطقه خارجی واژن را با صابون ملایم و آب گرم بشویید.

2. آلوئه ورا

آلوئه ورا هم باعث تنگ شدن واژن می شود و ژل آلوئه ورا باعث تقویت عضلات واژن و درمان طبیعی افتادگی واژن می شود.

واژن را با اب گرم بشویید و 2 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورای تازه را به هر دو بخش داخلی و خارجی واژن بزنید و خیلی آرام با انگشتلن ماساژ دهید. این کار را می توانید دو بار در روز و به مدت 3 ماه انجام دهید و تمرینات مخصوص مانند کگل را انجام دهید.

3. عنبر سائل

پوست عنبر سائل یکی از داروهای موثر برای درمان افتادگی و شل شدن واژن است و دیواره واژن را محکم و تنگ می کند.

مقداری پوست عنبر سائل خشک را بکوبید و پودر حاصل را با مقداری آب مخلوط کرده و حداقل یک بار در هفته واژن خود را با آن بشویید.

4. لیمو

لیمو یکی از روش سفت کردن و تنگ کردن واژن است. ویتامین به دلیل داشت ویتامین سی برای پوست مفید است و ضد عفونی می کند ولی استفاده موضعی آن توصیه نمی شود.

این روش زیاد توصیه نمی شود و فقط مصرف خوراکی توصیه می شود.

5. سیر

سیر بسیار معجزه آسا است و از عفونت های مخمر پیشگیری می کند و مصرف منظم سیر پخته یا خام راهی عالی برای حفظ سلامت و تقویت واژن است، همچنین بوی بدن واژن را برطرف می کند و دیواره های واژن را تنگ می کند.

 

6. میوه های تنگ کننده واژن

میوه هایی که سرشار از استروژن هستند مانند انار، شنبلیله، دانه کنجد، دانه سویا و محصولات آن، هویج و سیب می توانند باعث تقویت لگن شوند و به عنوان تنگ کننده عمل می کنند.

7. یوگا

حرکات ارام یوگا باعث تقویت دیواره واژن و عضلات لگن می شوند. تمرین بالا بردن پاها (leg ups) از بهترین تمرینات در این زمینه است، برای انجام آن نیاز است روی زمین دراز کشیده و پاهای خود را یکی پس از دیگری مستقیم به سمت بالا ببرید. نکته مهم این است که نباید هنگام بالا بردن یا پایین آوردن پاها را خم کنید.

توصیه می شود به مدت چند هفته یا چند ماه هر روز حداقل 5 مرتبه و هر بار به مدت 10 دقیقه این تمرین را انجام دهید.

8. تمرین کگل (تنگ کننده قوی واژن)

تمرینات کگل از روش های محبوب تنگ شدن واژن هستند و با انقباض عضلات داخلی لگن به درمان افتادگی واژن کمک می کنند.

9. ساده ترین تمرین تنگ کردن واژن

فقط کافی است چند ثانیه نفس خود را نگه دارید و سعی کنید عضلات واژن را منقبض کنید و سپس همزمان با بازدم آن را شل کنید. این روش را می توانید روزی 10 بار انجام دهید.

10. اسکات

این تمرین نیز یکی از مشهورترین تمرینات تنگ کردن دائمی واژن است که البته بسیاری از مردم آن را اشتباه انجام می دهند.

 

 

مطالب مشابه را ببینید!