مجله تاپ‌ناز‌

سامانه کارا؛ سایت ثبت نام و مدارک مورد نیاز وام اشتغال روستایی

سامانه کارا؛ سایت ثبت نام و مدارک مورد نیاز وام اشتغال روستایی

ثبت نام در سامانه کارا برای دریافت وام روستایی اشتغال

سامانه کارا ثبت نام ورود به سامانه کارا ، سامانه کارا وام سامانه کارا ، وام اشتغال روستایی نحوه ثبت نام در سامانه کارا ، سامانه کارا چیست؟ ، سامانه کارا جهاد کشاورزی ثبت نام وام در سامانه کارا

علاء الدین ازوجی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آخرین وضعیت ثبت طرح‌های کسب و کار و اشتغال در سامانه تسهیلات اشتغال (کارا) گفت: این سامانه برای پرداخت تسهیلات در قالب دو گروه «تسهیلات اشتغال فراگیر» و «تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری» طراحی شده که صرفا در بخش طرح های مرتبط با اشتغال روستایی و عشایری بیش از ۵۰ هزار طرح توسط متقاضیان ثبت شده که البته با احتساب متقاضیان تسهیلات اشتغال فراگیر این میزان بسیار بیشتر است.

مدیر کل توسعه اشتغال و سیاستگذاری بازار کار وزارت کار با تشریح جزئیات شرایط متقاضیان برای ثبت نام در سامانه کارا گفت: قطعا کسانی از تسهیلات اشتغال بهره‌مند می شوند که قواعد و شرایط اعلامی در سامانه را رعایت کنند و توسط دستگاه اجرایی مرتبط با طرح  اشتغال، کمیته فنی و موسسه عامل پرداخت کننده تایید شوند.

وی با بیان اینکه از متقاضیان ثبت نام در سامانه کارا درخواست می شود تمام شرایط، بندها و دستورالعمل های اعلامی درج شده در سامانه را با دقت مطالعه کنند تاکید کرد: به دلیل اینکه تسهیلات اشتغال به صورت ارزان قیمت با نرخ سود پایین ارائه می شود بنابراین طبق تجربیات گذشته ممکن است بسیاری از افراد با انگیزه های غیر از اشتغال در سامانه ثبت نام کنند که با همین فرض در عین حال که تلاش شده تسهیلات با کمترین بروکراسی پرداخت شود اما در شناسایی واجدین شرایط سخت گیری خواهد شد.

اگر فرد متقاضی، در طرح توجیهی اشتغال خود دو شرط رسته های در اولویت و منطقه هدف اجرای طرح را رعایت کرده باشد در مرحله بعد، «اهلیت» متقاضی باید بررسی شود؛ به این معنا که فرد به چه میزان به کسب و کار پیشنهادی در قالب طرح توجیهی خود، تسلط دارد

۳ شرط لازم متقاضیان 

ازوجی با بیان اینکه متقاضیان استفاده از تسهیلات بر اساس شاخص‌های «رسته‌های در اولویت»، «منطقه هدف کسب و کار» و «اهلیت برای راه اندازی طرح اشتغال» ارزیابی می شوند گفت: در صورتی که طرح متقاضی در قالب «رسته‌های اعلامی دارای اولویت اشتغال» ارائه شده باشد طرح در دستور کار بررسی صلاحیت پرداخت تسهیلات قرار می گیرد. در عین حال با توجه به اینکه مناطق روستایی و عشایری در اولویت اجرای طرح های اشتغال هستند، اینکه اجرای طرح متقاضی کسب و کار در مناطق هدف قرار دارد یا خیر با تشخیص دستگاه اجرایی مرتبط با طرح توجیهی متقاضی و کمیته فنی در سطح استان مشخص خواهد شد.

این مقام مسئول در وزارت کار افزود: اگر فرد متقاضی، در طرح توجیهی اشتغال خود دو شرط رسته های در اولویت و منطقه هدف اجرای طرح را رعایت کرده باشد در مرحله بعد، «اهلیت» متقاضی باید بررسی شود؛ به این معنا که فرد به چه میزان به کسب و کار پیشنهادی در قالب طرح توجیهی خود، تسلط دارد؛ همچنین با توجه به اینکه عمده طرح‌های اشتغال باید مبتنی بر مشارکت جمعی و گروهی باشند بنابراین متقاضی استفاده از تسهیلات اشتغال باید توانایی کارفرمایی و سرپرستی کسب و کار را داشته باشد.

دیدگاه پرداخت تسهیلات اشتغال به هر متقاضی با قاعده اقتصاد مغایرت دارد

مدیر کل توسعه اشتغال و سیاستگذاری بازار کار ادامه داد: اگر یک نگاه عام پسندانه به پرداخت تسهیلات اشتغال وجود داشته باشد طبیعتا می توان اعلام کرد همه می توانند از تسهیلات به نحوی که به هر فرد متقاضی سهم کمی اختصاص یابد، استفاده کنند اما این دیدگاه با قاعده اقتصاد و سیاستهای اشتغالزایی مغایر است.

ازوجی با تاکید بر اینکه با کمک مجلس و دولت بخشی از منابع ارزی کشور با تبدیل به ریال برای خروج از بحران بیکاری با اولویت مناطق روستایی، عشایری و مناطق مرزی در نظر گرفته شده است گفت: بنابراین در تخصیص و پرداخت این منابع به متقاضیان واقعی ایجاد اشتغال باید دقت کرد تا منابع همچون طرح‌های ادوار گذشته همچون وام خوداشتغالی، بنگاه های زود بازده و غیره منحرف نشوند.

وی ادامه داد: در عین حال، اینکه از قِبل پرداخت این تسهیلات چقدر می توان کارآفرین و کارفرما تربیت کرد برای اقتصاد کشور بسیار مهم است تا از ظرفیت های بازار کار در روستاها و مناطق عشایری استفاده کنند؛ بر همین اساس چندین نهاد از جمله سازمان آموزش فنی و حرفه ای درگیر اجرای برنامه اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی کردیم به این ترتیب که بسته های آموزشی این سازمان مبتنی بر این دو برنامه با تمرکز بر مناطق هدف تعریف شده تا آموزش‌های رایگان مشاوره شغلی، طرح نویسی، بازاریابی و غیره را به متقاضیان ارائه دهد. همچنین از ظرفیت‌های  برخی مراکز کارآفرینی خصوصی، جهاد دانشگاهی و سایر نهادها نیز برای آموزش کارآفرین استفاده کردیم.

این مقام مسئول در وزارت کار در پاسخ به این سوال که در صورت پذیرش طرح فرایند پرداخت تسهیلات چه مدت زمان می برد گفت: بر اساس شیوه نامه اشتغال روستایی، از زمان فرایند بررسی و پذیرش طرح تا زمان پرداخت حدود یکماه تا ۴۵ روز زمان مورد نیاز است.

در صورتی که فرد به تعهدات خود بعد از دریافت تسهیلات اشتغال عمل نکرده باشد نرخ سود تسهیلات پرداختی از شمول یارانه خارج می شود و با نرخ ۱۸ درصد محاسبه خواهد شدبه هیچ وجه اجازه پرداخت غیرهدفمند تسهیلات را نخواهیم داد

مدیر کل توسعه اشتغال و سیاستگذاری بازار کار ادامه داد: طبیعتا گلوگاه‌های اصلی که برای آموزش کارآفرین، فعال اقتصادی، سرمایه گذار و کارفرما داریم ناشی از این بخش است که برخی متقاضیان تسهیلات اشتغال صرفا با هدف دریافت تسهیلات در سامانه ثبت نام می کنند که بر اساس چارچوبی که به صورت هدفمندی تنظیم کردیم این متقاضیان با شکست مواجه می شوند و به هیچ وجه اجازه دریافت تسهیلات صِرف و هدر رفتن منابع را نخواهیم داد.

وی افزود: طی بازدیدهای دوره‌ای کارشناسان از فعالیت طرح دریافت کننده تسهیلات، در صورتی که فرد به تعهدات خود عمل نکرده باشد نرخ سود تسهیلات پرداختی از شمول یارانه خارج می شود و با نرخ ۱۸ درصد محاسبه خواهد شد. این موضوع در زمان بررسی طرح از سوی کمیته فنی استان و دستگاه اجرایی به متقاضیان تسهیلات اشتغال نیز هشدار داده می شود.

صلاحیت پرداخت تسهیلات تا سقف ۲۵۰ میلیون تومان در شهرستان و تایید کمیته فنی استان، تسهیلات ۲۵۰ میلیون تا ۲.۵ میلیارد تومان در دستگاه اجرایی و کمیته فنی استان و تسهیلات بالای 2.5 میلیارد با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف در وزارت کار بررسی می شوند

نحوه پذیرش طرح‌ها متناسب با مبلغ تسهیلات

این مقام مسئول در وزارت کار با بیان اینکه تسهیلات اشتغال صرفا برای راه اندازی کسب و کار جدید نیست بلکه برای توسعه کسب و کار نیز قابل استفاده است، درباره فرایند بررسی طرح‌ها برای پرداخت تسهیلات گفت: متقاضیان دریافت تسهیلات تا سقف ۲۵۰ میلیون تومان پس از بررسی طرح در شهرستان و تایید کمیته فنی استان و تسهیلات ۲۵۰ میلیون تا ۲.۵ میلیارد تومان نیز بعد از بررسی دستگاه اجرایی و تایید کمیته فنی استان مربوطه برای پرداخت به موسسه عامل معرفی می شوند؛ اما در تسهیلات بالای ۲.۵ میلیارد تومان در سطح ملی توسط وزارت کار با حضور نمایندگان دستگاه بخشی مرتبط با طرح توجیهی، سازمان برنامه و بودجه، معاونت مناطق محروم ریاست جمهوری بررسی و نسبت به تایید یا رد طرح اقدام می شود.

ازوجی با تاکید بر اینکه کار سختی برای جلوگیری از انحراف منابع اشتغال در پیش داریم افزود: ضمن اینکه به نگرانی رسانه‌ها در خصوص انحراف بیت المال با توجه به تجربیات طرح های شکست خورده اشتغال واقف هستیم اما تلاش خود را در جهت تزریق هدفمند منابع اشتغال به متقاضیان اصلی راه اندازی کسب و کار انجام خواهیم داد.

مدیر کل توسعه اشتغال و سیاستگذاری بازار کار در پاسخ به این سوال که متقاضیان دریافت تسهیلات اشتغال در سایر مناطق شهری غیر از مناطق روستایی و عشایری چگونه می توانند اقدام کنند گفت: در سامانه کارا دو گروه تسهیلات اشتغال در نظر گرفته شده است که در زمان ورود به سامانه، متقاضی متناسب با اجرای طرح کسب و کار خود در مناطق شهری یا غیرشهری پس از اطلاع از جزئیات شرایط، نسبت به انتخاب گزینه «تسهیلات اشتغال فراگیر» یا «تسهیلات اشتغال مناطق روستایی و عشایری» اقدام می‌کند.

وی با اشاره به خلاء دانش های مربوط به راه اندازی کسب و کار، ریسک پذیری، سود و زیان، شکست‌های احتمالی کسب و کار، نحوه استفاده از تکنولوژی و علوم مقدماتی ورود به بازار کار در بین فارغ التحصیلان دانشگاهی گفت: به همین دلیل جمعیت زیادی از متقاضیان به اتکای دریافت تسهیلات وارد بازار کار می شوند و به همین دلیل عمده کسب و کارها از سوی متقاضیان با شکست مواجه می شوند. در این زمینه همه دستگاه های بخشی از جمله وزارت صنعت – معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌ها نیز باید ورود کنند تا آموزش های لازم برای ورود به کسب و کار به متقاضیان ارائه شود.

این مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: متقاضیان حتما پیوست‌های مرتبط با هر دو گروه تسهیلات را در سامانه کارا مطالعه کنند تا پیش از ورود به فرایند در جریان مراحل و شرایط قرار گیرند.

طرح‌های کسب و کارها ترجیحا به صورت گروهی باشند​شاخص ما برای موفقیت یک استان در پرداخت تسهیلات اشتغال، میزان و ارزش تسهیلات پرداختی نیست بلکه اصل بر این است که چقدر تسهیلات منتج به ایجاد کسب و کار می شود

ازوجی با اشاره به اینکه مشارکت و کسب و کارهای مبتنی بر کار گروهی، از ویژگی طرح‌های اشتغال نسبت به طرح‌های انفرادی اشتغال است گفت: در دنیا کسب و کارهای تیمی که تفکر افراد با تخصص های مختلف برای انجام یک کسب و کار متمرکز می شوند موفق خواهند بود اما در ایران به دلیل فرهنگ بسیار ضعیف مشارکت کمتر تمایل در این جهت وجود دارد.

وی ادامه داد: در هر دو گروه تسهیلات اشتغال فراگیر و تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری به صراحت قید کردیم که طرح‌های مشارکتی و تعاونی در اولویت پذیرش قرار دارند؛ البته نمی توان کارفرما یا کارآفرین را اجبار به مشارکت کرد، بنابراین به نوع طرح کسب و کار نیز بستگی دارد.

استان‌ها در جذب منابع اشتغال نباید رقابت کنند

مدیر کل توسعه اشتغال و سیاستگذاری بازار کار در بخش دیگری از اظهاراتش نیز با بیان اینکه بر اساس پیگیری های انجام شده از استانها در برخی مناطق کشور پس از فرایند بررسی طرح، تسهیلات نیز پرداخت شده است گفت: در جلسات مختلف به استانها اعلام کردیم که هیچ رقابتی در جذب منابع نباید صورت گیرد چراکه شاخص ما برای موفقیت یک استان در پرداخت تسهیلات اشتغال، میزان و ارزش تسهیلات پرداختی به متقاضیان نیست بلکه اصل بر کیفیت فعالیت استان در این زمینه است و اینکه چقدر تسهیلات منتج به ایجاد کسب و کار می شود ملاک موفقیت یک استان خواهد بود. ضمن اینکه منابع هیچ استانی را به استان دیگر اختصاص نمی دهیم.

وی ادامه داد: در جلساتی که به صورت ویدئو کنفرانس در وزارت کشور برگزار شد حدود ۵ ساعت توضیحات لازم به حدود ۸۰۰ نفر از مدیران استانی سراسر کشور برای نحوه استفاده از تسهیلات اشتغال و جلوگیری از انحراف منابع ارائه شد. ضمن اینکه جلسات توجیهی مدیران استانی در این زمینه ادامه دارد تا دغدغه ما در حوزه انحراف منابع به استان ها منتقل شود.

دانشجوی ما نباید از آینده خود احساس ناامیدی کند

مدیرکل توسعه اشتغال و سیاستگذاری بازار کار وزارت کار با تاکید بر اینکه برای مقابله با بحران بیکاری دولت‌ها باید یک مسیر پیوسته را بر اساس مداخلات توسعه‌ای و مشاوره‌ای به متقاضیان و فعالان اقتصادی طی کنند گفت: در دنیا وظیفه دولت صرفا پرداخت تسهیلات  نیست بلکه دولت ها وظیفه تربیت کارآفرین و کارفرما را دارند.

ازوجی افزود: ما به عنوان دولت باید بتوانیم با مشاوره‌های آموزشی قدرت ریسک پذیری افراد را افزایش دهیم و در مقابل راهکارهای مقابله با شکست احتمالی را ارائه دهیم. این چارچوب در قواعد جهانی وجود دارد. امروز دانشجوی ما در دانشگاه نباید از آینده خود احساس ناامیدی کند؛ در مقابل دولت و نظام آموزش عالی باید دانشجو را در قالب یک فرد کارآفرین ریسک پذیر کارفرما در سطح ملی و منطقه ای تربیت کند.

نحوه ثبت نام در سامانه کارا

متقاضیان اشتغال روستایی می توانند از طریق ثبت نام در  سامانه کارا طرح های خود را معرفی کنند. در صفحه اصلی سامانه، جزییات تسهیلات اشتغال فراگیر و تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری در قالب دستورالعمل و آیین نامه اشتغال روستایی و عشایری و دستورالعمل اجرایی برنامه اشتغال فراگیر و شیوه نامه یارانه تسهیلات برای مطالعه بیشتر در اختیار متقاضیان قرار گرفته و توصیه شده پیش از ارائه درخواست وام و تصمیم‌گیری برای ارائه طرح‌، این پیوستها به دقت مطالعه شود.

سامانه کارا؛ سایت ثبت نام و مدارک مورد نیاز وام اشتغال روستایی

تصویر ایندکس سامانه ثبت نام دریافت وام خود اشتغالی فراگیر (کارا) متعلق به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که ثبت نام کلیه متقاضیان در این پرتال الزامی است

سامانه کارا؛ سایت ثبت نام و مدارک مورد نیاز وام اشتغال روستایی

برای ثبت نام در سامانه کار، اگر کد کاربری و رمز عبور ندارید، می بایست با کلیک بر روی قسمت ثبت نام، فرم مربوطه را تکمیل و کد کاربری و رمز عبور دریافت کنید

سامانه کارا؛ سایت ثبت نام و مدارک مورد نیاز وام اشتغال روستایی

برای دریافت کد کاربری و رمز عبور جهت ثبت نام وام خود اشتغالی روستایی می بایست فرم الکترونیکی را پر کرده تا پس از دریافت کد کاربری و رمز عبور، طرح های خود را وارد سیستم کارا کنید

طرح اشتغال فراگیر چیست؟ 

یکی از برنامه های مهم اشتغال در کشور که از سوی دولت تدبیر و امید پیگیری می شود، طرح اشتغال فراگیر است که مبتنی بر تجربیات جهانی است.کارشناسانی که این برنامه را تدوین کرده و در حال پیاده سازی آن با تکیه بر تجارب عملی آن هستند. اشتغال فراگیر گروههای مختلف اجتماعی را در بر می گیرد.زنان،جوانان دانش آموخته، جوانانی که دارای تحصیلات متوسطه هستند، روستاییان و حتی زنان و مردانی که با تکیه بر تجربه می خواهند در خانه یک فعالیت اقتصادی را راه اندازی کنند.

اشتغال فراگیر با تکیه بر ظرفیت های هر استان تدوین شده است که این کار نیازمند یک مطالعه عمیق اجتماعی و اقتصادی بود و کارشناسان حوزه کار به این مهم همت گماردند. حاصل این مطالعات هم اکنون به شکل مجموعه ای برای هر استان طراحی شده است. «طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو)» از سوی این وزارتخانه به ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و استانداری‌ های هر استان ابلاغ شد.

چه رسته های شغلی در طرح اشتغال فراگیر روستایی قرار دارد؟

رسته‌های شغلی که در این طرح پیگیری می شود از پوشاک، قطعات خودرو، خشکبار، صنایع دستی، فرآورده های دامی (گوشت، طیور)، صنایع تبدیلی، فرش دستبافت، گردشگری، زنبورداری، گیاهان دارویی، خدمات بسته بندی، تولید محصولات گلخانه ای، شیلات و آبزیان، خدمات سلامت و گردشگری سلامت، سنگ های قیمتی، ریخته گری مواد معدنی، خدمات فنی و مهندسی، مبلمان و مصنوعات چوبی و رشته های دیگر را شامل می شود.

برنامه های طرح اشتغال فراگیر ۵ گانه چیست؟ 

برنامه اول : اشتغال ناشی از رشد و سرمایه‌گذاری‌های تولیدی به‌دست آمده به خصوص در حوزه‌های انرژی و صنایع بزرگ.
برنامه دوم :با توجه به کم‌اشتغال بودن تولیدات بزرگ صنعتی در برنامه اشتغال فراگیر نیازهای بنگاه‌های کوچک و متوسط و خرد را برطرف می‌کند.
برنامه سوم: اشتغال حمایتی توسط نهادهای حمایتی نظیر کمیته امداد، بهزیستی، بنیاد برکت و مستضعفان و نهادهایی که به‌طور هم‌افزا سیاست‌های اشتغال را دنبال می‌کنند.
برنامه چهارم :طرح اشتغال روستا و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر اجرایی می‌شود.
 برنامه پنجم: سیاست‌های مداخله بازار کار نظیر حق بیمه کارگر، پرداخت سهم بیمه کارفرمایی کارگر، سرانه کارورزی در کنار هم رو به جلو حرکت می‌کنند.

طرح کارورزی برنامه اشتغال فراگیر چیست؟ 

در طرح کارورزی که از تابستان سال ۹۶ در کشور اجرایی شد، معافیت ۲ ساله کارفرمایان در زمینه پرداخت حق بیمه لحاظ شده است. همچنین کارورزان از بیمه حوادث برخوردارند.در این طرح بخشی از دستمزد توسط دولت و بخش دیگری از سوی کارفرما پرداخت می شود. هدف از اجرای این طرح جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار از مقطع کاردانی تا مقطع دکتری است.

جامعه هدف اجرای این طرح، دانش آموختگان دانشگاهی و واحدهای پذیرنده اعم از بخش خصوصی و تعاونی هستند، که در گام نخست کارفرما را تشویق می کنیم تا نیروی کار فارغ التحصیل دانشگاهی جدید را جذب کند و در مرحله بعد هدف ما آماده سازی نیروی کار برای بازار کار است که این افراد در دوره کارورزی مهارت لازم برای ورود به بازار کار را کسب می کنند. یک سوم حداقل دستمزد به اضافه بیمه حوادث را به دانش آموخته از سوی دولت پرداخت می شود، مابقی دستمزد توسط کارفرما پرداخت خواهد شد.

آیا پیام تایید برای ثبت نام شدگان ارسال می شود؟

بله. متقاضیان پس از ورود و ثبت نام در سامانه و بارگذاری طرح‌های خود به شکل الکترونیکی باید در انتظار پیغام بررسی و تایید نهایی طرح خود باشند که از طریق پست الکترونیک یا ارسال پیامک به تلفن همراه انجام می‌پذیرد. در این مدت کمیته‌های فنی در استان‌ها، ابعاد طرح را به لحاظ کیفی و کمی مورد بررسی قرار داده و بر اساس شاخص‌هایی امتیازدهی کرده و جمع امتیازات را در نظر می‌گیرند تا طرح مورد تایید واقع شود.

پس از ثبت نام چه اتفاقی می افتد؟

پس از ورد اطلاعات شما به سامانه کارا و تایید نهایی، طرح برای تامین اعتبار به بانک معرفی و پیام تایید و پذیرش طرح به متقاضی ارسال می شود. بانکهای عامل پس از بررسی در صورت داشتن توجیه فنی و اقتصادی طرح و اهلیت کارآفرین یا سرمایه‌گذاران، آن را در نوبت دریافت وام اشتغال قرار می‌دهند. وزارت کار اعلام کرده تلاش می‌کند تا فرایند ثبت نام، معرفی و تصویب طرح متقاضیان طولانی نشود و منابع بر اساس اولویت‌های همان منطقه و به تناسب پیشرفت طرح‌ها پرداخت شود.

متقاضیان وام اشتغال روستایی چه شرایطی باید داشته باشند؟

پرداخت وام در سامانه کارا هم به شخص حقوقی و هم به شخص حقیقی صورت می‌گیرد اما اولویت پرداخت تسهیلات با کسانی است که از کار جمعی استقبال کنند و طرح های خود را در قالب تعاونی‌ها یا شرکت‌های سهامی خاص ارائه کنند. همچنین وزارت کار مصمم است تا فعالان جوان‌تر و دانش آموختگان در این طرح مشارکت داشته باشند و چنانچه نیاز به فراگیری آموزش‌های مهارتی بود، آنها را برای دوره‌های آموزشی به سازمان فنی و حرفه‌ای معرفی کند.

سود تسهیلات وام خود اشتغالی روستایی در طرح کارا چقدر است؟

تسهیلات ۱۲ هزار میلیارد تومانی در مناطق روستایی و عشایری مرزی با نرخ سود چهار درصد، در مناطق روستایی و عشایری معمولی شش درصد و در نواحی صنعتی و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر با نرخ سود ۱۰ درصد توزیع خواهد شد.

چه مشاغلی تسهیلات روستایی می‌گیرند؟

 یکی از سوالات مطرح در خصوص مشاغل و کسب و کارهایی است که می‌توانند وارد طرح شده و از تسهیلات اشتغال روستایی بهره مند شوند. معاون وزیر کار درباره اینکه طرح‌ها باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند، می‌گوید: پرداخت تسهیلات بر اساس مزیتها و ظرفیتهای هر منطقه روستایی یا عشایری صورت می‌گیرد به این معنا که متقاضیان باید نیازها و مزیتهای منطقه خود را شناسایی کنند و بر اساس آن طرح‌های خود را ارائه دهند.

 برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره این سامانه با کارشناسان اداره کل تعاون در استان محل سکونت خود مراجعه کنید. گفتنی است، ظرف ۳ روز اول راه اندازی سامانه، بیش از ۱۰۰ هزار طرح در سامانه ثبت شد. بنابراین برای افزایش شانس دریافت تسهیلات، راهنمای ثبت نام و همچنین اصول نوشتن طرح های تجاری زود بازده را در نظر داشته باشید.

مطالب مشابه را ببینید!