مجله تاپ‌ناز‌

شهرستان سقز ؛ جاهای دیدنی و مکان های گردشگری شهرستان سقز

نگاهی به شهر سقز و دیدنی های آن

شهرستان سقز در بخش شمال غربی کردستان و در کنار استان آذربایجان غربی واقع شده است مرکز این شهر در فاصله 187 کیلومتری شهر سنندج قرار گرفته است. ئجه تسمیه سقز ریشه در قدمت این شهر زیبا دارد و آن زمانی است که قوم سکا در زمان اتحاد اقوام ماد این شهر را به عنوان پایتخت خود به نام اسگیت یا ساکز انتخاب کردند.

نام امروزه سقز از نام قوم سکا، اسکیت و سکز به یادگار مانده است. شهر سقز در زمان قدیم در سرزمین اقوام مانائی، مادی، بر سر راه کاروانی همدان به آذربایجان و دیار بکر و موصل به زنجان و قزوین و ری قرار داشت و به دلیل موقعیت خوب و چهارراهی از مراکز مواصلاتی دنیای قدیم بود.شهر سقز آثار تاریخی با اهمیتی دارد که بیشتر آنها در طول زمان به دلیل بلایای طبیعی و همچنین هجوم اقوام مجاوز، ویران شده اند و یا در زیر خاک مدفون مانده اند، اما آثار تاریخی با ارزش به جای مانده مانند قلعه (کاخ دژ) باستانی زیویه و قلع قپلانتور بر اعتبار و اهمیت آثار تاریخی سقز افزوده است.

شهرستان سقز

از لحاظ بیعی شهرستان سقز دارای منابع آبی غنی است و رودخانه های زیادی مانند زرینه رود، سیمینه رود و رود خورخوره در حوزه این شهرستان وجود دارند که در آخر به دریاچه ارومیه می ریزند. بر روی رودخانه زرینه رود در مرز آذربایجان غربی سد شهید کاظمی احداث شده است که دریاچه پشت سد از جاذبه های گردشگری استان است. یکی دیگر از زیبایی های سقز ارتفاعات آن مانند کوه های نکروز، ونوشه و دیگر ارتفاعات مانند کوه چاقل، روش، دره نان می باشند.

 

شهرستان سقز

این شهر دومین شهر پرجمعیت بعد از سنندج در استان کردستان می باشد. مدرم این شهر بسیار فرهنگ دوست هستند و استعدادهای فرهنگی و هنری به ویژه موسیقی در شهر سقز زیاد است. هر ساله به دلیل وجود همین استعدادها، جشنواره موسیقی کردی، جشنواره تئاتر کردی به صورت ثابت در این شهر برگزار می شود ‏همچنین جایگاه ورزش کشتی در این شهرستان بسیار رفیع است به طوری که عناوین مهم و ‏مدال‌های باارزش بین‌المللی و جهانی در رشته کشتی فرنگی مربوط به کشتی‌گیران این ‏شهرستان است. از لحاظ آموزش عالی شهر سقز دارای دو واحد دانشگاهی دانشگاه آزاد ‏و مرکز پیام‌نور است. بازار مرزی بسطام واقع در 63 کیلومتری جنوب شهر سقز در مسیر ‏جاده مریوان به عنوان یکی از سه مرکز اصلی مبادلات تجاری استان از اهیمت بازرگانی ‏خاصی در استان برخوردار است.‏


مهمترین جاذبه گردشگری شهرستان سقز

 

‏ قلعه باستانی زیویه: ‏

قلعه (کاخ دژ)باستانی زیویه بر روی یکی از کوه‌های نسبتاً مرتفع در 55 کیلومتری جنوب ‏شرقی شهر سقز در روستای زیویه واقع شده و حدود 700 سال پیش از میلاد در دوره ‏حکومت اقوام ماد و ماننائی ساخته شده است زیویه هم از نظر معماری و هم از نظر آثار ‏هنری یکی از شاخص‌ترین و باارزش‌ترین مکان‌های دوره تاریخی محسوب می‌شود طی چند ‏فصل کاوش‌های علمی و باستان‌شناسی که سال 1354 تا سال 1380 ادامه یافت نتایج قابل ‏توجهی در زمینه شناخت معماری آن به دست آمد از جمله اشیاء به دست آمده در این ‏کاوش‌ها، قطعات عاج منقوش بود که نقوش حیوانی و صحنه شکار اساطیر روی آن حک ‏شده و از ارزش ویژه‌ای برخوردار هستند.

شهرستان سقز

از روی دو نمونه از آنها، نقش برجسته آبیدر ‏سنندج طراحی، بزرگنمایی و ساخته شده است.‏
‏ این قلعه عظیم شامل سالن‌ها، حیاط‌ها، اتاق‌های متعدد، تالار ستون‌دار، انبار غله ورودی اصلی ‏با پلکان سنگی و سایر قسمت‌های مختلف است از مهمترین اشیای به دست آمده می‌توان به ‏سر عقاب طلائی، گردنبند طلایی اشاره کرد که در موزه آثار ملی نگهداری می‌شود.

‏ مجموعه کاروانسرا و بازار قدیمی سقز

این مجموعه در مرکز اصلی شهر شامل بقایایی از راسته‌های بازار قدیمی سقز به جای مانده ‏است با توجه به احداث مراکز تجاری در مجاورت آن همچنان به عنوانی یکی از مراکز ‏تجاری اصلی شهر محسوب می‌شود.‏

شهرستان سقز

مسجد دومناره ‏

این مسجد در خیابان امام و در بافت قدیمی سقز واقع شده است تاریخ دقیق ساخت آن ‏مشخص نیست ولی اهالی محل ساخت آن را به شیخ حسن مولاناآباد از علمای سابق ‏مذهبی منطقه نسبت می‌دهند که احتمال دارد در اواخر دوره افشاریه و اوایل زندیه ساخته ‏شده باشد. مسجد دارای شبستانی به چهار ستون قطور چوبی است در ضلع جنوب غربی، ایوان ستون‌دار ساخته شده که فرم مخصوص مساجد ‏منطقه کردستان را تداعی می‌کند. در بالای مسجد دومناره قرار دارد و به همین دلیل به ‏مسجد دومناره شهرت پیدا کرده است.‏
شهرستان سقز

 

‏دریاچه سد شهید کاظمی (دریاچه زرینه رود)

این دریاچه در 62 کیلومتری شمال شهر سقز و بین شهرستان‌های سقز و بوکان قرار گرفته ‏است و طول متوسط آن 6 کیلومتر است آب دریاچه از رودهای زرینه‌رود، خورخوره، ‏سیمینه رود و چم سقز تأمین می‌شود این دریاچه از جاذبه‌های طبیعی استان محسوب ‏می‌شود. روستاهای اطراف دریاچه به ویژه روستای قلندر از روستاهای گردشگری محسوب ‏می‌شود.

شهرستان سقز

 

مطالب مشابه را ببینید!