سریال «یه تیکه زمین» ماه محرم پخش میشود

سریال ماه محرم

شبکه دو این روزها در حال ساخت سریالی برای ایام محرم است؛ مجموعه ای با کلی بازیگر و یک قصه جذاب که باید منتظر ماند و دید می تواند جذابیت را به قاب این شبکه برگرداند؟گزارشی از پشت صحنه سریال «یه تیکه زمین»را بخوانید.

با نزدیک شدن به ایام ماه محرم، شبکه های تلویزیون تلاش خود را برای ساخت سریال های مناسبتی آغاز کرده اند که گویا شبکه دو مثل پارسال که سریال «فرات» را روی آنتن برد در این قضیه خیلی جدی تر است. «یه تیکه زمین» سریالی است که روزهای میانی تصویربرداری اش را می گذراند و قرار است در دهه دوم محرم از شبکه دو پخش شود. این سریال اولین تجربه سریال سازی مهدی کرم پور است که عمده فعالیتش در سینما بوده تا به حال چند تله فیلم را برای تلویزیون کارگردانی کرده و این بار با سناریوی اولیه علی اکبر محلوجیان و بازنویسی خسرو نقیبی به سراغ سریال سازی رفته است. حضور بازیگران سرشناس دراین کار نشان می دهد که شبکه دو قصد دارد موفقیت سریال های مناسبتی محرم امسال را به نام خودش تمام کند.

 

قرار است در «یه تیکه زمین» ماجرای زندگی خانواده حاج حیدر به تصویر کشیده شود، خانواده ای سنتی که به یکباره دچار اتفاقات پیش بینی نشده ای می شوند. اتفاقاتی که این خانواده را تا آستانه از هم پاشیده شدن پیش می برد. در شبی که تقریبا اکثر بازیگران اصلی به جز نقش های منفی جلوی دوربین رفتند سری به پشت صحنه کار زدیم و با عوامل سریال به گفت وگو نشستیم. گزارشی که در ادامه می خوانید حاصل حدود هفت ساعت حضور ما در پشت صحنه این سریال است.

 

 

 

● داد و فریاد در انتهای کوچه بن بست

 

ساعت نزدیک به ۲۱ است که ما به لوکیشن می رسیم. صدای داد و فریاد در یکی از کوچه های بن بست پیچ شمیران توجه عابران زیادی را به سمت خود جلب می کند. در انتهای کوچه خانه باغی است که گویا محل زندگی خانواده حاج حیدر است. دم در حامد(حمید ابراهیمی) پسر کوچک خانواده با کت و شلوار نشسته و یک شرخر (مجید شهریاری) با یک مامور انتظامی با داد و هوار قصد دارد به جرم کشیدن چک بلامحل او را باز داشت کند که سر و کله احمد(کوروش تهامی) برادر بزرگترش پیدا می شود.

 

گویا امشب قرار است صحنه هایی تصویربرداری شود که به نوعی نقطه عطف سریال محسوب می شود. ما در کوچه منتظر می مانیم تا برداشت تمام شود و اجازه پیدا کنیم که داخل لوکیشن شویم، اما انتظار ما بیشتر از آن چه فکر می کردیم طول می کشد. کارگردان به یک برداشت راضی نمی شود و پلان چند بار تکرار می شود تا او از تصویر گرفته شده راضی شود.

 

بالاخره پس از اینکه کرم پور برداشت را تایید می کند گروه آماده می شوند که پلان دیگری را بگیرند و ما هم از فرصت استفاده می کنیم و داخل لوکیشن می شویم. همان گونه که فکرش را می کردیم اکثر بازیگران حضور دارند، داریوش ارجمند، رویا تیموریان، شراره دولت آبادی، نفیسه روشن، امیر حسین رستمی، حدیث میرامینی و سپیده علایی بازیگرانی هستند که در ابتدای ورودمان با آن سلام و احوال پرسی می کنیم.

 

پلان بعدی قرار است آغاز شود و همه بازیگران به جز داریوش ارجمند باید جلوی دوربین قرار بگیرند، به همین دلیل هم فرصت را مغتنم می شماریم و به سراغ ارجمند می رویم تا در مورد شخصیت حاج حیدر از او سوال کنیم.

 

 

 

 

شبکه دو این روزها در حال ساخت سریالی برای ایام محرم است؛ مجموعه ای با کلی بازیگر و یک قصه جذاب که باید منتظر ماند و دید می تواند جذابیت را به قاب این شبکه برگرداند؟گزارش هفت صبح از پشت صحنه سریال «یه تیکه زمین»را بخوانید

 

 

● تاوان یک تصمیم خودخواسته

 

ارجمند با گفتن این جمله که هر چیزی در مورد این شخصیت بگویم ممکن است داستان لو برود در مورد حاج حیدر اطلاعات چندانی به ما نمی دهد اما با استناد به آن چیزی که دستگیرمان شد حاج حیدر رئیس صنف نانواهاست که خودخواسته تصمیمی در حیطه کاری اش می گیرد که آن تصمیم زندگی شخصی و خانوادگی او را دچار بحران می کند.

 

ارجمند در خصوص اینکه چرا بازی در این نقش را پذیرفته می گوید:« در این گونه کارها که محوریتش مسائل اعتقادی است چون خودم آدم معتقدی هستم این عرق ریزان روحی را دوست دارم. شاید اینجا تیپ نقشی که بازی می کنم را خیلی بازی کرده باشم ولی حاج حیدر خصوصیات خاص و منحصر به فرد خودش را دارد که همین مسئله آن را برایم خیلی جذاب کرده است.»

 

اما در کارنامه کاری ارجمند نقش های دینی محور و اعتقادی خوبی مثل مالک اشتر و حضرت عبدالعظیم حسنی پیدا می شود اما اینکه نقش هایی از قبیل حاج حیدر چه ویژگی منحصر به فردی دارند می گویند: «این گونه آدم های امروزی و کوچه بازاری که جنبه مسائل اعتقادی در زندگی شان بسیار مهم، عمیق و درست است همیشه جذابیت هایی دارد که من را به عنوان بازیگر وسوسه می کند.

 

یکی از این جذابیت ها این است که مخاطب آنها را از نزدیک لمس کرده و می شناسد و حرف و عمل آنها برای مخاطب امروز ناآشنا نیست.» به گفته ارجمند فضای کار شاداب و پرانرژی است و معتقد است این برای کاری که به مسائل اعتقادی می پردازد خیلی مهم است شرایط به گونه ای رقم بخورد که بازیگران و عوامل همه با انرژی کامل جلو و پشت دوربین کار کنند.

 

 

 

 

● تلاش برای حفظ کیفیت در عین وسواس

 

خسرو نقیبی که کار بازنویسی فیلمنامه را به عهده دارد با گفتن این جمله که «یکی از سخت ترین پلان ها شروع شده» ما را دعوت می کند که پلان را ببینیم. واقعا پلان شلوغی است، غیر از آتیلا پسیانی(التفاط) و عارف لرستانی (عنایت) که نقش های منفی کار هستند و داریوش ارجمند که همچنان پشت صحنه حضور دارد تمام بازیگران اصلی جلوی دوربین هستند. کار با دو دوربین و با مدیریت ابراهیم غفوری تصویربرداری می شود. کرم پور پلان را با بازیگران تمرین می کند.

 

این تمرین چندین بار انجام می شود، وقتی ازکرم پور می پرسندکه بالاخره تصویربرداری را شروع کنند، می گوید: «تا زمانی که آنچه می خواهم در نیاید نه. » نکته جالبی که یادمان می آید این است که چندین کارگردان دیگر هم بوده اند که در شروع ساخت یک کار مناسبتی همین سختگیری ها را داشته اند ولی زمانی که به نزدیکی پخش رسیده اند مجبور شدند که همه چیز را دم دستی تمام کنند، این نکته را با کرم پور در میان می گذاریم و او هم در پاسخ ما می گوید:«خیلی تلاش می کنیم این اتفاق رخ ندهد. تا اینجا که راندمان کار مطابق همان چیزی بوده که انتظار داشتیم.

 

بنابراین دلیلی نمی بینم که با چنین مشکلی مواجه شویم. با وسواس کامل کار را ادامه می دهم و تنها مشکلی که وجود دارد این است که خب خیلی خسته می شویم.» اما نکته دیگری که با کرم پور در میان می گذاریم در خصوص دو بازیگر اصلی سریال است.

 

داریوش ارجمند با گریمی تقریبا مشابه ماه رمضان امسال سریال نه چندان موفق «راز پنهان» را روی آنتن داشت و از آتیلا پسیانی هم تا قبل از پخش این یکی سه سریال «خداحافظ بچه»، «دیوار» و «راستش را بگو» روی آنتن رفته؛ این مسئله ممکن است برای سریال او خیلی خوب نباشد اما کرم پور نظر دیگری دارد: «من بر مبنای توانایی بازیگرانم را انتخاب کرده ام و برایم مهم نیست قبل از سریال من چه کارهایی از آن ها پخش شده یا می شود.

 

هر دو بازیگری که شما می گویید توانایی های زیادی دارند و همین باعث می شود که من در مورد انتخابم مطمئن باشم، ترکیب فعلی بازیگران به نظرم درست است، بازیگر آماتور در بین آنها نیست و می دانم که نتیجه اش همانی می شود که می خواهم اما اینکه این نتیجه نهایی چقدر مخاطب را جذب کند باید منتظر زمان پخش شویم.» از کرم پور موقتا جدا می شویم تا او به تصویربرداری پلان مشغول شود.

 

 

● یک زن روستایی با فرهنگ شهری

 

کارگردان و تصویربردارش در حال صحبت و چیدن میزانسن مناسب برای این پلان هستند که سراغ رویا تیموریان می رویم تا چند دقیقه ای قبل از شروع تصویربرداری با او همکلام شویم. تیموریان تجربه یک موفقیت استثنایی در سریال های مناسبتی را با بازی در سریال شب دهم دارد. او در «یه تیکه زمین» ایفاگر نقش خاتون خواهر بزرگتر حاج حیدر است.

 

از او می پرسیم که فکر می کند این سریال هم می تواند موفقیتی شبیه شب دهم برای او به وجود آورد یا نه. تیموریان با ذکر این نکته که در شرایط فعلی نباید هیچ چیزی را با گذشته مقایسه کنیم می گوید:« ما قرار نیست در این سریال کار خیلی بزرگ و استثنایی انجام دهیم. جذابیت یه تیکه زمین برای من داستان بسیار ساده و سر راست آن است.

 

این سریال قرار است یادآور بعضی چیزهایی باشد که زمانی در بین خانواده های ایرانی مرسوم بود. نوعی از عشق و عاطفه بین اعضای یک خانواده که شما فقط در خانواده های ایرانی می توانید آن را پیدا کنید و با توجه به شرایط زندگی امروز کمی این مسئله کمرنگ تر شده است.»

 

گویا خاتون زنی است که در روستای آبا و اجدادی خانواده شان زندگی می کند و گهگداری به شهر و خانواده برادرش سر می زند. تصور مخاطب از زنان این چنینی آدم هایی بسیار سنتی و ساده دل است که کمتر رنگ و بوی زندگی مدرن در شخصیت آنها یافت می شود ولی تیموریان معتقد است خاتون می خواهد این تصور را در ذهن مخاطب بشکند:« درست است که خانواده خاتون و حیدر در روستا زندگی کرده اند ولی آنها زمین دار هستند و اهل روستا به معنای عام آن به شمار نمی آیند. خانواده ای که با شهر هم در ارتباط بوده اند و به همین دلیل خاتون زنی است که با شرایط زندگی شهری و مناسبات آدم ها در شهر نه تنها بیگانه نیست بلکه به آن اشراف خوبی هم دارد. این آدم شاهنامه می خواند، سواد قرآنی دارد و فرهنگ شهری را هم در زندگی اش رعایت می کند. ساختار و متن کار قابلیت این را دارد که یک مدل جدیدی از این گونه شخصیت ها در تلویزیون ارائه شود و تلاش ما هم این است که این خاتون کاملا متفاوت با آن چیزی باشد که مخاطبان نمونه های مشابه اش را سراغ دارند.»

 

به گفته تیموریان اتفاقی در این خانواده می افتد که همه اعضای خانواده پا به پای هم تلاش می کنند که حیثیت، صداقت و درستکاری خانواده را حفظ کنند اما روستایی که خاتون در آن زندگی می کند طبق صحبت نقیبی محلی است که قرار است درگیری ها و مشکلات خانواده حاج حیدر را به اوج خود برساند. روستایی که خاتون در آن به نوعی بزرگ تر همه محسوب می شود و به نظر تیموریان آدم هایش سمبلی هستند از آدم های بکر و ساده دل.

 

 

● ته تغاری، مدیر، تنبل

 

دوباره تمرین ها برای گرفتن پلان آغاز می شود؛ ماجرای پلان از این قرار است که حامد و مرجان(حدیث میرامینی) که ته تغاری حاج حیدر محسوب می شوند به جرم کشیدن چک بی محل توسط مامور انتظامی به کلانتری برده می شوند و تمام اعضای خانواده متشکل از خاتون، احمد، رعنا مادر خانواده (شراره دولت آبادی)، آرش (امیر حسین رستمی)، مژگان (نفیسه روشن) و سیما (سپیده علایی) در تلاشند که این اتفاق نیفتد و با مصالحه قضیه را قبل از آبروریزی بیشتر حل و فصل کنند.

 

حدیث میرامینی بازیگری است که در ماه رمضان سریال خداحافظ بچه را روی آنتن داشت. او که معمولا نقش دخترهای سرتق و یک دنده را بازی می کند در این سریال هم نقش مرجان تک دختر و ته تغاری حاج حیدر را بازی می کند.

 

به گفته خودش مرجان دختری است که خیلی سرزبان دار است اما معتقد است این نقش تفاوت های زیادی با نقش های گذشته اش مثل روشنک در سریال «دلنوازان» دارد:«روشنک در دلنوازان خیلی مغرور و برون گرا بود و خیلی مواقع کارهایی کاملا غیرمنطقی انجام می داد، برعکس نقش مرجان که در این سریال بازی می کنم ، دختر بسیار معقولی است. حتی آنقدر معقول که پدرش مدیریت یک محل کاری را به او واگذار می کند. مرجان مجرد و عزیز دردانه پدرش است، با عمه اش خاتون ارتباط خیلی خوبی دارد و کلا همه خانواده به شدت او را دوست دارند با اینکه حتی بعضی مواقع آن روی دختر ته تغاری اش بالا می آید، تنبلی می کند و کارهایش را به گردن زن داداش هایش می اندازد»

 

به گفته میرامینی خانواده حاج حیدر سنتی است اما نه از مدل هایی که مخاطب مشابه اش را در ذهن دارد. این خانواده به زن ها اجازه پیشرفت و کار می دهد، مرجان هم در همین راستا مدیریت می کند، دسته چک دارد و فعالیت های کاری جدی بر عهده اش است اما زمانی که به محیط خانواده برمی گردد همان دختر ته تغاری است که پدرش خیلی دوستش دارد.

 

 

 

 

● فرصتی برای ابراز ارادت به اهل بیت(س)

 

ساعت نزدیک به دو نیمه شب شده و تمرین ها تقریبا به اتمام رسیده، کرم پور میزانسن هایش را چیده و قرار است تا دقایقی دیگر تصویربرداری نهایی کار آغاز شود. اما نکته ای که به ذهنمان می رسد این است که سریال های مناسبتی معمولا بیشترین فشار ممکن را برای عواملش به همراه می آورد و کارگردان های باتجربه در سریال سازی هم گاهی تسلیم این فشارها می شوند.

 

اینکه چرا کرم پور در اولین تجربه سریال سازی اش به سراغ یک کار مناسبتی رفته سوالی بود که او این گونه پاسخ می دهد:«کار مناسبتی محاسن و معایب خودش را دارد. زمان محدود بزرگ ترین عیب آن است و دیده شدن بیشتر در این ایام که باکس سریال سازی در آن تبدیل به یک سنت شده حسن بزرگ آن است. همیشه دوست داشتم مدیوم های مختلف کارگردانی را تجربه کنم. درست در زمانی که در سینما به شدت اذیت شدم و به خاطر مشکلات فیلم پل چوبی شرایط سختی را می گذراندم دوست عزیزم آقای اسلامی و مدیریت شبکه دو پیشنهاد ساخت این سریال را به من دادند که من هم از آن استقبال کردم. ضمن اینکه به دلیل ارادت قلبی ام به اهل بیت(س) خیلی دوست داشتم در باکسی این چنینی کاری بسازم که خدا را شکر این اتفاق افتاد.»

 

نویسنده اولیه این سریال علی اکبر محلوجیان است، نویسنده ای که سریال های بسیار موفقی چون «زیر تیغ» و «مثل هیچ کس» را نوشته است اما کرم پور فیلمنامه را توسط خسرو نقیبی بازنویسی کرده است. کرم پور دلیل اینکه چرا فیلمنامه بازنویسی شده را این گونه توضیح می دهد:«این فیلمنامه زیر نظر من چهار بار توسط آقای محلوجیان بازنویسی شد اما نهایتا اتفاقی که می خواستم در متن رخ نداد، کلیت کار را خیلی دوست داشتم ولی تصور من از شروع، پایان، سرنوشت کاراکترها و جنس روابط شان با هم آن گونه نبود که می خواستم به همین دلیل هم از خسرو نقیبی دعوت کردم که دوباره کار را بازنویسی کند.

 

به هر حال در طول این چند سالی که با نقیبی کار کرده ام به یک همگرایی و سلیقه مشترک رسیده ایم که باعث می شود حرف همدیگر را بهتر بفهمیم و نتیجه کار حداقل برای خودم به عنوان کارگردان چیزی باشد که در ذهنم داشتم.»

 

 

● کارگردانی بدون لجبازی

 

این آخرین صحبت های ما با کرم پور بود چون بعد از آن تصویربرداری پلان را آغاز کرد، برداشت های مداومی که بازیگران بدون شکایت و ناله گروه را همراهی می کردند. ارجمند معتقد است کار کردن با کرم پور به علت اعتقادش به خرد جمعی برای هر بازیگری می تواند تجربه خوبی باشد: «کرم پور کارگردان منعطفی است، از ایده هایی که دارد به سادگی عبور نمی کند اما از دریچه منطقی که وارد شوید، آدم بسیار متواضع و باهوشی است.

 

وقتی شما پیشنهادی به او می دهید خیلی خوب در مورد آن فکر می کند و اگر ببیند به کلیت آنچه در ذهنش دارد ضرری وارد نمی کند حتما از آن استفاده می کند. در کل آدمی نیست که از سر لجبازی و موضع کارگردانی در کار حضور داشته باشد و به نوعی به یک خردجمعی در کار معتقد است.» ساعت نزدیک به سه بامداد است که آخرین پلان هم گرفته می شود و داریوش ارجمند به عنوان آخرین بازیگر جلوی دوربین می رود.

 

اوایل آذر ماه و در دهه دوم محرم «یه تیکه زمین» روی آنتن شبکه دو خواهد رفت. باید تا آن زمان منتظر ماند و دید اولین تجربه سریال سازی مهدی کرم پور با این ترکیب بازیگران و چیزی در حدود ۱۲ لوکیشن متفاوت که داستان در آنها روایت خواهد شد می تواند مخاطبین سختگیرتر شده تلویزیون را راضی کند یا نه.

 

 

● چه کسانی یه تیکه زمین را می سازند؟

 

کارگردان: مهدی کرم پور، تهیه کننده: محمد علی اسلامی، نویسنده: علی اکبر محلوجیان، فیلمنامه نهایی: خسرو نقیبی،مدیر تصویربرداری: ابراهیم غفوری، تصویربردار: رضا شیبانی، مدیر تولید: مسعود عسگری، صدابردار: بابک اخوان، طراح صحنه و لباس: مهران یوسف زاده، طراح گریم: کیان اولاد وطن، تدوین: میثم مولایی، دستیار اول کارگردان و برنامه ریز: شکوفا کریمی، مدیر تدارکات: ابراهیم زائری، منشی صحنه: آسیه حیدری، عکاس: دنیا راد، بازیگران: داریوش ارجمند، رویا تیموریان، آتیلا پسیانی، کوروش تهامی، شراره دولت آبادی، نفیسه روشن، امیر حسین رستمی، حدیث میرامینی، سپیده علایی، حمید ابراهیمی، عنایت بخشی، پوراندخت مهیمن، عارف لرستانی و مجید شهریاری.

روزنامه هفت صبح
مطالب مشابه را ببینید!