مجله تاپ‌ناز‌

سروتونین چیست و کدام مواد خوراکی حاوی سروتونین هستند؟

سروتونین

سروتونین نوعی انتقال دهنده عصبی می باشد که در تمام بدن وجود دارد و برای تامین آن می توانید 5 ماده غذایی را میل کنید تا سروتونین بدن شما افزایش پیدا کند.

5 غذا که سروتونین شما را افزایش می دهند و باعث از بین رفتن بی حالی می شوند

آیا کمی احساس بی حالی می کنید و یا نوعی از حالت افسردگی را دارید؟ اگر این چنین است باید غذاهایی را میل کنید که هورمون های تولید شده بدن شما را متعادل نگاه می دارد تا حس خوبی داشته باشید. انواع مختلفی از غذاها وجود دارند که به دلیل داشتن مواد مغذی، سطح سروتونین بدن را افزایش می دهند و باعث احساس خوب در بدن شما می شود. عوامل متعددی در فعالیت این انتقال دهنده عصبی مداخله دارند، ملی رژیم غذایی خوب می تواند تاثیرات مثبتی بر تعادل آن ها داشته باشد و به همین دلیل باید غذاهایی را مصرف کنید که سطح سروتونین را افزایش می دهند. مصرف این غذاها حتی بر روی خلق و خوی شما نیز تاثیر مثبت دارد. در این مطلب این غذاها را به شما معرفی می کنیم.

 

سروتونین چیست؟

سروتونین انتقال دهنده عصبی است که به طور طبیعی در بدن وجود دارد.  95 درصد آن در روده و باقی در مقز باقی می ماند. سروتونین در حالت ذهنی شما به طور مستقیم مداخله می کند، پس این ماده شیمایی می تواند استرس و افسردگی شما را کاهش دهد و با افزایش آن می توانید حس لذت و رفاه را به بدن خود دهید. سروتونین می تواند اشتها را کنترل کند و تنظیم چرخه خواب را هم درست کنید و تی روی میل جنسی و حافظه هم تاثیر می گذارد.

این غذاها سروتونین را افزایش میدهند

افرادی که مدام استرس دارند و یا افرادی که دچار افسردگی هستند می توانند رژیم غذایی خود را طوری تنظیم کنند تا سروتونین بدنشان افزایش پیدا کند. این کار می تواند باعث سلامت احساسی می شود.
زردچوبه به دلیل داشتن مواد آنتی اکسیدانی خاصیت ضد التهابی دارد و یک ضد افسردگی طبیعی می باشد، مواد مغذی زردچوبه مسئول تنظیم هورمون های شادی هستند که می تواند سطح سروتونین و اندروفین را بالا ببرد. زردچوبه فعالیت آنزیم مونوامین اکسید را که باعث عدم تعادل احساسی می شود را مسدود می کند.
سروتونین
2.ماهی تن حاوی ویتامین b
ماهی تن یک نمونه از بهترین مواد غذایی است که می تواند باعث ایجاد حس خوش ذهنی در شما شود. ماهی تن مقدار زیادی ویتامین B و D دارد. این ویتامین ها برای تنظیم فعالیت های سیستم عصبی ضروری هستند و همین طور حاوی اسیدهای چرب امگا 3 نیز می باشند. این مواد برای حذف چربی های مضر و همین طور کاهش التهاب بسیار مفید هستند. این مواد معدنی می توانند سروتونین را افزایش دهند. این غذا می تواند باعث زیاد شدن انرژی و همچنین از بین رفتن افسردگی می شود.
سروتونین
3.مواد مغذی بسیار فراوان آوکادو
آووکادو بسیار کامل است و می توانید در هر غذایی آن را استفاده کنید. آووکادو مواد مغذی مهمی دارد. می تواند باعث بیشتر شدن هورمونهای شادی شود و منبع منیزیم و پیریدوکسین است. این ترکیبات می توانند باعث افزایش سروتونین شوند و به دلیل داشتن اسید های چرب اشباع نشده می توانند باعث افزایش سطح انرژی و بهبود عملکرد فیزیکی و ذهنی شود.

 

سروتونین
4. کالری کم دانه های آفتابگردان
تخم آفتاب گردان کالری کمی دارد و اسید های چرب ضروری را هم دارد. این خواص دانه های آفتابگردان حس سیر شدن می دهند و می توان گفت که غذایی بسیار سالم است. تخم افتابگردان مقادیر زیادی منیزیم و روی دارد. اینها مواد معدنی مهمی هستند که باعث تعادل هورمون های سلامتی و شادی می شوند. اسید های چرب سالم باعث سلامت عروق و متابولیسم می شود.
سروتونین
5.افزایش سطح انرژی با مصرف موز
یکی از میوه هایی که باعث بهبود خلق و خوی افراد می شود موز می باشد. موز دارای قند طبیعی است که افزایش سطح انرژی کمک می کند و به شما احساس قدرت می دهد. موز حاوی تریپتوفان بالایی است که می تواند به سروتونین تبدیل شود. موز حاوی ویتامین های B و انتی اکسیدان می باشد. بدن براحتی این مواد را جذب می کند و سیستم عصبی را تنظیم می کند.
سروتونین

مطالب مشابه را ببینید!