مجله تاپ‌ناز‌

آبشار هفت چشمه در یاسوج و آبشار مارگون

آبشار هفت چشمه

آبشار هفت چشمه یاسوج

در منطقه مارگون ابشار بسیار زیبایی به نام هفت چشمه وجود دارد که آبی بسیار زیبا و دیدنی دارد. این چشمه که تقریبا در مرکز دهکده مارگون واقع شده است، موقعیت مناسبی برای ایجاد تفرجگاه دارد. این چشه در روزهای تابستان، پذیرای تعداد زیادی از اهال یاسوج، لنده، میمند، سی سخت و همچنین مسافرانی از شهرهای شیراز، اصفهان و اهواز می باشد.

 

آبشار مارگون در یاسوج

می توان گفت که آبشار مارگون یکی از زیباترین آبشارهای ایران است که در مجاورت شهر سپیدان و در مرزز استان فارس و استان کهگیلویه و بویر احمد واقع شده است. بعد از رفتن از جاده ماشین رو، تا آبشار چند دقیقه باید پیاده روی کنید که این راه هموار شده است. اطراف این آبشار در فصل بهار و تابستان بسیار زیبا است.

 

آبشار مارگون

 

مسیر این ابشار و روستاهای اطراف ان در فصل زمستان برف گیر است و گاهی هم به دلیل ارتفاع زیاد برف، دسترسی به آن ممکن نیست. این آبشار در حقیقت سر چشمه رودخانه می باشد و در بالای کوه هیچ رودخانه ای نمی بینید، بلکه از بدنه دیواره صحره ای کوه، بیش از چند هزار چشمه وجود دارد که آب از آنها به بیرون می ریزد. از این حیث این آبشار هم بزرگترین و هم مرتفع ترین آبشار چشمه ای در جهان است.

در ادامه مسیر رودخانه انوع درخت های میوه و باغات سیب به چشم دیده می شود. رودخانهحاصل از چشمه های بسیار پر آب است و تا سپیدان امتداد پیدا می کند.

آبشار مارگون

همانطور که در عکس ها مشاهده می کنید، هیچ رودخانه ای در بالای آبشار وجود ندارد. البته عکس بالا تنها بخش قله آبشار است و آبشار بسیار بزرگ تر از تصور است به طوری که ارتفاع آن نزدیک بیش از 120 متر و عرض آن حدود 400 متر می باشد. هر چند این آبشار ابعاد مشخصی ندارد اما هر روز چشمه ای جدید در حاشیه آبشار ایجاد می شود و گاهی هم یک چشمه آبش کم می شود و یا قطع می شود.

 

آبشار مارگون

آب آبشار مارگون در فصل تابستان بسیار خنک است و دمای آن زیر 10 درجه است، اما به علت جوشان بودن این آب، مانند آب چشمه، رفتن درون این آب پاکیزه و نوشیدن از آن هیچ گونه عارضه ای نخواهد داشت.

» همچنین ببینید : 

نگاهی به پارک جنگلی یاسوج بزرگترین پارک جنگلی در جنوب کشور

6 جاذبه گردشگری و مکان دیدنی در یاسوج

مطالب مشابه را ببینید!