مجله تاپ‌ناز‌

آموزش طرز تهیه “شوید پلو” و نکاتی برای خوشمزه شدن آن

شوید پلو را می توانید به همراه سایر فرآورده های گوشتی مانند ماهی، تن ماهی، مرغ و حتی ماست موسیر و یا سالاد مصرف کنید و ترکیب این مواد با شوید پلو بسیار عالی است.

 

مواد لازم شوید پلو با ته دیگ

 • برنج 3 پیمانه
 • شوید تازه خرد شده 1/5 پیمانه
 • نمک و روغن به مقدار لازم
 • سیب زمینی یا نان لواش برای ته دیگ

 

طرز تهیه شوید پلو با سیب زمینی

در ابتدا برنج را با آب می شوییم و با آب و نمک خیس می دهیم. سس در قابلمه ای مناسب که بیشتر از نصف آب پر شده است را روی حرارت می گذاریم تا آب جوش بیاید و بعد از جوش آمدن 2 قاشق غذاخوری نمک به آن می زنیم.

شوید پلو

طرز تهیه شوید پلو خوشمزه

آب برنج را که چند ساعت قبل خیسانده ایم را خالی می کنیم و درون قابلمه آب جوش می ریزیم و هم می زنیم. بعد از 2 دقیقه که برنج ها جوشیده شدند شوید های خرد شده را درون قابلمه می ریزیم و با هم زدن کاملا برنج و شوید ها را مخلوط می کنیم و می گذاریم برنج ها در حالت نیم پز در آب بمانند.

شوید پلو

روش درست کردن شوید پلو

در حدود 8 دقیقه طول می کشد که برنج ها به حالت نیم پز در آیند و با تست کردن و فشار دادن برنج لایه انگشت ها می توانیم از میران پخت برنح مطمئن شویم. سپس برنج را از روی حرارت برمیداریم و درون آبکش می ریزیم تا آب برنج جدا شود. برنج را درون آبکش نباید خیلی هم بزنید تا برنج شکسته و خمیر نشود.

شوید پلو

پخت شوید پلوی خوشمزه

حدود 2 تا 3 دقیقه بگذارید تا آب برنج از داخل آبکش کشیده شود. قابلمه را بر روی حرارت می گذاریم و با 3 قاشق روغن و ته دیگی که برای این غذا در نظر دارید تمام ته قابلمه را باید بپوشانیم و سپس برنج ها را درون قابلمه می ریزیم و روی سطح برنج ها نصف لیوان آب و نصف لیوان روغن می ریزیم و شعله را بر روی حرارت ملایم رو به پایین قرار می دهیم و با دم کنی در قابلمه را می بندیم و می گذاریم تا برنج دم بکشد.

شوید پلو

شوید پلو با ماهی

حدود 45 دقیقه زمان می برد. برای زیباتر شدن ته دیگ برنج می توانید از چند شاخه شوید تازه برای زیر سیب زمینی یا نان استفاده کنید.

برای شما یک دستور تهیه شوید پلو آماده کرده ایم که این روش هم طرز تهیه عالی دارد.

مواد لازم برای شوید پلو با گوشت

 • شوید تازه 1 و نیم پیمانه
 • برنج 3 پیانه
 • لوبیای عربی یا چشم بلبلی 1 پیمانه
 • نمک وفلفل و زردچوبه به مقدار لازم
 • گوشت سر دست گوسفندی یا راسته گوسفندی 1 کیلو
 • پودر پیاز 3 قاشق فذاخوری
 • پاپریکا 2 قاشق چای خوری
 • زعفران دم کرده به مقدار لازم

طرز تهیه شوید پلو با گوشت

در ابتدا قابلمه را روی حرارت می گذاریم و کمی روغن درون آن می ریزیم و بعد از گرم شدن روغن گوشت را درون آن می گذاریم و تفت می دهیم تا رنگ گوشت تغییر کند. پس از کمی تفت دادن پودر پیاز را به همراه ادویه هایی مانند فلفل، زردچوبه و پاپریکا به آن اضافه می کنیم تا بوی خام بودن گوشت گرفته شود. اگر هم بخواهید می توانید خود پیاز سرخ شده را به جای پودر پیاز به گوشت اضافه کنید.

پس از تفت دادن با اضافه کردن کمی آب، گوشت را بر روی حرارت ملایم می پزیم.

شوید پلو

شویدپلوی خوشمزه با گوشت

لوبیاها را قبل از پخت، چند ساعت می خیسانیم.

برنج را از قبل می خیسانیم و درون ظرفی که آبجوش را در آن آماده کرده ایم میریزیم تا نیم پز شود و در هنگام پخت برنج، لوبیا و شوید را اضافه می کنیم تا با هم مخلوط شوند و بعد از پختن برنج آبکش می کنیم.

اگر نمی خواهد شوید و لویا را با برنج بپزید می توانید لابه لای برنج آبکش شده در قابلمه بریزید.

در ظرفی که می خواهیم برنج در آن دم شود کمی روغن میریزیم و هر ته دیگی که دوست داشتید ته ظرف بچینید و با کف گیر روی آن را با برنج پر کنید.

شوید پلو

روش درست کردن شوید پلو با گوشت

در ظرف را ببندید تا با حرارت ملایم برنج دم بکشد. بعد از دم کشیدن برنج بر روی آن روغن محلی یا کره داغ شده بریزید و هنگام کشیدن برنج در ظرف مورد نظر مقداری زعفران آماده شده بریزید تا بوی برنج شما در کنار گوشت خوشمزه چند برابر شود.

مطالب مشابه را ببینید!