مجله تاپ‌ناز‌

علائم وسواس اجباری چیست و چگونه درمان میشود؟

علائم وسواس اجباری چیست و چگونه درمان می شود؟

یکی از اختلالات روانی که بین مردان و زنان شایع است وسواس اجباری است که در سنین مختلف ایجاد می شود و دارای علائمی است.

وسواس اجباری

وسواس اجباری را میتوان از اختلالات شایع سنین مختلف و نوعی اختلال در افکار روزانه فرد برشمرد.وسواس اجباری یکی از اشکال تفکر وسواسی است که در سه زمینه آلودگی و پرخاشگری که خود شامل اندیشیدن به حوادثی در نتیجه افعال ارادی و قربانی شدن منفعلانه در نتیجه تفکرات منفی است و همچنین تم جنسی بروز می دهد.

علائم وسواس اجباری چیست و چگونه درمان می شود؟

علائم وسواس اجباری

چهار نوع شایع اختلال وسواس اجباری وجود دارد که شامل اختلال وسواس اجباری شست و شو، چک کردن، قرینگی و اختلال وسواساجباری فکری و رفتاری هستند.

اختلال وسواسی جبری شامل افکار مزاحم، آداب وسواسی، اشتغالات ذهنی و وسواس های عملی است که این افکار و اعمال باعث ایجاد مشکلات زیادی در فرد مبتلا شده به طوری که ممکن است مدت زمان زیادی را در طول روز به درگیری با افکار وسواسی یا انجام اعمال وسواسی اختصاص دهد که این موضوع سبب اختلال در زندگی طبیعی او می شود.

هر چند عمل وسواسی ممکن است در ابتدا باعث کاهش اضطراب فرد شود، اما در کل باعث اختلال در روند زندگی شده و فرد را آزار می دهد.

متخصص اعصاب و روان با اشاره به اینکه شیوع اختلال وسواسی جبری 2 تا 3 درصد است، بیان کرد:این بیماری چهارمین اختلال روانپزشکی از نظر شیوع است و میزان ابتلای زنان و مردان به این اختلال برابر است.

وی افزود:سن شیوع این بیماری در مردان حدود 19 سالگی و در زنان حدود 22 سالگی است و این احتمال وجود دارد، افرادی که مبتلا به وسواس هستند به طور همزمان به افسردگی، جمعیت هراسی و بسیاری از اختلالات روانپزشکی دیگرنیز مبتلا باشند.

وی در مورد علت ابتلا به بیماری وسواس اجباری گفت:علت های مختلفی برای وسواس شناسایی شده از جمله عوامل بیولوژیک، ژنتیک و علت های ایمنی و گاهی این اختلال در کودکان بعد از ابتلا به گلو درد چرکی ایجاد می شود.

این متخصص روانپزشکی با بیان اینکه میزان ابتلا به وسواس در خانواده افرادی که دچار اختلال وسواسی جبری هستند 3 تا 5 برابر خانواده های دیگر است، تصریح کرد:گاهی اطرافیان فرد مبتلا به وسواس در آداب و مراسم وسواسی فرد بیمار شرکت می کنند و با او سازگار می شوند که این موضوع باعث تشدید وسواس در فرد می شود.

به گفته رازقیان جهرمی مشکلات بین فردی و بعضی از عوامل محیطی استرس زا مانند حاملگی و بچه دار شدن نیز می توانند باعث تشدید وسواس شوند.

مراجعه به روانپزشک ضروری است

اختلال وسواس یک نوع اختلال اضطرابی است و اگرکسی مبتلا به این بیماری شود، به طور مکرر افکار ناراحت کننده به نام وسواس دارد که باید این افکار کنترل شود که در واقع فرد مبتلا، احساس اضطراب شدید برای تکرار رفتار های خاص از خود نشان می دهد که نمونه هایی از این وسواس شامل ترس از میکروب یا ترس از صدمه دیدن است

این متخصص اعصاب و روان با بیان این که افراد وسواسی ممکن است درباره بیماری خود بینش ضعیفی داشته باشند؛ تصریح کرد:این افراد از مراجعه به روانپزشک خود داری می کنند و اکثر مبتلایان همزمان وسواس فکری و عملی نیز دارند.

وی افزود:درواقع وسواس فکری، افکار و احساسات مزاحم هستند که بطور مکرر در ذهن تکرار می شوند و وسواس عملی رفتاری آگاهانه و عود کننده مانند شمارش و چک کردن است.

او شایع ترین الگو های وسواسی در جمعیت وسواس را آلودگی، شک و تردید، افکار مزاحم و تقارن (مثلا همه چیز درروی میز باید قرینه و منظم باشد) عنوان کرد و گفت:در وسواس آلودگی فرد ممکن است دست های خود را زیاد شسته ودر تردید مرضی (شک شدید) ممکن است مثلا چند بار اجاق گاز را چک کند تا از خاموش بودن آن مطمئن شود.

وی اظهار کرد:افکار مزاحم و وسواسی ممکن است شامل فکر های تکراری، پرخاشگرانه یا جنسی باشند و در وسواس تقارن فرد دچارکندی در انجام کار های خود می شود و ساعت ها وقت لازم است تا برای مثال غذا بخورد یا صورت خود را اصلاح کند.

این متخصص روانپزشکی با بیان اینکه وسواس یک بیماری با زمینه بیولوژیک است، تاکیر کرد:فرد مبتلا باید برای درمان حتما به روانپزشک مراجعه کند و نیاز به مصرف دارو و رفتار درمانی دارد و گاهی افراد تصور می کنند بدون مراجعه به روانپزشک می توانند خود را کنترل و وسواس را درمان کنند در حالی که اکثرا شکست می خورند

وسواس سایر جنبه های زندگی فرد مبتلا را تحت تاثیر قرار می دهد

شاید شما هم افرادی را دیده باشید که به آداب تکرار مبتلا هستند، آن ها احساس می کنند که ناچارند حرکات ساده ای را چندین بار انجام دهند؛ مانند وارد شدن به اتاق، شستن بخشی از بدن خود یا شانه کردن مو های سر به دفعات مشخص و تازمانی که این حرکات را به همان تعداد انجام ندهند احساس راحتی نمی کنند.

او با اشاره به اینکه افراد وسواسی ممکن است در اثر شست و شوی زیاد دچار مشکلات پوستی شده و نیازمند مراجعه به متخصص پوست باشند، گفت:گاهی ممکن است به علت مسواک زدن زیاد و ضایعات دهانی به دندانپزشک هم مراجعه کنند.

وی افزود:این مشکلات سبب ایجاد اختلال در ارتباط با سایر افراد خانواده شده و زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد بنابر این با توجه به این که وسواس یک بیماری مزمن و عود کننده است، فرد مبتلا علاوه بر درمان دارویی بهتر است از رفتار درمانی هم بهره مند شود.

به گفته این متخصص اعصاب و روان افرادی که همزمان از دارو و رفتار درمانی بهره می برند احتمال بهبود بالاتری دارند، زیرا وسواس یک بیماری شدیدا ناتوان کننده است که در صورت عدم مراجعه به روانپزشک برای درمان؛ بهبودی خود به خود تقریبا غیرممکن است.

به هر حال اگر شما در خود یا اطرافیانتان نشانه هایی از تشویش و نگرانی و تنش می بینید و احساس می کنید این رفتار ها از کنترل شما خارج هستند، حتما به روانپزشک مراجعه کنید تا در اسرع وقت به درمان این بیماری های وسواس گونه بپردازید.

وسواس اجباری چیست و چه علائمی دارد؟

منبع : دکتر سلام

مطالب مشابه را ببینید!