مجله تاپ‌ناز‌

خوابیدن در اتاق سرد چه مزایایی برای سلامتی دارد؟

خواب در اتاق سرد

خوابیدن در اتاق سرد و خنک مزایایی دارد که در ادامه توضیح می دهیم. اتاق هر چه سردتر و خنک تر باشد باعث می شود سریع تر به خواب برویم. البته به جز این مزیت اتاق سرد، خوابیدن در اتاق سرد مزایای بیشتری نیز دارد که در این مطلب به آنها اشاره می کنیم.

برای داشتن خواب خوب دمای اتاق را پایین بیاورید

اکثر مردم بعد از یک روز کار و فعالیت روزانه شب هنگام نیاز به خوابی آرام و راحت دارند تا نیرو و انرژی لازم برای شروع روز بعد و فعالیت های روزمره را به دست آورند لذا داشتن خواب راحت و کامل مقوله ای است که در سراسر ابعاد زندگی فرد مؤثر است.

آنهایی که ترجیح می دهند هنگام خواب، دمای اتاق خواب را پایین بیاورند، کار درستی انجام می دهند! بنا بر مقاله ای از دکتر کریستوفر وینتر، وقتی پای یک خواب خوب شبانه به میان می آید، دمای اتاق خواب ما می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.
هرچند بیشتر ما احتمالا تصور می کنیم هنگام خواب باید هوای اتاق نسبتا گرم باشد تا سرما نخوریم و راحت بخوابیم، اما به گفته دکتر وینتر، دمای اتاق خواب باید 60 تا 67 درجه  فارنهایت باشد تا یک خواب عالی داشته باشیم. اگر دمای اتاق، بیشتر از 75 درجه یا کمتر از 54 درجه بشود، می تواند منجر به بی خوابیتان شود.
چرا عدد دماسنج مهم است؟ دمای بدن به طور طبیعی طی یک دوره ی 24 ساعته، بالا و پایین می شود؛ بیشترین دمای بدن در اواخر بعد از ظهر و کمترین دمای بدن حدود 5 صبح است.

در اتاق سرد بخوابید، تا سالم بمانید

خواب، معمولا زمانی شروع می شود که دمای بدن ما افت می کند، بنابراین اتاق خنک تر، ما را وا می دارد تا سریع تر به خواب برویم. اگر زودتر به خواب رفتن، به تنهایی متقاعدتان نمی کند که دمای اتاق را پایین بیاورید، پس سایر مزایای خوابیدن در اتاق سرد را بخوانید:

خواب عمیق تری خواهید داشت

تحقیقات انجام شده در دانشگاه استرالیای جنوبی دریافت، انواع خاصی از بی خوابی زمانی روی می دهند که دمای بدن، تنظیم مناسبی ندارد. اگر معمولا در طول شب از خواب بیدار می شوید، یک اتاق خنک تر می تواند به شما کمک کند بدنتان به دمای مناسبی برسد و خوابی عمیق تر داشته باشید.
همچنین بخوانید : دکوراسیون اتاق دختران نوجوان اهل مد و امروزی
خواب در اتاق سرد

خواب در اتاق سرد

جوان تر به نظر خواهید رسید

خوابیدن در اتاقی گرم تر از 70 درجه، مانع ترشح ملاتونین در بدن تان می شود که یکی از بهترین هورمون های بدن در مبارزه با پیری است. وقتی در تاریکی کامل به خواب می رویم و دمای بدنمان افت می کند، ملاتونین ترشح شده و فوایدش به بدن می رسد.

کمک تان می کند وزن کم کنید

با افت دمای بدن و ترشح هورمون رشد، هورمون استرس یا کورتیزول هم کاهش می یابد. وقتی نمی توانید به اندازه ی کافی بخوابید، با سطح بالایی از کورتیزول از خواب بیدار می شوید، یعنی احتمال اینکه سراغ جعبه ی کلوچه ها بروید و اضطراب تان هم بیشتر شود، بالا می رود.

احتمال بیماری های متابولیک را کم می کنید

مطالعه ای نشان داد خوابیدن در اتاقی با دمای 66 درجه می تواند کمک کند تا از یک سری از بیماری های متابولیکی مانند دیابت پیشگیری کنید. افراد شرکت کننده در آزمایش، نه تنها در زمان بیداری کالری بیشتری سوزانده بودند، بلکه مقدار چربی قهوه ای شان (چربی خوب) هم تقریبا دو برابر شده بود.
چربی قهوه ای به بدن اجازه می دهد کالری کمتری ذخیره کند. به مرور زمان این اتفاق، از ریسک بیماری های متابولیکی خواهد کاست. بنابراین لباس خواب راحت تان را بپوشید، درجه ی سیستم گرمایشی را پایین بیاورید و آماده ی یک خواب خوب و راحت شوید!

مطالب مشابه را ببینید!